Pianka PUR do samodzielnego natrysku to niezbyt dobry pomysł!
Pianka PUR powstaje na skutek zmieszania dwóch składników - poliolu (żywicy) i izocyjanianu (utwardzacza). Te dwa składniki podgrzewane są w reaktorze do temperatury 30-40 stopni Celsjusza, a cały proces odbywa się w separacji (obie ciecze są od siebie odizolowane). Łączą się ze sobą dopiero w komorze mieszającej pistoletu natryskowego.
- pierwszy składnik – katalizator, poliole, środek powierzchniowo czynny, a także porofor odpowiadający za spienianie
- drugi składnik – mieszanina izocyjanianów
Łączące się ze sobą kropelki żywicy i utwardzacza wchodzą w reakcję i zaczynają tworzyć polimer, dzięki obecności poroforu struktura poliuretanu jest porowata. Zachodzące reakcje chemiczne substancji oraz szybko ekspandująca pianka poliuretanowa aplikowana natryskowo mogą, w bezpośrednim kontakcie, stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka (oczywiście wyłącznie podczas samego natrysku materiału).
Ryzyko podczas aplikacji pianki poliuretanowej
Gdyby pył poliuretanowy powstający podczas aplikacji (unoszące się w powietrzu drobinki piany) dostał się do oczu lub gardła człowieka, na skutek wysokiej temperatury i możliwej ekspancji doprowadziłby do okaleczenia. Niebezpieczny podczas nakładania pianki może być również zapach (chociaż są piany o bardzo zredukowanej odczuwalności). To dlatego w żadnym wypadku nie wolno pracować z pianką samodzielnie, bez odpowiedniego przeszkolenia i zabezpieczenia. Pianka izolacyjna aplikowana natryskowo oferowana obecnie na rynku do samodzielnego stosowania nie powinna być nigdy używana przez osoby bez odpowiednich kwalifikacji oraz specjalistycznej odzieży ochronnej. Takie prace mogą wykonywać jedynie fachowcy!
Kiedy pianka PUR staje się całkowicie bezpieczna?
Szkodliwość oparów naniesionej pianki poliuretanowej utrzymuje się do 48 godzin od zakończenia aplikacji. Po tym czasie ulegają one neutralizacji i stają się obojętne dla ludzi oraz zwierząt, co potwierdzają przeprowadzane badania oraz szczegółowe testy techniczne. Dla inwestorów pistoletowa piana PUR jest zatem całkowicie bezpieczna i w żaden sposób niezagrażająca zdrowiu ani życiu mieszkańców zaizolowanego w ten sposób budynku.
Pianka do aplikacji w sprayu tylko w rękach fachowców
Natrysk pianki poliuretanowej nie należy do skomplikowanych, choć wymaga użycia specjalistycznych maszyn natryskowych i zaangażowania fachowców. W porównaniu z innymi metodami ocieplania budynków, zastosowanie izolacji natryskowej pianką PUR zajmuje najmniej czasu.
Aby cały proces przebiegł bezproblemowo, musi zostać również odpowiednio przygotowane podłoże pod natrysk. Należy zadbać więc o jego stabilność i ciągłość, a także odpowiednią czystość. Specjalistyczne agregaty, jakie są wykorzystywane do natrysku pozwalają na zaaplikowanie nawet 300 metrów kwadratowych materiału w jeden dzień. Pamiętajmy, że pianka do aplikacji w sprayu do samodzielnego użycia, nie dość że stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, to nigdy nie pozwoli uzyskać takiej wydajności oraz szybkości pracy.
Ocieplenie domu pianką PUR to rozwiązanie na lata. Tylko profesjonalni wykonawcy są w stanie przeprowadzić taką usługę w prawidłowy sposób. Ocieplając samodzielnie daną powierzchnię pianą PUR w puszce nie masz, tak naprawdę, pewności, czy termoizolacja została przeprowadzona w sposób prawidłowy i nikt nie zagwarantuje Ci również odpowiedniej efektywności cieplnej w Twoim domu.