Sufit podwieszany - czym wykonać ocieplenie i wyciszenie sufitu podwieszanego?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Sufit podwieszany - czym wykonać ocieplenie i wyciszenie sufitu podwieszanego?
Prawidłowo przeprowadzona izolacja termiczna budynku, a zwłaszcza sufitu, zapewnia nie tylko lepszy komfort cieplny, ale również wpływa znacząco na niższe koszty eksploatacyjne. Prawidłowa izolacja, czyli jaka? Na pewno taka, która jest w stanie zapewnić skuteczne wyciszenie akustyczne, zaoferuje odpowiednio niski współczynnik przewodzenia ciepła, a także zagwarantuje trwałość swojej struktury przez długie lata. Takie warunki spełnia tylko jeden materiał izolacyjny. Czy sprawdzi się on również w przypadku sufitów podwieszanych?

Sufit podwieszany a izolacja

Sufit podwieszany to nadal dość powszechne i popularne rozwiązanie. Charakteryzuje się on lekką konstrukcją i jest montowany poniżej stropu. Uzyskana w ten sposób przestrzeń pomiędzy tymi dwoma kondygnacjami doskonale nadaje się na poprowadzenie wszelkiego rodzaju instalacji, z dala od oczu domowników. Sufit podwieszany to również częsty wybór ze względów wizualnych, na przykład w celu pomniejszenia i optycznego obniżenia zbyt wysokich pomieszczeń (m.in. kamienice).

Przy tego rodzaju sufitach prowadzone jest zazwyczaj tzw. ocieplanie od wewnątrz. Jednak w przypadku sufitu podwieszanego między kondygnacyjnego nie ma konieczności wykonywania dodatkowej izolacji, ponieważ temperatura po obu jego stronach jest praktycznie taka sama. Konieczność izolacji dotyczy przede wszystkim sufitu podwieszonego zamontowanego w domu parterowym, a także w mieszkaniach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza w starych kamienicach.

Skuteczny sposób ocieplenia i wyciszenia sufitu

Skuteczny sposób ocieplenia i wyciszenia sufitu

Decydując się na montaż sufitu podwieszanego, tworzymy nad nim pustą przestrzeń, która, dla przykładu, może być przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się dymu w przypadku pożaru. Ocieplenie sufitu od wewnątrz eliminuje ten problem. Druga sprawa to akustyka. Brak izolacji wewnątrz sufitu sprzyja rozchodzeniu się wszelkich dźwięków po pomieszczeniach, w których się znajduje. Sufit podwieszany czym wykonać ocieplenie i wyciszenie sufitu podwieszanego?

Izolacja poliuretanem będzie skutecznym rozwiązaniem zarówno pod kątem wyciszenia przestrzeni mieszkalnej, jak i wypełnienia między sufitowej pustki. Co jednak w przypadku, gdy sufity podwieszane znajdują się w kuchni lub łazience, czyli w miejscach, gdzie materiał izolacyjny będzie narażony na stały kontakt z wilgocią. Ocieplenie pianą PUR i w tym przypadku zda egzamin. Materiał ten szybko odparowuje wodę, stając się obszarem niepodatnym na rozwój pleśni czy grzybów. Naniesiony poliuretan jest nienasiąkliwy i kompletnie niewrażliwy na wilgoć. Izolacja natryskowa jest w stanie zapewnić maksimum korzyści przy jednoczesnym braku straty powierzchni użytkowej.

Ocieplenie sufitu pianką PUR zalecane z czterech podstawowych powodów:

  • doskonale izoluje w trzech newralgicznych sferach – akustycznej, termicznej oraz hydrotermalnej
  • jest szybka w aplikacji i bardzo szybko schnie – taką izolację można wykonać w zaledwie kilka godzin
  • nie wchłania wody – wyeliminowane zostaje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, stąd izolację tę zaleca się szczególnie w miejscach podatnych na zawilgocenie (w tym sufity podwieszane w kuchni i łazience)
  • pod względem grubości warstwy potrzebnej do skutecznej izolacji pianka poliuretanowa posiada spośród wielu innych materiałów dostępnych na rynku najlepsze parametry w tym zakresie

Pamiętajmy, że ok. 1 cm piany poliuretanowej to tyle samo co 1,6 cm styropianu, 1,5 cm wełny mineralnej oraz 2 cm korka. Już kilka centymetrów ocieplenia pianą PUR jest nam w stanie zapewnić odpowiedni komfort termiczny.