Ocieplenie dachu skośnego z zastosowaniem pianki PUR

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ocieplenie dachu skośnego z zastosowaniem pianki PUR
Odpowiednia izolacja termiczna dachu wpływa na komfort życia, zatrzymanie ciepła wewnątrz obiektu mieszkalnego i ograniczenie strat energii cieplnej. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać ocieplenie dachu skośnego i dlaczego warto wybrać termoizolację pianką poliuretanową.

Dlaczego izolacja dachu skośnego jest tak ważna?

Dach skośny jest jednym z elementów domu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Przyczynia się do tego dość skomplikowana struktura więźby dachowej. Ogrzane powietrze jest lżejsze od zimnego i kieruje się ku górze, w związku z czym ucieka przez dach. Zapobiec temu procesowi może jedynie odpowiednio wykonana izolacja dachu skośnego, zarówno na poddaszu użytkowym, jak i nieużytkowym.

Ocieplenie dachów skośnych jest niezwykle ważne w przypadku większości domów mieszkalnych. Jeśli decydujesz się stworzyć pod zadaszeniem pomieszczenie użytkowe, wykonaj izolację na połaciach dachu. Jeśli poddasze jest nieużytkowe, możesz wybrać termoizolację nad ostatnią kondygnacją domu – na linii stropu.

Ocieplanie dachu skośnego zapewnia optymalne efekty termoizolacyjne. Jest także stosunkowo łatwe do wykonania zarówno w przypadku nowego domu, jak i podczas remontu starszego budynku. Sposób aplikacji docieplenia zależy od wybranego materiału i przeznaczenia poddasza.

Ocieplenie dachu skośnego - zalety

Izolacja dachu przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Przez poddasze może uciekać aż do 25% energii cieplnej. Zastosowanie odpowiednich materiałów termoizolacyjnych i ich prawidłowa aplikacja pozwala zmniejszyć straty energetyczne do minimum. Dzięki temu izolacja dachu skośnego przyczynia się więc do poprawy komfortu życia mieszkańców i ograniczenia wydatków związanych z ogrzewaniem


Ocieplanie poddasza pianką i dachu wiąże się też z uzyskaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki izolacji ciepło z zewnątrz nie przenika do środka budynku, co jest niezwykle istotne w czasie upalnych dni, kiedy temperatura powietrza wynosi ponad 30 oC. Ocieplając poddasze, zyskasz naturalne wychłodzenie przestrzeni w lecie i nie będziesz musiał tak często korzystać z klimatyzacji. Termoizolacja dachu pozwoli Ci cieszyć się przyjemną temperaturą, co w szczególności sprawdzi się wówczas, gdy na poddaszu znajduje się np. dodatkowa sypialnia.

Ocieplenie dachu pianką stanowi także doskonałą izolację akustyczną. Materiały termoizolacyjne stanowią barierę dla dźwięku, dzięki czemu możesz cieszyć się ciszą w domu. To szczególnie ważne wówczas, gdy dom mieszkalny znajduje się w pobliżu dworców, lotnisk, węzłów komunikacyjnych i zakładów pracy, które generują uciążliwy hałas.

Kiedy i jak jak ocieplić dach skośny?

Dlaczego izolacja dachu skośnego jest tak ważna? Do ocieplenia dachu stosowane są materiały lekkie, które nie stanowią dodatkowego obciążenia konstrukcji obiektu. W zależności od funkcji, którą ma spełniać poddasze, możesz zdecydować się na ocieplanie dachu od wewnętrznej lub zewnętrznej strony.

Ocieplanie dachu skośnego od wewnątrz jest najpopularniejszym rozwiązaniem termoizolacyjnym. Materiał izolacyjny umieszczany jest między krokwiami dachowymi oraz pod nimi. Powoduje to zmniejszenie kubatury pomieszczeń i obniżenie ich wysokości, dlatego polecane jest do ocieplania powierzchni nieużytkowych. Przeprowadzenie procesu ocieplania zajmuje stosunkowo niewiele czasu i umożliwia uzyskanie optymalnego efektu termoizolacyjnego.

Ocieplanie dachu skośnego od zewnątrz wymaga nieco większego nakładu pracy i trwa  dłużej. Może być problematyczne przy zmiennej pogodzie – nie należy przeprowadzać termoizolacji np. podczas opadów deszczu. Dużą zaletą ocieplania dachu skośnego od zewnątrz jest całkowita eliminacja mostków termicznych. Metoda ta nie zmniejsza kubatury wnętrz i umożliwia ekspozycję więźby dachowej.

Ocieplanie dachu to proces, który musi być wykonany w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Izolacje poddaszy skośnych przeprowadzane są w określonej temperaturze i optymalnej wilgotności powietrza. Pamiętaj, że sama powierzchnia dachu także powinna osiągnąć wymaganą temperaturę i poziom wilgotności. Zaplanuj proces termoizolacji w okresie wiosenno-letnim, w czasie suchego i bezwietrznego dnia. Jeśli deszcz i wiatr utrzymują się przez długi czas, poczekaj na poprawę warunków atmosferycznych.

Proces termoizolacji dachu rozpocznij wówczas, gdy jego powierzchnia jest czysta i sucha. Przed rozpoczęciem prac oczyść dach, napraw lub usuń stare elementy i wilgotne warstwy. To odpowiedni moment na wykonanie obróbki blacharskiej i wymianę części instalacji.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia dachu skośnego?

Obecnie na rynku budowlanym znajdziesz wiele materiałów dociepleniowych, które wyróżniają się wysoką skutecznością izolacji termicznej. Czym ocieplić dach na poddaszu użytkowym? Popularnym materiałem jest m.in. wełna mineralna, dostępna w płytach lub matach, układanych pod krokwiami i między nimi. Podobnymi parametrami charakteryzuje się styropian w postaci płyt rozprężnych.

Jednym z najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, np. Purios E, aplikowana metodą natryskową. Ocieplanie dachu skośnego pianką PUR pozwala na przeprowadzenie procesu aplikacji bez konieczności wzmacniania konstrukcji dachu. Pianka wypełnia szczelnie wszystkie przestrzenie, natychmiast zwiększa swoją objętość i utwardza się, przylegając ściśle do danej powierzchni. Powstała warstwa nie ma łączeń i spoin, dzięki czemu minimalizuje współczynnik przenikania ciepła.


Izolacja dachu skośnego pianką PUR umożliwia oddychanie przegród dachowych. Jej porowata struktura wypełniona jest powietrzem – uniemożliwia to skraplanie się pary wodnej i eliminuje prawdopodobieństwo powstawania grzybów i pleśni. Ocieplanie dachu skośnego pianką PUR jest w pełni bezpieczne dla domowników i zwierząt. Tworzy środowisko przyjazne alergikom. Pianka jest także ognioodporna. Produkt jest niezwykle wydajny, łatwy i szybki w aplikacji. Wybierz fachową ekipę, która sprawnie przeprowadzi proces ocieplenia dachu skośnego.

Niezależnie od tego, jaki materiał termoizolacyjny wybierzesz, pamiętaj, że konstrukcja dachu i warstwa ocieplenia muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Brak jakiejkolwiek ochrony może doprowadzić do zawilgocenia i utraty właściwości izolujących.