Co to jest termomodernizacja budynku?
Termin ten z roku na rok coraz częściej pojawia się w świadomości właścicieli, najemców, dzierżawców i administratorów budynków mieszkalnych oraz użytkowych. Dzieje się tak z prostego powodu – wiele obecnie eksploatowanych obiektów budowlanych nie posiada żadnego ocieplenia lub ich izolacja termiczna jest niedostateczna. To przeoczenie, świadome lub nie, powoduje utratę ciepła w budynku, a to w konsekwencji wiąże się z coraz wyższymi kosztami użytkowania domu i nie tylko. Zła izolacja przegród zewnętrznych, nieszczelne okna oraz niewystarczająca sprawność instalacji grzewczych to główni winowajcy rosnących rachunków w przeciętnym gospodarstwie domowym.
Więc, co to jest termomodernizacja budynku? Mówiąc najprościej, jest to ogół prac mających na celu zniwelowanie zapotrzebowania obiektu budowlanego na energię cieplną. Suma wszystkich tych działań ma w efekcie przynieść określone korzyści. Najważniejszymi z nich są efektywność energetyczna oraz przyjazność budynku dla środowiska naturalnego.
Termomodernizacja zazwyczaj polega na:
- zaizolowaniu ścian zewnętrznych i dociepleniu newralgicznych przegród (m.in. stropów, podłóg, dachu, stropodachu, poddasza)
- uszczelnieniu stolarki okiennej i drzwiowej
- zmodernizowaniu, uszczelnieniu lub wymianie instalacji grzewczej w budynku
- modernizacji źródeł ciepła z uwzględnieniem możliwości zastosowania kogeneracji
- usprawnieniu działania systemów HVAC (wentylacja, klimatyzacja) biorąc pod uwagę wysokowydajną rekuperację energii
- unowocześnieniu pod względem technologicznym wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego
- zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, a także systemów monitoringu i zarządzania energią
Na początku był audyt…
Właściwie wdrożoną termomodernizację powinno poprzedzać przeprowadzenie audytu energetycznego, a więc wykonanie kompleksowej analizy i wskazania możliwości oraz ewentualności w zakresie oszczędzania energii w budynku. Może to dotyczyć m.in. modernizacji stolarki okienno-drzwiowej, wymiany węzłów cieplnych, wykonania mikroinstalacji w postaci paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, a nawet wymiany oświetlenia na mniej energochłonne. Audyt energetyczny pokazuje zatem, jak najbardziej optymalnie zmodernizować budynek pod względem energetycznym i ekonomicznym, a także, jaki zakres prac modernizacyjnych wykonać, aby to osiągnąć.
Termoizolacja domów pianką PUR – zalety
Jedną z polecanych metod termoizolacji domów jednorodzinnych – czyli takich, które obejmuje program – jest pianka poliuretanowa, aplikowana metodą natrysku. Ocieplanie domu pianką PUR zapewni najlepszą izolację cieplną, która dodatkowo pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 50%. Pianka poliuretanowa, np. Purios E otwartokomórkowa, jest niezwykle trwała i nie traci właściwości fizyko-chemicznych mimo upływu lat. Wykazuje się wysokim stopniem trwałości, szczelności, nie ulega biodegradacji.
Ocieplanie domu pianką PUR w ramach programu Czyste Powietrze jest w 100% bezpieczne dla zdrowia i środowiska – to istotna kwestia w kontekście proekologicznego charakteru programu. Materiał nie kruszy się, nie pyli i nie utlenia. Zachowuje swoje właściwości mimo upływu lat. Pianka poliuretanowa wykazuje wysoką odporność na pleśń i grzyby, pomaga także odstraszyć insekty i gryzonie. Pozwala przepuszczać parę wodną i umożliwia ścianom „oddychanie”. Poprawia jakość powietrza, nie dopuszczając do gromadzenia się kurzu i alergenów.
Termomodernizacja domu 2020 - dofinansowanie
Największym problemem pojawienia się smogu w kraju jest uwalnianie do powietrza i atmosfery substancji szkodliwych dla zdrowia. Wymiana systemu ogrzewania na bardziej nowoczesne nie jest jednak rozwiązaniem wystarczającym. Brak odpowiedniej izolacji termicznej powoduje szybką utratę ciepła i marnowanie energii, co zwiększa koszt ogrzewania. Dofinansowanie do ocieplania domu pianką PUR wpłynie m.in. na oszczędności w budżecie domowym i zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet do 50%.
Jak kompleksowo przeprowadzić proces termomodernizacji budynku?
Dofinansowanie do ocieplenia domu i ulga termomodernizacyjna
Termomodernizacja całego domu zazwyczaj okazuje się dość kosztowną inwestycją. Na szczęście istnieją programy rządowe, dające możliwość dofinansowania tego typu projektów. Wystarczy choćby wspomnieć o programie „Czyste Powietrze”, który jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych chcących poprawić energooszczędność swojej nieruchomości. Warto również pamiętać, że wydatki poniesione na termomodernizację budynku można odliczyć od podatku!
Gdy już wiesz, co to termomodernizacja i znasz najważniejsze elementy tego procesu, znacznie łatwiej przygotujesz się do wszystkich prac. Zrozumienie, na czym polega termomodernizacja, da Ci odpowiedź, dlaczego jest ona tak ważna nie tylko ze względu na Twój portfel, ale i zdrowie.