Struktura, która zapewnia trwałość piany poliuretanowej
Przede wszystkim warto na wstępie zaznaczyć, że rozróżniamy dwa rodzaje piany poliuretanowej o różnych zastosowaniach. Lekka piana otwartokomórkowa doskonale sprawdza się jako izolatora np. poddasza. Z kolei piana zamkniętokomórkowa jest najczęściej wykorzystywana do izolacji konstrukcji fundamentowych, posadzek, różnego rodzaju zbiorników i basenów, a także służy jako bariera antykondensacyjna w pokryciach blachodachówki.
Podstawowym czynnikiem, który ma istotny wpływ na to, że izolacja wykonana z wykorzystaniem piany PUR zachowuje przez długie lata swoje właściwości, jest komórkowa struktura poliuretanu. To ona sprawia, że parametry tego materiału izolacyjnego na skutek upływu czasu nie pogarszają się ani pod wpływem oddziaływania wilgoci, ani też zmieniającej się temperatury. Trwałość pianki poliuretanowej pozostaje na niezmiennym poziomie przez długie lata.
Izolacja pomieszczeń użytkowych przy użyciu właściwego rodzaju piany PUR gwarantuje zachowanie w nich odpowiedniej temperatury nawet przez dziesięciolecia. Charakterystyka poliuretanu sprawia, że latem zapobiega on nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, natomiast zimą uniemożliwia ucieczkę ciepła na zewnątrz, co z kolei wpływa na niższe koszty ogrzewania, przez co jednocześnie redukuje szkodliwy wpływ na środowisko. Co istotne, poliuretan nie oddziałuje negatywnie na zmianę PH gleby ani wody gruntowej.
Trwałość i efektywność piany poliuretanowej po latach
Poliuretan powszechnie stosowany w budownictwie jest chemicznie neutralnym i obojętnym materiałem, dzięki czemu doskonale radzi sobie nie tylko z warunkami atmosferycznymi, ale również z preparatami chemicznymi stosowanymi w procesie docieplania obiektów budowlanych i nie tylko. Można go śmiało stosować z klejami, środkami konserwującymi, farbami czy pastami bitumicznymi. Nawet po kilkunastu latach piana PUR będzie zachowywać swoje właściwości również jeśli chodzi o bezpośrednie oddziaływanie na nią gazów spalinowych, olejów mineralnych, paliw czy kwasów. Warto dodać, że piana poliuretanowa jest materiałem całkowicie bezzapachowym, nie ulega gniciu, a także nie sprzyja powstawaniu groźnych dla człowieka pleśni, grzybów czy bakterii.
Można więc z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że poliuretan zapewni wysoką skuteczność i trwałość izolacyjną nie tylko w obiektach nowych czy kilkuletnich, ale również w budynkach o długim stażu eksploatacyjnym. Można również skonstatować to, że piana PUR po 25 latach nie będzie wymagać napraw ani wymiany, a także nie podda się negatywnym wpływom czynników zewnętrznych.
Niepodważalne wyniki badań
Poliuretan, dzięki swej komórkowej strukturze, jest w stanie bez żadnego problemu zachować swoje pierwotne właściwości bez względu na otoczenie czy upływający czas. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Forschungsinstitut für Wärmeschutz (Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej) na zlecenie PU EUROPE (organizacja z siedzibą w Brukseli zrzeszająca i reprezentująca europejskich producentów pianki poliuretanowej).
W 2010 roku pobrano do badań kawałek izolacji pianą PUR (60 × 60 cm o grubości 10 cm), która została zamontowana w 1982 roku w wolnostojącym domku, nad krokwiami skośnego dachu. Próbki płyty poddano gruntowym ekspertyzom, które dotyczyły w głównej mierze zmian wymiarowych integralności płyty izolacyjnej, jej przewodności cieplnej, poziomu wilgoci oraz wytrzymałości na ściskanie. Testy wykazały, że grubość, zawartość wilgoci, przewodnictwo cieplne oraz reakcja na ogień są całkowicie zgodne z wartościami deklarowanymi 28 lat wcześniej.
Wyniki badań potwierdziły zatem, że nawet po blisko 30. latach użytkowania płyty izolacyjnej wykonanej z pianki poliuretanowej zachowała ona wszystkie swoje pierwotne parametry i właściwości, nie zużywając się w żaden sposób. Ekspertyzy laboratoryjne nie wykazały w jej przypadku ani jednego defektu czy uszkodzenia.
Dla pewności badania powtórzono. Kolejna próbka licząca sobie 33 lata została pobrana spod płaskiego dachu remontowanej szkoły. Jak się okazało, była ona w znakomitym stanie technicznym i w pełni spełniała swoją funkcję.
Przeprowadzone przez Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej ekspertyzy udowodniły więc ponad wszelką wątpliwość, że piana PUR po latach, jako materiał izolacyjny, nadal zachowuje wszystkie swoje właściwości. Jest zatem materiałem trwałym, którego stosowanie jest całkowicie uzasadnione i opłacalne również w dłuższej perspektywie czasu. To bardzo dobra inwestycja, która na pewno się zwróci.