Piana PUR i fotowoltaika – duet idealny

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Piana PUR i fotowoltaika
/blog/fotowoltaika-pompa-ciepla-izolacja-purPanele fotowoltaiczne to nowoczesny sposób wykorzystywania energii słonecznej do produkcji prądu. Rozwiązanie to znalazło swoje zastosowanie również w Polsce. Dlaczego coraz więcej instytucji publicznych i właścicieli domów prywatnych decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Co wpływa na szybkość zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Jak w naszym kraju sprawdza się fotowoltaika? Opłacalność jej instalacji w Polsce może początkowo budzić wątpliwości pod względem położenia kraju i jego nasłonecznienia. Badania jednoznacznie wskazują, że ilość dni słonecznych w Polsce stale rośnie. Ponadto, Niemcy, mimo podobnych warunków klimatycznych, to lider światowy w kwestii wykorzystywania energii słonecznej.

Jak efektywna może być fotowoltaika? Zwrot z inwestycji zależy m.in. od zapotrzebowania budynku na prąd. Dobór liczby zainstalowanych paneli jest ściśle powiązany ze zużyciem energii. Niezwykle istotny jest także odpowiedni ich montaż, czyli ułożenie względem pozycji słońca i pod odpowiednim kątem, co wpływa na wzrost efektywności nawet o kilkanaście procent.

Fotowoltaika – kiedy się zwróci koszt jej montażu?

Jak bardzo opłacalna jest fotowoltaika? Zwrot z inwestycji może nastąpić już po ok. 5-6 latach, biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen prądu. Każdy następny rok użytkowania paneli fotowoltaicznych stanowi kolejny zysk. Należy jednak założyć, że ulokowany kapitał zwróci się po ok. 5-10 latach.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Opłacalność instalacji nowoczesnych rozwiązań rośnie wraz ze zwyżkami cen i inflacją – inwestowanie w minimalizację wydatków jest bardzo korzystne, więc jeśli szybko zainwestujesz w system, jakim jest fotowoltaika, zwrot kosztów również nastąpi dość szybko.

Pianka PUR a opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników, m.in. od jej prawidłowego zamontowania. Jeśli jednak podstawowe kryteria domu, takie jak szczelne okna, drzwi czy ocieplenie budynku nie będą spełnione – sam system fotowoltaiczny nie przyniesie wymiernych efektów. Ucieczka ciepła z budynku negatywnie bowiem wpływa na rezultaty uzyskane dzięki panelom.

Aby w pełni wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych, musisz więc zadbać o pełną termomodernizację domu. W pierwszej kolejności zdecyduj się na izolację fundamentów, ścian, stropu i dachu. Jedną z najskuteczniejszych metod termoizolacji domu jest ocieplenie pianką PUR, np. Purios E, dzięki której uzyskasz najlepsze warunki wewnątrz domu.

Niewątpliwą zaletą piany poliuretanowej jest jej lekkość – nie obciąża konstrukcji dachu, na której mają znaleźć się panele fotowoltaiczne. Ponadto, piana pozwala uzyskać doskonałą szczelność i spójność ocieplenia. Wpływa na minimalizację wilgoci na ścianach, dachu i stropie, dzięki niskiemu progowi przenikania powietrza. Piana poliuretanowa pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynków i nie traci właściwości przez długie lata.

Jeśli planujesz zainstalować panele fotowoltaiczne, sprawdź, w jakiej kondycji znajduje się Twój dom. Zleć jego audyt energetyczny, który wskaże słabe punkty i elementy do poprawy. Dzięki temu będziesz mógł w pełni cieszyć się efektami, które przyniosą panele fotowoltaiczne.