Ogrzewanie gazowe - wady i zalety rozwiązania

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ogrzewanie gazowe jest jedną z najpopularniejszych technologii grzewczych stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom oraz wadom tego rozwiązania, rozwiewając przy tym kilka wątpliwości dotyczących gazowych systemów grzewczych.

Ogrzewanie gazowe - kilka najważniejszych faktów

Zróżnicowanie kotłów gazowych dostępnych na rynku jest ogromne. W praktyce oznacza to, że każdy inwestor może znaleźć taki model kotła, którego parametry będą adekwatne do zapotrzebowania energetycznego czy warunków technicznych danej nieruchomości.


 • Brakuje nam miejsca na wydzielenie kotłowni lub po prostu szkoda nam metrażu na dedykowaną kotłownię? Nie ma problemu - na rynku dostępne są również gazowe kotły wiszące, które zajmują niewiele miejsca i można je umieścić nawet w kuchni.
 • Chcemy połączyć ogrzewanie gazowe np. z niewielką, gruntową pompą ciepła, tworząc tym samym instalację hybrydową? Jest to jak najbardziej do zrobienia. Co więcej, koszty inwestycyjne związane z wykonaniem takiej instalacji są mniejsze, niż wówczas, gdy decydujemy się wyłącznie na ogrzewanie pompą ciepła.
 • Zależy nam nie tylko na centralnym ogrzewaniu, lecz także na stałym dostępie do ciepłej wody użytkowej? To również nie stanowi żadnego problemu. Kocioł dwufunkcyjny z definicji służy zarówno do podgrzewania wody w grzejnikach, jak i c.w.u. Jeśli jednak źródłem ciepłej wody użytkowej są np. kolektory słoneczne, wówczas można zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny.
 • Do tego pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie gazem ziemnym, nie zawsze musimy korzystać z tradycyjnego komina. Niektórym kotłom kondensacyjnym do odprowadzania spalin wystarczy przewód powietrzno-spalinowy.
 • Regularna konserwacja pieca gazowego i przewodów kominowych lub powietrzno-spalinowych skutecznie minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek wybuchu. Poza tym niektóre rodzaje kotłów, na przykład kondensacyjne, mają zamknięte palenisko. Zapobiega to jakiejkolwiek niepożądanej emisji spalin poza piec czy instalację kominową.

Na koniec warto wspomnieć, że posiadanie przyłącza do sieci gazowej nie jest konieczne do tego, aby ogrzewać dom gazem. Piec można przecież zasilać ze zbiornika na gaz płynny. Taki zbiornik może być całkowicie zakopany pod powierzchnią gruntu, można go również umieścić na gruncie na betonowym cokole - decyzja należy do inwestora. Zbiornik można również wydzierżawić, chociażby w sytuacji, gdy wiemy, że w najbliższym czasie podłączymy dom do sieci gazowej.

Przyjrzyjmy się teraz największym zaletom oraz wadom ogrzewania gazem.

Ogrzewanie gazowe domu

Ogrzewanie gazowe domu - największe zalety oraz wady tego rozwiązania

Aby nie wprowadzać chaosu, przyjmijmy proste założenie: decydujemy się na dobrej jakości kocioł kondensacyjny, ponieważ zależy nam na bezpieczeństwie i wysokiej sprawności instalacji grzewczej. Oto, co otrzymujemy w zamian:

 • Możliwość utrzymania porządku w domu. Gaz nie brudzi tak, jak robią to drewno, węgiel, brykiety czy pellet. Nie musimy składować paliw stałych. Konieczność czyszczenia pieca z popiołu również znika.
 • Oszczędność miejsca w domu. Nawet jeżeli decydujemy się na piec gazowy wolnostojący, to i tak zajmie on relatywnie niewiele miejsca.
 • Automatyzację działania systemu grzewczego. Inwestor jest odpowiedzialny za przeprowadzanie koniecznych przeglądów instalacji i opłacanie rachunków za gaz/uzupełnianie go w zbiorniku. Ewentualnie za uruchomienie pieca włącznikiem. To wszystko - urządzenie jest bezobsługowe. Oczywiście jeżeli chcemy, możemy ręcznie regulować intensywność jego pracy, na przykład podczas mroźnych dni. Jeżeli jednak nie jesteśmy zainteresowani tego typu działaniem, specjalne czujniki same zajmą się regulacją pieca.
 • Ekologiczne spalanie. Kondensacyjny piec gazowy nie produkuje popiołu, poza tym nie emituje do atmosfery dwutlenku siarki ani pyłów. Lekko kwasowe skropliny, które powstają podczas pracy kotła, trafiają do kanalizacji. W niej ulegają najpierw rozcieńczeniu, a następnie - pod wpływem lekko zasadowych ścieków bytowo-gospodarczych- reakcji zobojętniania.
 • Wysoką sprawność energetyczną. Jak sama nazwa wskazuje, w piecach kondensacyjnych zachodzi zjawisko kondensacji - w tym przypadku pary wodnej. Innymi słowy para wodna, która jest jednym z produktów spalania gazu, skrapla się, oddając w ten sposób ciepło. Dzięki temu procesowi sprawność urządzenia może wzrosnąć nawet o kilkanaście procent.

A jakie są wady związane z montażem pieca gazowego?

 • Cena gazu jest wyższa, niż paliw stałych - węgla lub drewna. Tym samym roczny koszt ogrzewania domu gazem może być większy, niż koszt ogrzewania domu kotłem tradycyjnym - na węgiel, drewno, pellet itp.
 • Cena gazu bywa zależna od koniunktury politycznej.
 • Podłączenie do sieci gazowej może niekiedy być kłopotliwe ze względów logistycznych.
 • Przewody kominowe muszą być wykonane z materiału odpornego na korozję chemiczną.
 • Nowoczesne kotły kondensacyjne, wyposażone na przykład w dobrej jakości elektronikę, mogą być kosztownym wydatkiem.

Ogrzewanie domu piecem gazowym a termoizolacja

Oczywiście nawet najlepsze piece gazowe dwufunkcyjne nie spełnią swojej roli, jeżeli będą użytkowane w budynku, który w żaden sposób nie jest izolowany termicznie. Dodanie kolejnych elementów instalacji grzewczej - na przykład pompy ciepła czy kolektorów słonecznych - nie pomoże zbytnio, jeżeli ciepło będzie "uciekać" z domu przez dach, fundamenty, podłogi czy ściany. Ponadto nie zapominajmy, że przecież zarówno kolektory, jak i pompa ciepła, nie są dostępne za darmo. To dosyć kosztowne układy. Bardziej opłacalne jest w tym przypadku ocieplenie domu pianą PUR Purios - otwarto- oraz zamkniętokomórkową.

I tak otwartokomórkowa piana PUR Purios stosowana jest najczęściej do ocieplenia poddasza oraz stropu, a niekiedy również elewacji. Materiał ten jest lekki, paroprzepuszczalny i niepalny. Aplikuje się go metodą natryskową, dzięki czemu warstwa piany dokładnie pokrywa izolowaną powierzchnię i jednocześnie bardzo szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki, minimalizując ryzyko powstawania mostków termicznych. Piana otwartokomórkowa PUR Purios to idealny zamiennik dla wełny mineralnej, także dlatego, że nie ma żadnych problemów z jej dostępnością.

Z kolei pianą zamkniętokomórkową PUR Purios ociepla się głównie ławy, płyty oraz ściany fundamentowe, podłogi, wszelkiego rodzaju stropy, a także płaskie dachy. Materiał ten posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne - jego lambda może wynosić zaledwie 0,020 W/(m∙K). Do tego nie kruszy się pod wpływem wielotonowego obciążenia statycznego, jest także odporny na działanie wilgoci, zmiennych temperatur, korozji biologicznej czy słonecznego promieniowania UV. To idealne rozwiązanie do tych miejsc, w których standardowe materiały termoizolacyjne są narażone na zniszczenie.

Podsumowując: nawet najsprawniejsze ogrzewanie gazowe nie spełni swojej roli, jeżeli znajdzie się w domu, który nie jest w żaden sposób termoizolowany. Owszem, być może uda nam się uzyskać odpowiednią temperaturę w takim budynku, ale koszty finansowe, które poniesiemy, aby odczuwać komfort cieplny, mogą być zdecydowanie zbyt wysokie. Dlatego instalując nowoczesne ogrzewanie gazowe lub hybrydowe, warto jednocześnie zadbać o termoizolację domu.