Pianka poliuretanowa, czyli najlepszy termoizolator domu

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Pianka poliuretanowa ocieplenie domu
Pianka ocieplająca poliuretanowa na stałe zagościła w budownictwie. Nic w tym dziwnego, bo zapewniają doskonałą izolację cieplną. Poznaj 10 zalet tego, ciągle jeszcze mało znanego w naszym kraju, materiału do termoizolacji.

Pianka poliuretanowa – czym jest i do czego służy?

Ocieplanie domu to nie taka prosta sprawa. Dobierając materiał, należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Materiał do izolacji termicznej powinien oczywiście jak najlepiej chronić przed nadmierną utratą ciepła, ale równocześnie być dźwiękochłonny. Dobrze też, żeby był łatwy i szybki w montażu oraz odpowiednio lekki.

Przez lata w Polsce królowała wełna mineralna jako najpopularniejszy materiał służący do ocieplania budynków. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa rozprzestrzenia się na skalę globalną dopiero od 15 lat. Na rodzimym rynku pojawiła się dopiero 6 lat temu i od razu stała się dla wełny mineralnej atrakcyjną alternatywą.

Spieniony poliuretan może występować w postaci pianek, płyt oraz otulin do wszelkich instalacji. Jednak najbardziej znanymi wyrobami z poliuretanu są pianki montażowe i uszczelniające. Pianki poliuretanowe mają różne zastosowanie. Wykorzystuje się je do klejenia i izolowania paneli ściennych, blach falistych, czy dachówek. Mogą służyć do łączenia elementów drewnianych w konstrukcjach szkieletowych. Dzięki nim, ściany działowe są też odpowiednio wygłuszone i uszczelnione.

Pianka PUR jest wciąż mało znanym w Polsce termoizolatorem. A szkoda. Bo choć pianka poliuretanowa jest droższa od wełny mineralnej, to w efekcie inwestycja w tę pierwszą w perspektywie wielu lat okazuje się bardziej opłacalna. 

A jak się ją stosuje? Nanoszona natryskowo za pomocą wysokociśnieniowych agregatów pianka ocieplająca natychmiast pęcznieje i utwardza się, ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny. Nie ulega przy tym zjawisku osuwania się/filcowania.

Zalety stosowania pianki PUR

Piana układana natryskowo od środka wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów. Poniżej znajdziesz 10 zalet ocieplania budynków pianką PUR.

 1. Zapewnia doskonałą izolację cieplną

  Ocieplanie pianką PUR jest inwestycją, która może zwrócić się już po ok. 8 latach. Co więcej, jej właściwości termoizolacyjne to dodatkowa oszczędność w postaci rachunków za ogrzewanie – sięgająca od 30 do nawet 50%.

 2. Bezpieczna dla zdrowia

  Pianka poliuretanowa jest w pełni bezpiecznym materiałem, zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Nie pyli, nie kruszy się, nie utlenia i zachowuje swoje właściwości przez cały okres użytkowania budynku. W dodatku jest odporna na działanie grzybów i pleśni.

 3. Trwała

  To ogromna zaleta tego materiału. Mimo upływu lat, właściwości fizyczno-chemiczne pianki nie ulegają zmianie. Gwarantuje stuprocentową trwałość i szczelność na lata. Nie ulega też biodegradacji

 4. Działa impregnująco

  Zabezpiecza drewno przed pleśnią, a metal przed korozją

 5. Paroprzepuszczalna

  Mimo 100–procentowej szczelności, pianka umożliwia przepuszczanie pary wodnej. Dlatego dzięki niej Twój dom nie stanie się przysłowiowym „termosem".

 6. Zapewnia lepszą jakość powietrza wewnątrz budynku

  W domach docieplonych pianką poprawia się jakość powietrza, ponieważ jest w nich mniej kurzu i alergenów.

 7. Szybka w instalacji

  2 osoby są w stanie pokryć aż 250 m2 powierzchni pianką PUR w ciągu 8 godzin. Dla porównania – przy montażu wełny mineralnej 2 osoby w ciągu 8 roboczogodzin są w stanie wykonać od 50 do 100 m2izolacji.

 8. Lekka

  Pianka poliuretanowa jest lżejsza niż wełna mineralna, przez co znacznie mniej obciąża konstrukcję budynku

 9. Ma dobrą przyczepność

  Dzięki swym naturalnym właściwościom fizycznym, pianka idealnie przywiera do powierzchni i wypełnia wszelkie szczeliny. Doskonale klei się do drewna, folii paroprzepuszczalnej, płyt OSB, cegły a nawet betonu.

 10. Łatwa w obróbce i montażu

  W przeciwieństwie do wełny mineralnej, do montażu piany poliuretanowej nie trzeba używać dodatkowych narzędzi, takich jak gwoździe czy sznurki. Piana przylega też do każdej powierzchni.