Ocieplenie piwnicy pianką poliuretanową – najefektywniejsza technologia izolacyjna

2019-10-23
Ocieplenie piwnicy pianką poliuretanową
Piwnica lub garaż, które są położone na gruncie, to pomieszczenia najbardziej narażone na wilgoć. Abu uchronić je przed niszczeniem materiału, warto przeprowadzić izolację. Dlaczego należy to zrobić i jaki materiał wybrać do ocieplenia? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym ocieplić piwnicę?

Ocieplanie piwnicy pianką PUR to metoda, która zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj produktu wybrać. Ocieplać piwnicę pianką zamkniętokomórkową, czy otwatokomórkową? W przypadku tego typu pomieszczeń lepszym rozwiązaniem będzie struktura zamkniętokomórkowa, np. Purios H. Wynika to z jej właściwości fizyczno-mechanicznych. Pianka zamniętokomórkowa pomoże przede wszystkim zabezpieczyć przegrody przez przenikaniem pary wodnej, ze względu na wysoki opór dyfuzyjny.

Piwnica lub garaż położone na gruncie, są pomieszczeniami narażonymi na dość dużą wilgotność. Ewentualna wilgoć mogłaby spowodować niszczenie materiału, z którego zbudowane jest pomieszczenie, doprowadzając do degradacji murów. Przygotowując piwnicę czy garaż pod ocieplenie pianką PUR, należy zwrócić uwagę czy wszystkie miejsca są osuszone – dotyczy to zarówno izolacji pionowej fundamentów, jak i pozostałych przegród. Zaletą pianki poliuretanowej, jest jej mała nasiąkliwość, co zabezpiecza ściany przed niszczącym działaniem wilgoci.

Co zyskamy ocieplając piwnicę?

Pianka ocieplająca piwnicę powinna być położona w odpowiednich warunkach – przede wszystkim w pomieszczeniu, które jest osuszone. Zalet ocieplania piwnicy jest wiele – po pierwsze, można w ten sposób zwiększyć efektywność energetyczną budynku. Wpłynie to na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, jak również na komfort samego przebywania w budynku. Po drugie w ten sposób zabezpieczymy całą konstrukcję obiektu.

Pianka zamkniętokomórkowa PUR, oprócz właściwości termoizolacyjnych ma stosunkowo małą nasiąkliwość, co zapewnia jej właściwości hydroizolacyjne, a do tego jest odporna na różnego rodzaju mechaniczne uszkodzenia. To również wpływa na jej wyższą popularność w przypadku ocieplania piwnic. Kolejną zaletą tego materiału jest akustyczne wyciszenie – garaże czy piwnice coraz częściej są aranżowane na pomieszczenia przeznaczone do rozrywki, np. salę do prób muzycznych czy salony gier. Jeżeli chcemy wyciszyć pokój, by głośna muzyka nie przeszkadzała pozostałym użytkownikom budynku, otwartokomórkowa pianka poliuretanowa pozwoli uzyskać nam taki efekt. Izolacja natryskowa jest łatwa w aplikacji, warto jednak zaufać specjalistom. Ich doświadczenie pozwoli uniknąć mostków termicznych oraz uzyskać najlepszy efekt.

Ocieplanie pianką piwnicy - oszczędności ekonomiczne

Ocieplanie piwnicy pianką poliuretanową – oszczędność rachunków i nie tylko!

Masz wysokie rachunki za energię cieplną? Być może Twój budynek jest narażony na duże utraty ciepła. W tym wypadku niezbędne jest sprawdzenie, którędy ono ucieka i wyeliminowanie mostków termicznych. Miejsca te można wypełnić, np. pianką PUR.  Fachowcy często wykorzystują ją, by zrobić ocieplenie ścian piwnicy od wewnątrz.

Zastanawiasz się, czy wybrać ocieplanie ścian piwnicy od wewnątrz, czy zewnątrz? Pamiętaj, że ocieplenie ścian od zewnątrz może w zimie chronić mury budynku od zamarzania. Latem natomiast, jeżeli budynek jest prawidłowo zaizolowany, nie będzie narażony na dostawanie się do środka ciepła. Co dokładnie uszczelniać? Nie zapomnij o naniesieniu pianki PUR na powierzchnię boczną zewnętrzną legarów (na których kładzie się np. podłogę) i  stropów oraz fundamentów. Podsumowując, ocieplanie piwnicy pianką PUR jest korzystne ze względu na jej właściwości hydroizolacyjne, termoizolacyjne i wytrzymałość mechaniczną.