Ocieplenie domku letniskowego – udane wakacje dzięki odpowiedniej termoizolacji

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Autor:
domek letniskowy

Ocieplenie domku letniskowego: czy jest konieczne, żeby spędzić beztroski urlop na działce? A jeśli tak, to czym najlepiej wykonać ocieplenie domku działkowego? Dlaczego warto ocieplać domek zamieszkiwany podczas lata? I czy tak naprawdę budynek na działce to właśnie dom letniskowy? W tym artykule prezentujemy wszystko, co trzeba wiedzieć na temat ocieplenia domku letniskowego. 

  1. Domek letniskowy wymaga tak samo skutecznego ocieplenia jak każdy inny dom. 
  2. Niewłaściwe ocieplenie lub jego brak może zepsuć niejedne wakacje na działce. 
  3. Porównaliśmy ze sobą właściwości najpopularniejszych materiałów: piany PUR, wełny i styropianu. 
  4. Okazało się, że tylko jedno rozwiązanie zapewnia udany wypoczynek. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jakich materiałów używa się do ocieplenia budynków, 
  • dlaczego warto ocieplić domek letniskowy, 
  • co najlepiej sprawdzi się w przypadku ocieplenia domu letniego.

Czym można ocieplić domek letniskowy?

Najczęściej do ocieplenia domu wybiera się następujące materiały: 

  • piana poliuretanowa, 
  • wełna mineralna (skalna lub szklana), 
  • styropian (polistyren ekstrudowany). 

Nie wszystkie nadają się do tego, żeby ocieplić domek działkowy, a wynika to ze specyfiki takiej budowli. Domek letniskowy to o wiele więcej niż mały budynek w otoczeniu zieleni. 

Czym domek letniskowy różni się od typowego domku jednorodzinnego? 

Różnice te najlepiej widać podczas porównania zasadniczych kwestii. 

Działka – ziemia do budowy domu całorocznego wymaga między innymi dostępu do mediów, do drogi, infrastruktury związanej z kanalizacją, a także statusu potwierdzającego możliwość prowadzenia prac budowlanych. Działka rekreacyjna ma o wiele mniejsze wymogi. 

Budynek rekreacji indywidualnej, czyli właśnie domek letniskowy, jest zdefiniowany przepisami, które nakładają na niego kilka ograniczeń. Dotyczą one między innymi powierzchni zabudowy, powierzchni działki i liczby kondygnacji. 

Zgłoszenie budowy domku letniskowego to co innego niż pozwolenie na budowę domu rodzinnego. To mniej wymogów, mniej formalności, jak również brak konieczności posiadania projektu domu.

Czy naprawdę trzeba ocieplić dom letniskowy?

Prawo polskie i europejskie nie nakłada na właściciela obowiązku zadbania o odpowiednią termoizolację domku letniskowego. Jednak kilka konkretnych powodów wyraźnie sugeruje, że koniecznie trzeba wykonać ocieplenie letniaka. 

Komfort 

Domek letniskowy z definicji zamieszkiwany jest podczas najcieplejszych miesięcy. W naszym klimacie oznacza to nawet pół roku upałów na przemian z deszczami i nocnymi chłodami. Odpowiednia termoizolacja sprawia, że zarówno te najgorętsze, jak i najchłodniejsze dni pozwalają na wygodne mieszkanie. 

Bezpieczeństwo 

Termoizolacja to nie tylko komfort, ale i ochrona zdrowia. Duże różnice temperatur podczas lata oraz wilgotność to ryzyko dla każdego, kto przebywa w domku letniskowym. A pleśń jest zagrożeniem i dla ludzi, i dla całej konstrukcji budynku. 

Oszczędności 

Lepsze zdrowie i brak wilgoci wewnątrz budynku to już duże oszczędności. Dodajmy do tego brak opłat za klimatyzację, wentylację lub grzejniki.

Jakie powinno być ocieplenie domku letniskowego?

Materiał użyty do termoizolacji domku letniego musi cechować: 

  • skuteczność,
  • bezpieczeństwo,
  • zerowy wpływ na rekreację,
  • wytrzymałość i niezmienność,
  • korzystna cena.

ocieplenie domku letniskowego pianą pur

Jakie znaczenie mają te właściwości materiału do izolacji domku? 

 

Skuteczność termoizolacji oznacza, ile ciepła zostanie utracone przez ocieploną ścianę, dach albo podłogę. Okazuje się, że styropian ma najgorsze właściwości, natomiast wełna wypada nieco lepiej (w zależności od ceny). 

Bezpieczeństwo wełny mineralnej jest tematem wciąż budzącym kontrowersje ze względu na mikrowłókna uwalniane przez ten materiał. 

Materiał sprzyjający użytkownikom to taki, który nakłada się w ciągu 1 dnia, a w dodatku nie zakłóca spokoju sąsiadów. Montaż wełny lub styropianu może zająć wiele dni. 

Wytrzymałość i niezmienność pozwalają zachować kształt i objętość materiału. Powszechnie wiadomo, że styropian „utlenia się” (czyli znika), a wełna osiada. W ten sposób tworzą się mostki, przez które ucieka ciepło. 

Korzystna cena – okazuje się, że termoizolacja wykonana wełną lub styropianem może być dwa, a nawet 3 razy droższa niż w przypadku piany PUR.

Czy piana poliuretanowa nadaje się do ocieplenia domu letniskowego?

Piana PUR jest najlepszym sposobem na ocieplenie domku letniskowego, bo zapewnia wszystkie 5 korzyści: 

  • skutecznie izoluje dzięki najlepszemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, a także dzięki idealnie jednolitej strukturze bez mostków cieplnych, 
  • jest bezpieczna dla zdrowia i życia, 
  • natryskuje się ją w ciągu jednego dnia, 
  • aż przez 25 lat zachowuje skuteczność i objętość, 
  • jest bezkonkurencyjna pod względem finansowym. 

Wybierając pianę otwartokomórkową albo pianę zamkniętokomórkową, decydujesz się na jedno z dwóch rozwiązań o odmiennych właściwościach. W obu przypadkach jest to materiał doskonale chroniący przed upałami i chłodem. 

Piana PUR – najlepszy sposób na ocieplenie domku letniskowego 

Decydując się na zakup działki rekreacyjnej i wybudowanie domku letniskowego, liczysz na relaks i miło spędzony czas. Oczekujesz schronienia przed upałami, a także ciepła w czasie chłodnych nocy. A ocieplenie budynku nie powinno zakłócać Twojego wypoczynku. 

Dlatego warto wybrać pianę Purios. To jednorazowa inwestycja, która przetrwa co najmniej 25 lat. W ten sposób za jednym razem pozbywasz się kilku uciążliwych i kosztownych problemów.