Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową otwartokomórkową, czyli innowacyjna termoizolacja

2017-09-25
ocieplanie poddasza pianką poliuretanową
Planując ocieplenie poddasza pianką, powinieneś kierować się przede wszystkim tym, czy wybrany materiał gwarantuje stabilność energetyczną na dziesiątki lat. Pianka poliuretanowa, jak żaden inny termoizolator, spełnia to kryterium w 100%. Dowiedz się, jakie są zalety ocieplenia poddasza pianką otwartokomórkową oraz ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką.

Ocieplenie poddasza pianką – oszczędności murowane!

Planując ocieplenie poddasza, powinieneś zwrócić uwagę na trwałość wykorzystanego materiału i jego energooszczędność. Pianka otwartokomórkowa oba kryteria spełnia w 100 procentach. Ze względu na to, że jest paroprzepuszczalna, stosuje się ją do izolacji poddaszy, sufitów i ścian w budynkach mieszkalnych. Dowiedź się więcej z artykułu: czym ocieplić poddasze.

Czy wiesz, że rachunki za ogrzewanie w zimie mogą wzrastać nawet o 30% w przypadku złego doboru izolacji lub niefachowego wykonania ocieplenia? Przy wykorzystaniu pianki poliuretanowej, możliwe są duże oszczędności w ogrzewaniu pomieszczenia, sięgające nawet do 50% poprzednich kosztów. 

Przy ociepleniu poddasza pianką o powierzchni 150 m2 warstwą piany otwartokomórkowej o grubości 20 cm, można zaoszczędzić w budżecie domowym znaczną ilość pieniędzy. Ocieplania pianką spełnia nie tylko najwyższe standardy, ale też powoduje zmniejszenie rachunków o kilkadziesiąt procent!

Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową – korzyści

Istnieje szereg zalet wykonania izolacji poddasza pianką. Poniżej znajdziesz 6 kluczowych zalet tego termoizolatora:

 1. Sprawdza się zimą i latem

  Prawidłowo ocieplony dom powinien być przyjemnym miejscem do mieszkania zarówno zimą, jak i latem. Pianka poliuretanowa chroni przed utratą ciepła zimą, zaś latem szczelna izolacja zapewnia komfort, zatrzymując chłodniejsze powietrze w budynku.

 2. Bezpieczna dla zdrowia

  Izolacja z pianki poliuretanowej nie niesie negatywnych konsekwencji dla zdrowia domowników, ponieważ nie emituje toksyn ani obcych zapachów.

 3. Ekonomiczna

  Ocieplenie pianą okazuje się bardziej ekonomiczne niż wykorzystanie metod tradycyjnych. Jak się okazuje, 5-centymetrowa warstwa pianki zamknięto-komórkowej odpowiada około 10-centymetrowej warstwie wełny mineralnej. Pozwala to na oszczędność miejsca w przypadku, gdy remontujesz niski dom.

 4. Paroprzepuszczalna

  Dzięki swoim paroprzepuszczalnym właściwościom, pianka eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Dzięki temu, że wypełnia wszystkie przestrzenie i stanowi jednolitą, ciągłą warstwę izolacji, w pomieszczeniach docieplonych tym materiałem nie powstają mostki termiczne.

 5. Wytrzymała

  Piana poliuretanowa po kilku latach użytkowania nie straci swoich walorów. Jest odporna na takie czynniki, jak: ciepło, wilgotność czy czas użytkowania.

 6. Chroni przed hałasem

  Uciążliwe odgłosy, takie jak np. głośna muzyka czy bębnienie deszczu o ścianę, nie są słyszalne w pomieszczeniach izolowanych. 10 cm natrysku pianki redukuje już do 55 decybeli!

Ocieplenie poddasza pianką – jak i kiedy stosować?

Wykonanie izolacji pianą poliuretanową Nałożenie pianki jest czynnością stosunkowo prostą, o ile zajmują się tym doświadczeni fachowcy. Piankę rozpyla się specjalnym pistoletem natryskowym, który pod ciśnieniem wystrzeli ją w kierunku docieplanego elementu. Następnie materiał rozszerza się stukrotnie i bardzo szybko nabiera właściwości użytkowych. Pracownicy powinni mieć na sobie odzież ochronną i maskę tlenową.


Na poddaszach stosuje się częściej piankę otwartokomórkową, która jest tańsza. Minimalna warstwa, którą nakłada się na poszczególne elementy poddasza powinna mieć około 20 centymetrów (zazwyczaj ma ona 18 centymetrów). Należy pamiętać, że grubość izolacji zależy od wielu czynników, np. założeń projektowych czy oczekiwanej skuteczności izolacji.

Przed przystąpieniem do ocieplania pianką poddasza domu, powinieneś sprawdzić wilgotność drewna.
To ważne, bo jeśli wskaźnik wilgotności wyniesie powyżej 12 procent, wstrzymaj prace. W takim przypadku należy najpierw osuszyć powierzchnię dachowe za pomocą np. pieców, a dopiero potem kontynuować remont.

Przy izolacji poddasza domu zwróć też uwagę na to, by pokryła ona szczelnie całą wymaganą powierzchnię. Odpowiednio zabezpiecz zwłaszcza okolice stolarki okiennej ze względu na trudność usunięcia piany po jej usieciowieniu.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Na koszt całego przedsięwzięcia ma wpływ stopień skomplikowania połaci, cena wykonanej pracy i wykorzystanych surowców. Należy również wziąć pod uwagę wielkość obszaru, który ma zostać ocieplony.  Miej świadomość, że w przypadku poddaszy dokładny pomiar może być nieco bardziej skomplikowany. Nie zapomnij o wymiarach wszystkich płaszczyzn, a zwłaszcza skosów. Pamiętaj też, że w wyliczeniach powierzchni do izolacji powinieneś dodać objętość pianki, która wyrosła dodatkowo we wszelkich szczelinach i nierównościach powierzchni izolowanej.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką za metr kwadratowy? Metr kwadratowy docieplenia pianką otwartokomórkową (o warstwie 20 centymetrów) to wydatek rzędu około 60 złotych brutto. 20-centymetrowa grubość izolacji pianką odpowiada od 20 do 30 cm wełny mineralnej.

Taka cena ocieplenia pianką może wydawać Ci się wysoka, ale weź pod uwagę inne fakty. W przypadku wełny, trzeba doliczyć koszty sznurków i folii oraz robociznę. Dlatego szacuje się, że za metr kwadratowy ocieplania wełną mineralną będziesz musiał zapłacić około 70 – 80 zł. Biorąc wszystkie wymienione czynniki pod uwagę możesz dostrzec, że natrysk pianki okazuje się w efekcie opłacalny.

Ocieplane poddasza – jaki materiał wybrać?

Popularną metodą termoizolacji jest ocieplanie poddaszy wełną mineralną, która wykazuje odpowiednie właściwości termoizolacyjne. Jest niepalna i w wysokim stopniu zapobiega ucieczce ciepła. Na rynku budowlanym dostępne są dwa rodzaje wełny mineralnej – szklana z piasku kwarcowego oraz skalna z gabra, dolomitu lub bazaltu.

Wełna mineralna do ocieplania poddasza to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych. Niestety, aby uzyskać odpowiednie parametry ociepleniowe, należy zastosować jej odpowiednią grubość. Montaż kilkunastocentymetrowej grubości materiału zabierze sporo miejsca na poddaszu – jeśli więc planujesz izolację termiczną poddasza użytkowego, nie będzie ona najlepszym rozwiązaniem.

Możesz zdecydować się także na styropian do ocieplenia poddaszy. Termoizolator w postaci płyt wykonany jest najczęściej ze styropianu grafitowego, o wysokiej izolacyjności termicznej. Na rynku dostępny jest również zwykły styropian, który sprawdzi się do ocieplenia podkrokwiowego.
 
Choć ocieplanie poddasza styropianem pozwala osiągnąć wymierny efekt termoizolacyjny, warto pamiętać, że płyta wpływa na obniżenie pomieszczenia o kilka centymetrów. Decydując się na ocieplenie styropianem, musisz wziąć pod uwagę zmniejszenie powierzchni mieszkaniowej.

Ostatnimi czasy na popularności rośnie ocieplanie poddaszy pianką poliuretanową otwartokomórkową. Materiał termoizolacyjny wypełnia każdą szczelinę, dzięki czemu zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Doskonale nadaje się do izolacji poddaszy o skomplikowanej więźbie dachowej. Pianka poliuretanowa do ocieplania poddaszy stanowi optymalną barierę przeciwwilgociową, chroniąc powierzchnię przed powstawaniem pleśni i grzybów.

Piankę PUR otwartokomórkową wykorzystać można zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Zachowuje swoje właściwości przez długie lata – jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest również niezwykle prosta i szybka w aplikacji – powierzchnię do 250 m2 fachowa ekipa ociepli w ciągu zaledwie jednego dnia. Termoizolator jest elastyczny i lekki, nie obciąży więc konstrukcji poddasza. Skutecznie ochroni dom przed ucieczką ciepła w zimie i napływem gorącego powietrza w upalne lato.

O czym należy pamiętać podczas ocieplania dachu lub poddasza?

Aby odpowiednio ocieplić poddasze, wybierz przeznaczony do tego materiał termoizolacyjny. Zdecyduj się na pianę otwartokomórkową, np. Purios E, która wyróżnia się lekkością i dużym poziomem elastyczności.

 
Do ocieplania dachu wybierz odpowiednio przeszkoloną ekipę budowlaną. Warto zapłacić nieco więcej i zadbać o prawidłową aplikację materiału termoizolacyjnego. Specjaliści w swojej dziedzinie z pewnością zadbają o przestrzeń na wentylację i montaż folii paroprzepuszczalnej między warstwą pianki a płytami gipsowymi.

 
Choć cena usługi i samego materiału jest nieco wyższy w porównaniu do ocieplania poddasza wełną lub styropianem, koszty zwrócą się bardzo szybko – od razu zauważysz zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i wzrost komfortu życia w swoim domu. Warto zapłacić nieco więcej i mieć pewność, że dom zostanie poprawnie docieplony, a materiał izolacyjny w niezmienionym stanie posłuży długie lata.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jakie są korzyści ocieplenia poddasza pianką?

Pianka poliuretanowa skutecznie chroni budynek przed nagrzaniem i wychłodzeniem, a także gwarantuje wyciszenie. Jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu nie powoduje gromadzenia się wilgoci. Ocieplenie z pomocą pianki jest tańsze niż w przypadku innych metod o porównywalnej skuteczności, a w rezultacie gwarantuje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie o 30%. Co ważne, materiał ten nie wpływa w żaden sposób na zdrowie domowników, nawet tych najbardziej wrażliwych.

Ile kosztuje m2 ocieplenia poddasza pianką?

Wycena ocieplenia pianką poliuretanową wykonywana jest w zależności od ilości zużytego materiału oraz wszystkich wymiarów pokrywanej powierzchni. W przypadku poddaszy stosuje się zazwyczaj równie skuteczną, a nieco tańszą piankę otwartokomórkową. Za podstawę przyjmuje się przelicznik, w którym metr kwadratowy ocieplenia pianką o grubości 20 cm kosztuje w przybliżeniu około 50-75 złotych (stan na rok 2020). Finalną cenę zawsze ustala zleceniobiorca.

Jak ocieplić poddasze pianką?

Do tego zadania najlepiej wynająć specjalistów, którzy wykonają je szybko i bez strat w materiale. Ocieplenie można wykonać na drewnie o wilgotności niższej niż 12%. Piankę nanosi się pistoletem natryskowym z dyszą skierowaną na ocieplany obszar. Wymagane są przy tym strój ochronny oraz maska tlenowa. Materiał pokrywa obszar roboczy, po czym stukrotnie zwiększa swoją objętość i w krótkim czasie zyskuje pełną funkcjonalność.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką poliuretanową?

Koszt ocieplenia poddasza pianką otwartokomórkową jest zależny od kilku parametrów. Należą do nich między innymi konstrukcja połaci oraz rozmiar poddasza. W niektórych przypadkach ważna jest też ilość zakamarków, w których dodatkowo będzie osadzony materiał ocieplający. Dodatkowo każde poddasze jest inne, choćby pod względem ułożenia skosów – to też ma wpływ na ostateczny koszt wykonania ocieplenia w konkretnych warunkach.

Tagi:

poddasze dom
Jeden krok dzieli Cię od doskonałej izolacji na lata. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj.

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera

  Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
  Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj.

  Dziękujemy za zapis do newslettera.

  CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.