Ocieplenie starego domu pianką poliuretanową PUR

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ocieplenie starego domu pianką PUR
Największy problem z ucieczką ciepła z wnętrza domu mają właściciele starych domów, którzy pragną zmniejszyć koszt ogrzewania i klimatyzacji. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań na ocieplenie starego domu jest termoizolacja budynku – ścian, poddaszy, stropów i piwnic. Czym jest i jakie materiały nadają się do tego procesu najlepiej?

Ocieplanie starego domu – dlaczego warto zdecydować się na termoizolację?

Głównym problemem starych domów jest wysoki współczynnik przenikania ciepła, który wynosi niekiedy aż do 1,5 W/m2K. Ich zdolność termoizolacji jest więc niezwykle niska, co skutkuje przepływem zimnego powietrza w chłodnych i ciepłego powietrza w gorących miesiącach roku. W domach starego typu izolacji termicznej najczęściej w ogóle nie stosowano.

Do ocieplenia domu doskonale nadaje się pianka poliuretanowa. Główną jej zaletą jest niski współczynnik przenikania ciepła i wysokie właściwości termoizolacyjne. Pianka poliuretanowa nie dopuszcza do powstania mostków termicznych, uszczelniając miejsca, przez które najczęściej ucieka ciepło.

Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie starego domu pianką PUR?

Ocieplanie domu pianką poliuretanową sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. W chłodnych miesiącach uchroni przed wydostawaniem się ciepłego powietrza z wnętrza domu. Z kolei latem zapobiegnie nagrzewaniu się domu. Wpłynie to bezpośrednio na zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie czy klimatyzację. Izolacja pianą poliuretanową pozwoli na znaczne zaoszczędzenie kosztów ogrzewania.

Kolejną zaletą ocieplania starego domu pianą poliuretanową jest prostota montażu, który polega na rozpyleniu materiału termoizolacyjnego na daną powierzchnię. Piana PUR natychmiastowo zwiększa objętość, wypełniając każdą szczelinę, po czym ulega utwardzeniu. Proces izolacji termicznej pianą trwa o wiele krócej niż w przypadku ocieplania innymi materiałami.

Ocieplanie pianką poliuretanową sprawdza się w przypadku każdego fragmentu domu, włącznie z poddaszem o skomplikowanej powierzchni. Doświadczeni pracownicy nie mają najmniejszego problemu z aplikacją materiału pod skosami i w ciasnych przestrzeniach, narażonych na występowanie mostków termicznych.

Izolacja starego domu pianą poliuretanową wyróżnia się także paroprzepuszczalnością. Materiał oddycha, lecz nie nasiąka wodą. Nie traci też właściwości na przestrzeni lat, jest odporny na pleśń i grzyby. Warstwa piany nie ulega odkształceniu i zniszczeniom mechanicznym. Przez długi czas w niezmienionym stanie chroni stary dom przed ucieczką ciepła.

Co zyskamy ocieplając stary dom od zewnątrz?

Najpopularniejszą metodą izolacji jest ocieplenie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową. Izolacja od strony wewnętrznej uniemożliwia przenikanie ciepła do wnętrza ścian, pozostawiając cegły wilgotne. Może to skutkować zamarzaniem i uszkodzeniem ścian, co w przypadku starych domów jest szczególnie problematyczne. Ocieplanie ścian zewnętrznych pozwala zminimalizować powyższy problem.

Izolację ścian zewnętrznych pianką poliuretanową możesz powiązać z remontem elewacji. Pianę PUR zamkniętokomórkową, np. Purios H, aplikować można na ścianę murowaną, jak i drewnianą. Produkt wypełnia szczeliny, uniemożliwiając przepływanie powietrza i wilgoci. Izolację pianą poliuretanową najlepiej wykonywać na suchej powierzchni w letnich miesiącach. Pamiętaj, aby do pomocy zatrudnić wyszkolonych fachowców, którzy mają odpowiednie umiejętności i narzędzia do poprawnego wykonania pracy.