Ocieplanie pianką PUR w ramach programu Czyste Powietrze

Data publikacji:
Data aktualizacji:
dofinansowanie na ocieplenie domu pianką PUR
Czy wiesz już, czym jest program Czyste Powietrze? To rządowy, kompleksowy program stworzony w celu oczyszczania atmosfery i środowiska oraz przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji domów jednorodzinnych. Jego głównymi założeniami są wymiana starych pieców i termomodernizacja budynków (możliwa m.in. przy zastosowaniu ocieplania pianką PUR). Sprawdź szczegóły programu i dowiedz się, kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze.

Na czym polega program Czyste Powietrze?

Czym jest program Czyste Powietrze? To rządowy program, którego celem jest obniżenie emisji pyłów i szkodliwych substancji, nadmiernie generowanej energii przez źle zaizolowane budynki. Przewidywanym działaniem programu jest wymiana urządzeń grzewczych zasilanych na paliwo stałe, przestarzałych źródeł ciepła (np. starych piecy gazowych) i termomodernizacja domu, która pozwala na odpowiednie zarządzanie energią.

Pozytywnym skutkiem podjętych akcji ma być ochrona środowiska i korzystny wpływ na domowe budżety Polaków.

dofinansowanie na ocieplenie domu

Pozytywnym skutkiem podjętych akcji ma być ochrona środowiska i korzystny wpływ na domowe budżety Polaków. Dzięki programowi Czyste Powietrze możesz uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła starego typu i montaż nowoczesnego, spełniającego wymagania sprzętu, termomodernizację domu (w jej ramach możesz wykonać np. ocieplenie lub izolację budynku pianą PUR), wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, zamontowanie wentylacji mechanicznej oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Termomodernizacja powinna mieć charakter kompleksowy.

Dotacje na termomodernizację mogą zostać przeznaczone na dość zróżnicowane działania. Wszystkie jednak powinny dotyczyć zwiększenia efektywności energetycznej domu. Należy jednak zaznaczyć, że dopiero wymiana wszystkich elementów grzewczych budynku faktycznie zapewni brak ucieczki ciepła.

Do kogo kierowany jest program Czyste Powietrze?

Zastanawiasz się, kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze? Działania dotyczą budynków już istniejących, a także nowo powstających domów. Głównymi założeniami jest termomodernizacja, w tym wymiana pieców i kotłów opalanych węglem na nowoczesne ogrzewanie gazowe, elektryczne lub węzły cieplne. Program obejmuje także inne elementy, np. instalację odnawialnych źródeł energii i ocieplenie pianką PUR.Działania programu Czyste Powietrze są skierowane do osób fizycznych – właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lokali wydzielonych w domu jednorodzinnym z odrębną księgą wieczystą i tych, którzy otrzymali pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Ocieplanie pianką PUR w ramach termomodernizacji domu

Jednym z najważniejszych elementów programu Czyste Powietrze jest przeprowadzenie termomodernizacji domu. Aby przeprowadzić ten proces kompleksowo warto zapoznać się z dostępnymi na rynku nowoczesnymi metodami izolacji budynku. W tym kontekście sporo mówi się o zaletach pianki poliuretanowej. Ocieplenie pianką PUR jest możliwe także w starych budynkach i warto je rozważyć ze względu na czas wykonania izolacji. Na rynku dostępne są dwa rodzaje piany – otwarto- i zamkniętokomórkowa.

Produkt otwartokomórkowy jest niezwykle lekkim materiałem. Nadaje się m.in. do izolacji poddaszy, wypełnień szkieletowych i drewnianych. Natomiast pianka zamkniętokomórkowa jest sztywna i składa się z pęcherzyków zamkniętych. Podobnie jak jej otwartokomórkowa wersja, cechuje się doskonałą izolacyjnością termiczną. Doskonale sprawdzi się podczas ocieplania fundamentów.

Jak kompleksowo przeprowadzić proces termomodernizacji budynku?

Ocieplanie pianką PUR może przynieść Ci wiele korzyści. Zlikwidujesz mostki termiczne, uzyskasz równą warstwę izolacji, która szczelnie wypełni puste miejsca, uchronisz lokal przed utratą ciepła w zimie i nadmiernym upałem w lecie. Pianka PUR to materiał izolacyjny, który sprawdzi się zarówno przy fundamentach, jak i ocieplenie dachu.

Ocieplanie pianką PUR to dodatkowo jedna z najszybszych metod izolacji. Pamiętaj jednak, by przed rozpoczęciem prac odpowiednio zabezpieczyć miejsce. Ile trwa proces ocieplania? Wszystko zależy od wielkości wykonywanej izolacji. Doświadczona ekipa budowlana może wykonać nawet 250m² w 8 godzin.

Dzięki przeprowadzeniu izolacji termicznej pianą poliuretanową zmniejszysz rachunki za ogrzewanie i podniesiesz komfort życia domowników. Rozważ więc skorzystanie z dofinansowania z programu Czyste Powietrze i jeszcze dziś zdecyduj się na ocieplanie pianką PUR w ramach termomodernizacji domu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas ocieplenia pianką PUR?

Planując ocieplanie pianką PUR, szczególną uwagę zwróć na jej rodzaj, który musi być dostosowany do konkretnych warunków i miejsca aplikacji. Pianka poliuretanowa dostępna jest w postaci otwarto- i zamkniętokomórkowej. Otwartokomórkowa, np. Purios FR, sprawdzi się najlepiej do ocieplania budynku wewnątrz, np. do izolacji poddasza. Jej dużą zaletą jest m.in. paroprzepuszczalność, która zapewnia „oddychanie” powierzchni nią pokrytej. Jeśli jednak masz zamiar ocieplić pianką PUR np. fundamenty, ściany zewnętrzne czy podłogę, zdecyduj się na produkt zamkniętokomórkowy, np. Purios H. Tego typu pianka wyróżnia się dużą wytrzymałością, sztywnością i odpornością na wilgoć.

Pamiętaj, że izolacja pianką PUR powinna mieć odpowiednią grubość, która uzależniona jest od rodzaju ścian, sufitu i innych powierzchni. Im grubsza warstwa izolacji, tym skuteczniej zatrzyma ona ciepło. Pianka PUR, w odróżnieniu od innych produktów izolacyjnych, wyróżnia się dużą skutecznością przy dużo mniejszej grubości. Nie zawsze więc warto przekraczać górną granicę określonej ilości produktu, koniecznej do ocieplenia powierzchni.

Ocieplanie pianką PUR jest procesem szybkim i nieskomplikowanym. Pamiętaj, aby do jej aplikacji wybrać odpowiednio doświadczoną firmę wykonawczą, która prawidłowo wykona instalację produktu. Dzięki temu przez długi czas będziesz mógł cieszyć się z efektywności pianki poliuretanowej.

Czy ocieplanie pianką PUR jest długotrwałe?

Trwałość ocieplenia pianką PUR nawet po długim czasie jest dokładnie taka sama jak w momencie aplikacji. Nie zużywa się, nie pojawiają się na niej uszkodzenia i defekty. Obecnie piana PUR musi spełniać wytyczne określone w normie PN-EN 14315-1-2013, w której znalazły się zapisy dotyczące szczegółowych wymogów co do izolacji natryskowych. 

Badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej w Monachium w 2010 roku potwierdziły, że żywotność ocieplenia pianką PUR jest niezwykle długa – badany przez nich próbki izolacji po 28 latach miały takie same parametry (grubość, zawartość wilgoci, przewodnictwo cieplne, reakcja na ogień), jak deklarował producent w 1982 rokudługa. Pianka jest trwała, dlatego jej zastosowanie opłaca się w dłuższej perspektywie.

Trwałość ocieplenia pianką PUR ma ogromne znaczenie w cyklu życia budynku, m.in. w kosztach jego eksploatacji, chłodzenia i ogrzewania. Inne materiały izolacyjne, które tracą swoje właściwości, powodują, że poziom wymiany ciepła przez elementy konstrukcyjne z każdym rokiem wzrasta. Wpływa to w dużym stopniu na koszty eksploatacji obiektu. Dodatkowym kosztem byłaby więc wymiana lub naprawa danej warstwy izolacyjnej. W przypadku pianki PUR przewodność cieplna, wytrzymałość na urazy mechaniczne i wilgoć zmieniają się nieznacznie i dużo wolniej niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych, w związku z czym koszty eksploatacji w kwestii termoizolacji budynku nie wzrastają.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czym jest program Czyste Powietrze?

Rządowy program Czyste Powietrze ma wspierać ochronę środowiska poprzez eliminację z powietrza efektów nadmiernie produkowanej energii, niezbędnej do ogrzewania domów. W jego ramach wymieniane są stare urządzenia grzewcze, w tym te zasilane paliwem stałym. Dodatkowo zakłada się też przeprowadzanie termomodernizacji budynków, co ma zredukować straty ciepła, a w efekcie – zapewnić obywatelom oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie.

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Z programu Czyste Powietrze mogą skorzystać wszystkie osoby fizyczne, który dysponują istniejącym budynkiem jednorodzinnym albo dostali pozwolenie na jego budowę. Akcja obejmuje również osoby będące właścicielami lokali wydzielonych z budynków jednorodzinnych, o ile mają one osobną księgę wieczystą. Prace mogą dotyczyć zarówno wymiany i inwestycji w nowoczesne źródła ogrzewania, jak i termomodernizacji lub ocieplenia domu w ekologiczny sposób.

Jakie elementy możesz ocieplić w domu?

Z użyciem pianki poliuretanowej możesz dokonać ocieplenia właściwie wszystkich wymagających tego elementów domu. Zależnie od wybranego rodzaju, nadaje się ona do termoizolacji fundamentów, ścian zewnętrznych i działowych, dachów i stropodachów, poddaszy użytkowych i strychów. Sprawdza się również jako izolacja balkonów. Może być stosowana nie tylko do standardowej termomodernizacji na zewnątrz budynku, ale również ocieplania ścian od wewnątrz.

Czy ocieplenie pianką jest długotrwałe?

Ocieplenie pianką ma efekt długotrwały, co potwierdzone jest odpowiednimi dokumentami. Pianka posiada Deklarację Właściwości Użytkowych, potwierdzającą trwałość jej właściwości w okresie 25 lat. Dodatkowo spełnia normę PN-EN 14315-1-2013. Według aktualnych badań pianka zaaplikowana w roku 1982 po ponad 28 latach nadal wykazała właściwości wskazane przez producenta, czyli zapewniała skuteczną termoizolację domu.

Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.