Ocieplenie domu – jak przeprowadzić je kompleksowo i ile to będzie kosztowało?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
ocie
Niskiej jakości izolacja termiczna lub jej brak prowadzi do ogromnych strat energetycznych i wzrostu rachunków za ogrzewanie. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort życia warto zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku. Które elementy domu warto ocieplić i jaki jest koszt przedsięwzięcia?

Dlaczego ocieplenie domu jest ważne?

Ocieplenie domu pełni jedną zasadniczą rolę – ogranicza lub całkowicie eliminuje ucieczkę ciepła z wnętrza, zarówno w przypadku budynków nowych, jak i starych. To właśnie odpowiednio dobrana izolacja termiczna wpływa na komfort życia i zminimalizowanie kosztów ogrzewania. Ocieplenie domu powinno być wykonane z wysokiej jakości materiału termoizolacyjnego o odpowiedniej grubości.

Niewłaściwa izolacja termiczna domu lub jej całkowity brak to główny powód utraty aż do 40% energii wymaganej do utrzymania komfortowej temperatury we wnętrzu. Rozwiązaniem problemu jest wybór odpowiedniego izolatora ciepła, który niemal całkowicie eliminuje straty. Ocieplenie domu pozwala nie tylko zatrzymać ciepło w zimie, ale także utrzymać komfortową temperaturę podczas upalnego lata.

Jakie części budynku powinny zostać ocieplone?

Ocieplenie domu to inwestycja opłacalna zarówno w przypadku domów nowo wybudowanych, jak i już istniejących. Aby izolacja cieplna spełniała swoją rolę w domu starym – warto przeprowadzić audyt energetyczny, który wskaże newralgiczne punkty, przez które ucieka najwięcej ciepła. Ocieplenie budynku nie przyniesie spektakularnych efektów, jeśli ciepło będzie uciekać przez nieszczelne okna czy drzwi.

Najwięcej ciepła – aż do 40% - ucieka przez ściany zewnętrzne. Jest także wiele innych miejsc, które warto ochronić przed stratami energetycznymi. Termoizolacja domu powinna obejmować docieplenie przegród budynku, tj. dachu, piwnicy, a także ocieplenie fundamentów. Kompleksowe działanie uchroni przed koniecznością przeprowadzania dodatkowych prac modernizacyjnych w trakcie użytkowania domu.

Czym najlepiej wykonać ocieplenie domu?

Przed dokonaniem wyboru materiału termoizolacyjnego warto zapoznać się z jego właściwościami. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim współczynnik wyznaczający przewodzenie ciepła – im jest niższy, tym skuteczniej chroni on przed ucieczką ciepła. Obecnie na rynku budowlanym dużą popularnością cieszy się wełna mineralna i styropian. Jednakże z roku na rok wzrasta wykonywanie izolacji pianką poliuretanową, o najniższym – spośród wszystkich materiałów ociepleniowych – współczynnikiem przewodzenia ciepła.

Izolacja termiczna domu pianą poliuretanową powinna być przeprowadzona przez odpowiednio wyszkolonych pracowników, którzy doskonale znają technikę aplikacji i obsługę maszyny. Wówczas prace ociepleniowe przebiegają bezproblemowo i szybko. Piana po natryśnięciu błyskawicznie rozpręża się i zastyga, wypełniając wszelkie szczeliny. Cały proces trwa nawet 2 razy szybciej niż ocieplenie domu wełną mineralną czy styropianem. Przykładowo, poddasze o powierzchni 160 m2 o grubości 20 cm, ocieplimy w ciągu 8-10 godzin, gdzie na położenie tradycyjnej izolacji musielibyśmy poświęcić nawet do 3 dni w zależności od skomplikowania poddasza.

Zalety ocieplania pianą PUR

Ocieplenie domu pianką poliuretanową niesie za sobą wiele korzyści. Oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych, piana pozwala niemalże całkowicie wyeliminować mostki termiczne, przez które ucieka najwięcej ciepła. Rozwiązanie to sprawdza się również latem – utrzymuje komfortowy chłód wewnątrz, kiedy temperatura na zewnątrz sięga często powyżej 30oC.

Ocieplanie domu pianką PUR pozwala zaoszczędzić zarówno energię, jak i pieniądze – zmniejszą się bowiem rachunki ponoszone za ogrzewanie, jak i klimatyzację. Odpowiednio zaaplikowana termoizolacja pozwala zredukować koszty aż do 50%. Ponadto, systematyzuje to pracę urządzeń odpowiedzialnych za grzanie i chłodzenie wnętrza. W ten sposób pośrednio wpływa to na zmniejszenie emisji do atmosfery substancji powstających w wyniku spalania w piecach węgla powodujących zanieczyszczenie powietrza.
 
Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje piany PUR – otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Piana otwartokomórkowa, np. Purios E, jak wskazuje nazwa, zawiera w swej strukturze komórki otwarte. Jest lżejsza i bardziej elastyczna niż zamkniętokomórkowa, mniej gęsta, ale paroprzepuszczalna. Doskonale sprawdzi się przy ocieplaniu ścian wewnętrznych, stropów i poddasza.

Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, o strukturze komórek zamkniętych, posiada niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż otwartokomórkowa. Wykazuje się właściwościami hydroizolacyjnymi i jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio zabezpieczona doskonale chroni przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, niskie temperatury czy wiatr. Warto zastosować ją do ocieplenia ścian zewnętrznych, elementów konstrukcyjnych, dachów od zewnątrz oraz fundamentów.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Koszt ocieplenia domu pianą PUR zależny jest od kilku czynników. Przede wszystkim – od rodzaju piany, która powinna być zastosowana w danym miejscu. Piana zamkniętokomórkowa jest nieco droższa niż otwartokomórkowa. Różnica w cenie nie jest jednak bardzo znacząca. Warto zastosować odpowiedni rodzaj termoizolacji, gdyż skuteczniej ochroni dom przed ucieczką ciepła.

Koszt ocieplenia domu różni się w zależności od miejsca zamieszkania, dlatego warto zapoznać się z cenami w poszczególnych województwach. Nie należy oszczędzać na wyborze fachowców. Od ich doświadczenia i staranności wykonywania obowiązków zależy ostateczny efekt. Cena podawana jest zawsze za metr kwadratowy ustalonej grubości natrysku – im większa powierzchnia do ocieplenia, tym wyższy będzie koszt ogólny przedsięwzięcia.

Jak dużo można zaoszczędzić, ocieplając dom?

Proces ocieplenia domów przynosi ogromne korzyści w oszczędnościach. Aby móc je określić, należy wyznaczyć wskaźnik zapotrzebowania na energię w okresie grzewczym za m2 powierzchni użytkowej. Wynik podawany jest w kilowatogodzinach (kWh/m2). Domy budowane współcześnie, wg nowych przepisów, zużywają od 90 do 120 kWh/m2 w ciągu roku. Domy starsze z kolei – powyżej 200 kWh/m2 na rok. Termomodernizacja takich budynków pozwala zmniejszyć zużycie energii i koszty ogrzewania aż o 50%.

Do określenia orientacyjnych oszczędności i rzeczywistego zużycia energii na ogrzewanie, należy znać dokładną powierzchnię użytkową, zużycie paliwa, wielkość energii, podaną w kilowatogodzinach, w jednostce paliwa z uwzględnieniem wszelkich strat paliwa. Pamiętaj jednak, że w związku z częstą zmianą przepisów budowlanych, musisz brać pod uwagę rok budowy swojego domu.

Miej na uwadze, że wielkość oszczędności związana jest z ogólnym stanem domu. Sama termoizolacja pianą PUR może nie przynieść oczekiwanego rezultatu, jeśli pozostałe elementy domu nie są w pełni szczelne. Zleć audyt energetyczny, który pomoże określić stan budynku i dopracować każdy jego element.