Ocieplenie murłaty pianką poliuretanową PUR

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ocieplenie murłaty pianką PUR
Jednym z ważniejszych elementów konstrukcji domu jest murłata, która zapewnia odpowiednią stabilność stromego dachu. Aby spełniała swoją funkcję, należy dokładnie połączyć ją ze ścianą kolankową. Niestety, rzadko kiedy zwraca się uwagę na jej odpowiednie ocieplenie.

Jak ocieplić murłatę?

Murłaty, czyli płatwy stropowe, to dachowe drewniane belki, kładzione równolegle na murze budynku mieszkalnego. Pełnią funkcję łącznika dachu i ścian budynku. Ponadto, przenoszą obciążenie więźby dachowej na ściany domu. Murłata ma ustandaryzowany wymiar – długość jej boku wynosi od 10 do 15 cm. Mocowana jest przy pomocy kotew do wieńca stropowego.

Najpopularniejszą metodą izolacji jest ocieplenie murłaty od wewnątrz, czyli w miejscu, gdzie zamontowana jest ona najczęściej. Właśnie w tym miejscy powstaje chłodniejszy pas, na którym często wykrapla się woda. Murłata będzie przenosić zimno więc trzeba ją ocieplić.

Aplikacja materiału termoizolacyjnego przeprowadzana jest od środka, przed zamontowaniem płyt kartonowo-gipsowych. Termoizolator powinien dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, aby wyeliminować mostki termiczne i przepływ zimnego powietrza do wnętrza domu. Ważne, aby dobrze przylegał do krokwi i murłaty, co dodatkowo wzmocni konstrukcję domu.

Ocieplanie murłaty

Czym ocieplić murłatę?

Czym może być izolowana murłata? Ocieplenie stosowane na tę część budynku to często styropian lub wełna mineralna. Na popularności zyskuje jednak pianka PUR, która dzięki swojej formule doskonale przykleja się do powierzchni drewna. Uniemożliwia powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka dużo ciepła z wnętrza domu.

Ocieplenie murłaty pianką, np. otwartokomórkową pianą Purios E, tworzy paroprzepuszczalną warstwę, które umożliwia oddychanie drewna – dzięki temu dach nie ulegnie procesowi butwienia. Pianka szczelnie wypełnia nawet trudno dostępne miejsca. Ponadto, nie obciąża konstrukcji dachu. Ocieplanie pianką poliuretanową doskonale sprawdza się także w kwestii izolacji akustycznej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dachów z membraną czy blachodachówką.

Parametry pianki doskonale niwelują hałas, który powstaje np. podczas opadów deszczu. Izolacja tego typu polecana jest w szczególności do poddaszy użytkowych. Materiał termoizolacyjny nie wydziela zapachu, jest antyalergiczny i chroni przed rozwojem grzybów i pleśni. Jest w 100% bezpieczny dla osób z wrażliwym układem oddechowym.

Dlaczego ocieplenie murłaty jest ważne?

Ocieplenie murłaty pianką poliuretanową Ocieplenie murłaty pianką zlokalizowane jest na styku ściany zewnętrznej i dachu. Elementy te nie są ocieplane na tym samym etapie budowy, dlatego też często pomija się dokładne ocieplenie murłat. Powoduje to powstanie mostków cieplnych, przez które ucieka mnóstwo energii. Wpływa to na wzrost rachunków za ogrzewanie i obniżenie jakości życia.

Izolacja murłaty wybranym materiałem termoizolacyjnym powinno tworzyć szczelną warstwę. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, warstwa ociepleniowa musi łączyć się z izolacją ścian. Przed wyborem odpowiedniego termoizolatora warto wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonany jest dach – materiał ociepleniowy nie może doprowadzić do degradacji drewna. Izolacja termiczna murłaty musi zapewnić elementom drewnianym możliwość oddychania i odparowywania wilgoci.