Ocieplenie kurnika na zimę - skuteczna izolacja PUR dla optymalnych warunków bytowych kur

2022-02-18
Ocieplenie kurnika na zimę
W sezonie jesienno-zimowym bardzo często spada nieśność kur, zwłaszcza gdy nie mają one zapewnionych odpowiednich warunków bytowych. Chodzi nie tylko o właściwy stan ściółki w kurniku, ale również o wyeliminowanie z niego chłodu, wilgoci oraz przeciągów. Konieczna jest odpowiednia izolacja. Jak zatem zapewnić kurom optymalne warunki zimą? Czym ocieplić przydomowy kurnik?

Zwierzęta długiego dnia

Kury zaliczane są do grupy tzw. zwierząt długiego dnia, czyli takich, które najlepiej czują się późną wiosną oraz latem. Do prawidłowego funkcjonowania oraz odpowiedniej nośności potrzebują one nie tylko właściwego pożywienia, ale również konkretnych warunków bytowych, w tym dostępu do światła, prawidłowej temperatury oraz określonej wilgotności. Przydomowe kurniki nie mają nic wspólnego z wysokotowarowymi fermami i w niczym ich nie przypominają. Pomimo tego, że w obu tych przypadkach hodowane są kury, to ptaki z przydomowych kurników potrzebują zupełnie innych warunków niż ptaki fermowe, które hodowane są do przetrwania w zróżnicowanej temperaturze i przy różnej długości dnia.

Kontrola organoleptyczna budynku inwentarskiego

Kury z natury nie przepadają ani za chłodem, ani za przeciągami. Z tego też powodu podstawowym obowiązkiem hodowcy drobiu jest odpowiednie ocieplenie kurnika na zimę, a zwłaszcza zabezpieczenie takiego budynku przed nadmierną utratą ciepła.

Przystępując do izolacji termicznej kurnika, należy przede wszystkim zadbać o uszczelnienie takiego pomieszczenia. Warto również przyjrzeć się, czy dach kurnika nie jest dziurawy, nie ma ubytków lub miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło. Trzeba także sprawdzić stolarkę okienną, jeżeli takowa istnieje. Być może niedomykające się okno jest powodem zimna w kurniku. Zatem przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac izolacyjnych warto przyjrzeć się bliżej całej konstrukcji, wyławiając z niej zarówno mocne, jak i słabe strony. Najczęściej ciepło ucieka przez dach lub stropodach, dlatego też ta powierzchnia powinna być pierwszym celem na liście kluczowych miejsc do ocieplenia.

izolacja termiczna kurnika

Dlaczego izolacja termiczna kurnika jest tak ważna?

Wiemy już, że kury zimna nie lubią. Gdy przebywają one w otoczeniu, w którym temperatura spada do 0 stopni Celsjusza, wówczas ich organizm ma tylko jeden cel - przetrwać chłód, natomiast znoszenie jajek schodzi na dalszy, odległy w czasie plan. Ocieplenie kurnika ma więc sens. Ale…

Zbyt szczelne ocieplenie budynku hodowlanego może uniemożliwić prawidłową wentylację jego wnętrza, co dla kur również nie jest dobre. Brak cyrkulacji powietrza sprawia, że wewnątrz kurnika zaczyna szybko rosnąć stężenie szkodliwych gazów (m.in. amoniaku, siarkowodoru, dwutlenku węgla czy pary wodnej). Jak łatwo się domyślić, bytowanie w takich warunkach jest dla kur szkodliwe. Wysokie stężenie szkodliwych gazów staje się zarzewiem do roznoszenia chorób układu oddechowego, zwiększając przy tym ryzyko występowania stanów zapalnych. Jest to również środowisko niesprzyjające nośności kur.

Idealna temperatura wewnątrz kurnika

Cały szkopuł w tym, aby w budynku inwentarskim przez całą zimę utrzymywała się temperatura co najmniej na poziomie 6-10 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura dla kur w tym okresie to 15-18 stopni Celsjusza.

Kluczowe jest jednak to, aby nie dopuścić do spadku temperatury wewnątrz kurnika poniżej 6 stopni Celsjusza. Najkorzystniej byłby utrzymać ją przez cały rok na poziomie 14-15 stopni Celsjusza. Czy jest to możliwe bez konieczności montażu ogrzewania? Jak najbardziej. Wystarczy dobra izolacja termiczna kurnika wykonana przy użyciu odpowiedniego materiału.

Izolacja kurnika pianką PUR

Posiłkując się specjalistycznymi badaniami przeprowadzonymi w zakresie strat ciepła w obiektach inwentarskich, można z całą pewnością stwierdzić, że podstawową przyczyną nadmiernej utraty ciepła w tych budynkach jest niekontrolowany przepływ powietrza, zwłaszcza w miejscach łączenia dachu ze ścianką kolankową, a także w okolicach wywietrzników oraz w różnych elementach dachu.

Pianka PUR to szybki, paroprzepuszczalny i nieobciążający konstrukcji sposób na efektywne ocieplenie kurnika. Izolacja pianą PUR pozwala przede wszystkim zatrzymać niekontrolowany przepływ powietrza i w sposób znaczący zmniejszyć straty ciepła w kurniku. Piana PUR to produkt natryskowy, który:

  • wymaga niewielkiej grubości warstwy izolacyjnej to pełnej skuteczności działania
  • nie uczula, jest bezpieczny dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt
  • nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu
  • chroni przed wilgocią
  • zatrzymuje zimne powietrze na zewnątrz, a ciepłe – wewnątrz
  • szczelnie wypełnia wszystkie, nawet najmniejsze szczeliny
  • jest odporny na grzyby, pleśń i gryzonie

Jedną z kluczowych zalet z punktu widzenia hodowli kur piany PUR jest brak ryzyka pylenia oraz brak toksyczności.

Nie tylko izolacja termiczna ścian kurnika

Odpowiednia izolacja termiczna ścian i dachu kurnika to nie wszystkie możliwe opcje gwarantujące odpowiednie warunki cieplne w jego wnętrzu. Warto wziąć pod uwagę również:

  • właściwe ocieplenie i zaizolowanie okien
  • odpowiedni poziom ściółki (około 20 cm)
  • możliwość rozłożenia snopków słomy na zewnątrz kurnika, jako dodatkowego izolatora

Kury nie lubią mokrej i zimnej posadzki. Dobrze ocieplony kurnik to odpowiednio gruba warstwa ściółki, która skutecznie wchłonie wilgoć. Warstwa ściółki powinna mieć co najmniej 15-20 cm, aby zapewnić kurom ciepło, które jest niezbędne do zachowania odpowiedniego poziomu nieśności.