Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową otwartokomórkową, czyli innowacyjna termoizolacja

2017-09-25
ocieplanie poddasza pianką poliuretanową
Planując ocieplenie poddasza pianką, powinieneś kierować się przede wszystkim tym, czy wybrany materiał gwarantuje stabilność energetyczną na dziesiątki lat. Pianka poliuretanowa, jak żaden inny termoizolator, spełnia to kryterium w 100%. Dowiedz się, jakie są zalety ocieplenia poddasza pianką otwartokomórkową oraz ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką.

Ocieplenie poddasza pianką – oszczędności murowane!

Planując ocieplenie poddasza, powinieneś zwrócić uwagę na trwałość wykorzystanego materiału i jego energooszczędność. Pianka otwartokomórkowa oba kryteria spełnia w 100 procentach. Ze względu na to, że jest paroprzepuszczalna, stosuje się ją do izolacji poddaszy, sufitów i ścian w budynkach mieszkalnych. Dowiedź się więcej z artykułu: czym ocieplić poddasze.

Czy wiesz, że rachunki za ogrzewanie w zimie mogą wzrastać nawet o 30% w przypadku złego doboru izolacji lub niefachowego wykonania ocieplenia? Przy wykorzystaniu pianki, możliwe są duże oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, sięgające nawet do 50% poprzednich kosztów. 

Przy ociepleniu poddasza pianką o powierzchni 150 m2 warstwą piany otwartokomórkowej o grubości 20 cm, można zaoszczędzić w budżecie domowym znaczną ilość pieniędzy. Ocieplania pianką spełnia nie tylko najwyższe standardy, ale też powoduje zmniejszenie rachunków o kilkadziesiąt procent!

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – korzyści

Istnieje szereg zalet wykonania izolacji poddasza pianką. Poniżej znajdziesz 6 kluczowych zalet tego termoizolatora:

 1. Sprawdza się zimą i latem

  Prawidłowo ocieplony dom powinien być przyjemnym miejscem do mieszkania zarówno zimą, jak i latem. Pianka poliuretanowa chroni przed utratą ciepła zimą, zaś latem szczelna izolacja zapewnia komfort, zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku.

 2. Bezpieczna dla zdrowia

  Izolacja z pianki nie niesie negatywnych konsekwencji dla zdrowia domowników, ponieważ nie emituje toksyn ani obcych zapachów.

 3. Ekonomiczna

  Ocieplenie poddasza okazuje się bardziej ekonomiczne niż wykorzystanie metod tradycyjnych. Jak się okazuje, 5-centymetrowa warstwa pianki otwartokomórkowej odpowiada 10-centymetrowej warstwie wełny mineralnej. Pozwala to na oszczędność miejsca w przypadku, gdy remontujesz niski dom.

 4. Paroprzepuszczalna

  Dzięki swoim paroprzepuszczalnym właściwościom, pianka eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Dzięki temu, że wypełnia wszystkie przestrzenie i stanowi jednolitą, ciągłą warstwę izolacji, w pomieszczeniach docieplonych tym materiałem nie powstają mostki termiczne.

 5. Wytrzymała

  Piana poliuretanowa po kilku latach użytkowania nie straci swoich walorów. Jest odporna na takie czynniki, jak: ciepło, wilgotność czy czas użytkowania.

 6. Chroni przed hałasem

  Uciążliwe odgłosy, takie jak np. głośna muzyka czy bębnienie deszczu o ścianę, nie są słyszalne w pomieszczeniach izolowanych. 10 cm natrysku pianki redukuje już do 55 decybeli!

Ocieplenie poddasza pianką – jak i kiedy stosować?

Wykonanie izolacji pianą poliuretanową Nałożenie pianki jest czynnością stosunkowo prostą, o ile zajmują się tym doświadczeni fachowcy. Piankę rozpyla się specjalnym pistoletem natryskowym, który pod ciśnieniem wystrzeli ją w kierunku docieplanego elementu. Następnie materiał rozszerza się stukrotnie i bardzo szybko nabiera właściwości użytkowych. Pracownicy powinni mieć na sobie odzież ochronną i maskę tlenową.


Na poddaszach stosuje się częściej piankę otwartokomórkową, która jest tańsza. Minimalna warstwa, którą nakłada się na poszczególne elementy poddasza powinna mieć około 20 centymetrów (zazwyczaj ma ona 18 centymetrów). Należy pamiętać, że grubość izolacji zależy od wielu czynników, np. założeń projektowych czy oczekiwanej skuteczności izolacji.

Przed przystąpieniem do ocieplania poddasza domu, powinieneś sprawdzić wilgotność drewna. To ważne, bo jeśli wskaźnik wilgotności wyniesie powyżej 12 procent, wstrzymaj prace. W takim przypadku należy najpierw osuszyć powierzchnię dachowe za pomocą np. pieców, a dopiero potem kontynuować remont.

Przy izolacji poddasza domu zwróć też uwagę na to, by pokryła ona szczelnie całą wymaganą powierzchnię. Odpowiednio zabezpiecz zwłaszcza okolice stolarki okiennej ze względu na trudność usunięcia piany po jej usieciowieniu.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Na koszt całego przedsięwzięcia ma wpływ stopień skomplikowania połaci, cena wykonanej pracy i wykorzystanych surowców. Należy również wziąć pod uwagę wielkość obszaru, który ma zostać ocieplony.  Miej świadomość, że w przypadku poddaszy dokładny pomiar może być nieco bardziej skomplikowany. Nie zapomnij o wymiarach wszystkich płaszczyzn, a zwłaszcza skosów. Pamiętaj też, że w wyliczeniach powierzchni do izolacji powinieneś dodać objętość pianki, która wyrosła dodatkowo we wszelkich szczelinach i nierównościach powierzchni izolowanej.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką za metr kwadratowy? Metr kwadratowy docieplenia pianką otwartokomórkową (o warstwie 20 centymetrów) to wydatek rzędu około 60 złotych brutto. 20-centymetrowa grubość izolacji pianką odpowiada od 20 do 30 cm wełny mineralnej.

Taka cena ocieplenia pianką może wydawać Ci się wysoka, ale weź pod uwagę inne fakty. W przypadku wełny, trzeba doliczyć koszty sznurków i folii oraz robociznę. Dlatego szacuje się, że za metr kwadratowy ocieplania wełną mineralną będziesz musiał zapłacić około 70 – 80 zł. Biorąc wszystkie wymienione czynniki pod uwagę możesz dostrzec, że natrysk pianki okazuje się w efekcie opłacalny.