Ocieplenie stropu betonowego – jak i czym to zrobić?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Autor:
Strop betonowy
Strop betonowy to bardzo popularny element budownictwa, który obecnie przeżywa renesans. Jest być może najważniejszą przegrodą budowlaną pełniącą kilka ważnych funkcji. W poniższym artykule skupiamy się przede wszystkim na tym, jak wygląda skuteczne ocieplenie stropu betonowego.

Strop betonowy – wyjaśniamy wątpliwości

Płaski sufit na poddaszu to właśnie strop. Ze względu na to, z czego wykonana jest jego zasadnicza, nośna część, wyróżnia się: 

  • strop betonowy, 
  • strop drewniany. 

Tym razem skupiamy się przede wszystkim na stropie wykonanym z betonu i na sposobach jego ocieplenia. Dlatego warto wiedzieć, że dodatkowo można wskazać: 

  • strop z płyt – ułożony z przylegających do siebie płyt żelbetowych, 
  • strop z betonu zalewanego (tak zwany monolityczny). 

To najczęściej spotykane rozwiązania w budownictwie nowoczesnym. Zauważalny jest również trend inwestowania w stropy żelbetowe. 

Należy wprowadzić jeszcze jeden podział stropów betonowych, a mianowicie: 

  • strop wewnętrzny, 
  • stropodach. 

Różnica między nimi polega na tym, że nad stropodachem nie ma już żadnej kondygnacji (użytkowej czy nieużytkowej), a więc jest on jednocześnie stropem i dachem. Ponadto stropodach pełni więcej funkcji

Jak prawidłowo zaizolować strop betonowy?

Ze względu na wytrzymałość, sposób wykonania i koszty istnieją wyraźne różnice między stropem wykonanym z płyt lub zalewanego. Jednak kwestia ocieplenia tej przegrody budowlanej w obu przypadkach wygląda tak samo. 

W budownictwie domowym dąży się do utworzenia warstwy jak najlepiej izolującej od warunków zewnętrznych. Uzyskanie takiej powłoki możliwe jest tylko wtedy, gdy termoizolacja stanowi ciągłą i jednolitą strukturę, a więc gdy szczelnie otula całą bryłę. Z tego powodu ocieplenie nakłada się od strony zewnętrznej, czyli na elewację. Dotyczy to również stropu: ociepla się go najczęściej od góry, jeżeli warunki na to pozwalają, choć można również od dołu.

Jaka izolacja będzie najlepsza do ocieplenia stropu betonowego?

Wśród wielu metod ocieplania przegród budowlanych największą popularnością cieszą się: 

  • piana poliuretanowa – natryskiwana na dowolną powierzchnię, 
  • wełna mineralna – układana w postaci płyt lub długich mat, 
  • styropian – zawsze w postaci płyt, 
  • celuloza – nadmuchiwana w postaci granulatu. 

Inne materiały nie zyskały dużej popularności ze względu na nieakceptowalną cenę, niską skuteczność albo z uwagi na potencjalne ryzyko dla zdrowia lub bezpieczeństwa mieszkańców. 

Teraz należy porównać skuteczność wyżej wymienionych. Każdy rodzaj ocieplenia ma określony, przebadany współczynnik przewodzenia ciepła (lambda, λ). Im niższa wartość tego parametru, tym lepsze właściwości termoizolacyjne. Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa Purios: 0,02 W/mK, wełna mineralna: 0,03 W/mK, styropian (grafitowy): 0,032 W/mK, celuloza: 0,038 W/mK. 

Z powyższego wynika, że najskuteczniejszą izolację zapewnia piana PUR. Żeby uzyskać podobną do piany izolacyjność, należy kupić i nałożyć więcej materiału.

Ocieplenie stropu betonowego – krok po kroku

O ile ocieplenie dachu drewnianego polega na nałożeniu warstwy izolującej pomiędzy krokwie, to w przypadku stropu betonowego materiał aplikuje się na beton: zarówno na wylewkę, jak i na płyty żelbetowe. Na przykładzie piany PUR pokażemy kolejne etapy termoizolacji domu. 

Przed natryskiwaniem piany PUR 

Pogoda – wymagana jest temperatura wynosząca minimum 15°C utrzymująca się przez co najmniej dwie doby, a także wilgotność powietrza nie większa niż 60%. 

Czysta i zabezpieczona powierzchnia – nie musi być płaska, bo nasze systemy izolacji Purios doskonale wypełniają wszystkie nierówności, chociaż strop taki właśnie jest. Musi być jednak wolna od pyłu i zbędnych elementów, a otwory na okna lub wentylację muszą być zabezpieczone przed pianą. 

Planowanie – razem z inwestorem ustalane są szczegóły związane z ułożeniem przewodów, które zostaną trwale przykryte pianą, omawiane są też dodatkowe prace, na przykład późniejsze nakładanie folii paroizolacyjnej. 

Natryski próbne – przed rozpoczęciem właściwych prac warto sprawdzić, jak zachowuje się piana i czy urządzenie do natrysków jest prawidłowo skalibrowane. 

Nanoszenie piany 

Zabezpieczanie narożników – najpierw certyfikowany specjalista natryskuje pianę w narożnikach i kątach, co daje pewność, że nie zostaną one pominięte podczas dalszych prac, 

Nakładanie kolejnych warstw – po natryśnięciu pierwszej warstwy grubej na kilka centymetrów niemalże od razu można nanosić kolejną aż do uzyskania pożądanej grubości (a więc odpowiedniej izolacji). 

Poprawki – aplikator uzupełnia ewentualne luki, żeby uzyskać jednolitą i szczelną warstwę takiej samej grubości. Dlatego ważne są zarówno szkolenia, jak i doświadczenie naszego specjalisty. 

Po nanoszeniu izolacji 

Sprzątanie – nasza ekipa aplikatorów starannie sprząta miejsce pracy. 

Uwagi i sugestie – właściciel domu powinien wiedzieć o takich rzeczach jak utwardzanie piany, jej wysoka temperatura i konieczność przewietrzenia przestrzeni. Tę wiedzę otrzymuje od naszych wykonawców.

Jak duże korzyści zapewnia termoizolacja pianką PUR?

Jak wiadomo, do ocieplenia poddasza można użyć różnych materiałów. Jednak najwięcej wymiernych korzyści wiąże się z wybraniem piany poliuretanowej. 

Świetna izolacja cieplna – tylko produkowana przez nas piana PUR zapewnia tak dobrą ochronę przed zimnem i upałami. 

Oszczędności – niższe rachunki za ogrzewanie to dla wielu osób najważniejszy powód, żeby ocieplić dom pianką. 

Certyfikat niezmienności parametrów – pisemny dowód na to, że piana pozostanie na swoim miejscu i będzie zachowywać inne swoje parametry przez co najmniej 25 lat. 

Zerowy wpływ na zdrowie – od dnia jej natryśnięcia piana jest bezpieczna nawet dla astmatyków i alergików, ponadto może mieć kontakt z żywnością. 

Odpowiednia klasa niepalności – przeprowadzone badania potwierdzają, że piana nie zapala się sama, a po odcięciu źródła ognia samoistnie gaśnie, nie pozostawiając groźnych płonących kropel. 

Odporność na wilgoć, pleśń i drobnoustroje – piana uniemożliwia rozwój jakichkolwiek organizmów wewnątrz lub na swojej powierzchni, co potwierdzają zewnętrzne badania naszych pian.

Termoizolacja stropu i strychu – warto ocieplić dom

Izolacja termiczna stropu ma bardzo duże znaczenie dla efektywności energetycznej budynku. Efektywność energetyczna to stopień przygotowania budynku do tego, żeby przy minimalnych nakładach energetycznych zapewniał jak najlepsze warunki do życia dla jego mieszkańców, a jednocześnie żeby w jak najmniejszym stopniu wpływał niszcząco na stan środowiska. 

Szczegółowe wymogi określa Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W roku 2021 nastąpiła ostatnia nowelizacja przepisów. Zaostrzone normy wymuszają na inwestorach stosowanie odpowiednio skutecznych materiałów, a na nas tworzenie coraz lepszych rozwiązań. 

Ocieplenie stropu betonowego to inwestycja na lata. Warto wybrać materiał izolacyjny, który przez co najmniej 25 lat zachowa wszystkie swoje parametry w zakresie komfortu cieplnego.