Ocieplanie ścian trójwarstwowych pianą PUR – zalety i sposób wykonania

Data publikacji:
Data aktualizacji:
ocieplanie ścian trójwarstwowych
Izolacja cieplna ścian to jeden z najważniejszych elementów termomodernizacji domu. W większości przypadków to prosty i szybki proces, jednak ocieplenie ścian trójwarstwowych może stanowić nie lada wyzwanie. Jak skutecznie ocieplić ściany o niestandardowej obecnie konstrukcji?

Ocieplanie ścian trójwarstwowych

Budownictwo w latach 70. i 80. XX-wieku obfitowało w domy wznoszone z pustaków, cegieł pełnych czy kratówek, z których stawiane były ściany warstwowe. Ściany te wyróżniały się w konstrukcji obecnością kilkucentymetrowej szczeliny powietrznej, która negatywnie wpływała na ich izolacyjność. Współczynnik przenikania ciepła U w ścianach trójwarstwowych był niezwykle wysoki – miejscami mógł dochodzić nawet do 1,3 W/(m2K), co odczuwalnie wpływało na komfort życia mieszkańców. Rosło zapotrzebowanie na dogrzewanie pomieszczeń, w związku z tym rosły również ponoszone rachunki.

Metodą na poprawę izolacyjności domu jest wypełnienie ścian warstwowych, czyli uszczelnienie przestrzeni powietrznej. Na rynku budowlanym dostępnych jest kilka skutecznych materiałów termoizolacyjnych, jednak nie wszystkie z nich można zastosować w każdym obiekcie mieszkalnym. Jaką metodą najlepiej jest wykonać ocieplenie ścian trójwarstwowych?

Na czym polega wypełnianie ścian warstwowych pianą PUR?

Ocieplenie ścian trójwarstwowych można wykonać dowolną metodą termoizolacyjną, z zastosowaniem różnych materiałów ociepleniowych. Jednym z nich jest wykorzystanie systemów poliuretanowych PURIOS wtłaczanych równomiernie w szczelinę, w celu wyrównania poziomu izolacyjności. Proces ten należy rozpocząć 20 cm od dolnej części muru, wywiercając w zewnętrznej (rzadziej – wewnętrznej) części ściany cztery otwory na każdy metr kwadratowy powierzchni. Należy pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu otworów, które powinny tworzyć kształt trójkątów równoramiennych.

Wypełnienie ścian trójwarstwowych pianą polega na jej wtłoczeniu, przy wykorzystaniu pistoletu z odpowiednią końcówką. Piana poliuretanowa ma początkowo postać płynną, która przemieszcza się ku dołowi, wypełniając przestrzeń. Proces należy rozpocząć od punktów położonych najniżej, kierując się w górę. Po chwili od aplikacji piana zaczyna pęcznieć, czym powoduje przesuwanie kolejnych fragmentów materiału, szczelnie wypełniając pustą przestrzeń.

Ocieplenie ścian trójwarstwowych pianą PUR powinno być przeprowadzone przez wykwalifikowanego pracownika, który wie, ile materiału należy wprowadzić do otworów. Po zakończeniu pracy pracownik sprawdza, czy proces przebiegł pomyślnie, wykonując otwory inspekcyjne w elewacji. Wypełnienie ścian warstwowych powinno być widoczne po wywierceniu otworu, który w końcowym etapie zostaje zamaskowany zaprawą klejową.

Zalety wypełnienia ścian trójwarstwowych pianą PUR

Znając przebieg procesu wypełniania szczelin, dobrze jest zapoznać się z jego efektami i pozytywnymi skutkami. Jakie są zalety ocieplania ścian trójwarstwowych pianą? Z pewnością należy do nich uniwersalność zastosowania. W przypadku wielu budynków nie ma możliwości wykorzystania styropianu czy wełny mineralnej od strony elewacji. Do takich wyjątków należą budynki uznane za zabytek, których konserwator nie wyraził zgody na ocieplenie od strony zewnętrznej, chęć ocieplenia tylko jednego mieszkania w bloku, czy brak zgody sąsiadów. Wówczas ocieplanie ścian trójwarstwowych pianką PUR to jedyne rozwiązanie.

Wypełnienie ścian warstwowych pianą zamkniętokomórkową gwarantuje uzyskanie optymalnych efektów. Materiał termoizolacyjny posiada doskonałe właściwości ociepleniowe. Współczynnik przenikania ciepła wynosić może do 0,020 W/(mK), co czyni pianę najskuteczniejszym rozwiązaniem dostępnym na rynku.

Jakie są inne zalety ocieplenia ścian trójwarstwowych pianką zamkniętokomórkową? To między innymi powolne rozprężanie piany i niewielki nacisk na mury, który nie wywołuje niebezpiecznie wysokiego ciśnienia. Wykorzystanie nieodpowiedniego rodzaju piany może być przyczyną jej odkształcenia, co stanowi zagrożenie dla konstrukcji. Ocieplenie ścian trójwarstwowych pianą zamkniętokomórkową stanowi swego rodzaju wzmocnienie. Doskonale wiąże się z murem i tworzy dodatkową warstwę utrwalającą go.