W termoizolacji dachów płaskich doskonale sprawdzi się zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa aplikowana metodą natryskową. Ocieplenie tego typu polega na nałożeniu kilku warstw pianki PUR, z których każda ma grubość około 1-2 cm. Efektywna warstwa izolacji dachowej może wynosić, zależnie od zapotrzebowania, od 3 do 12 cm grubości.
Zaletą wykorzystania tego materiału jest lekka, trwała, bezspoinowa powłoka o znakomitych parametrach izolacyjności termicznej. Izolacja dachu płaskiego idealnie zespaja się z podłożem i stanowi znakomite podłoże do wykonania wierzchniej warstwy. Łącznie z warstwą powłokową chroniącą przed promieniowaniem UV oraz stojącą wodą, pianka PUR doskonale zabezpiecza dach przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr.
Do pian natryskowych zalecane są systemy powłokowe natryskowe bądź malowane, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować membranę PVC lub papę termozgrzewalną klejoną do podłoża. Szkoda byłoby przebijać metalowymi łącznikami tak znakomitą izolację.
Izolacja nadmuchiwana
Dach wentylowany posiada przestrzeń do swobodnego przepływu powietrza. To wysoka na kilkadziesiąt centymetrów warstwa, którą można wypełnić materiałem izolacyjnym. Oczywiście wiąże się to z koniecznością zamknięcia otworów i szczelin odprowadzających wilgoć, a tym samym: ze zmianą jego kategorii na dach niewentylowany. Można w tym celu wykorzystać również zamkniętą pustą przestrzeń, która dawniej pełniła w dachach płaskich warstwę termoizolacyjną.
W obu przypadkach tę pustą przestrzeń można wykorzystać do wtłoczenia granulatu materiału. Stosuje się wdmuchiwaną celulozę, czasami rozdrobnioną wełnę mineralną, a nawet styropian. Oczywiście nawet idealnie zabezpieczona przed wilgocią izolacja wdmuchiwana będzie osiadać, a tym samym tracić swoje właściwości.
Izolacja nakładana
Są to płyty, czyli sandwich panele z rdzeniem PIR, z rdzeniem z wełny mineralnej, a także płyty wełniane i styropianowe. Można je ułożyć jako zewnętrzną warstwę po zdjęciu istniejącego przekrycia.
Płyty styropianowe oraz sprasowana wełna mineralna, podobnie jak panele z wełną pomiędzy okleinami nie nadają się do zamontowania tam, gdzie od czasu do czasu trzeba postawić stopę. Materiał mógłby ulec uszkodzeniu.
Dobrze sprawdzają się płyty z wypełnieniem poliizocyjanuranowym jako wyrób wytrzymały i skuteczny pod względem izolacji cieplnej. Na wyłożone sandwich panele trzeba nanieść warstwę chroniącą przed wodą, na przykład papę albo polimocznik.
Izolacja natryskowa
W przypadku dachu płaskiego jest to rozwiązanie nie mające sobie równych. Mowa o natryskiwanej pianie poliuretanowej. Spośród dwóch rodzajów pianki PUR optymalne właściwości w takiej sytuacji oferuje zamkniętokomórkowa.
Po pierwsze, dokładność. Izolacja natryskowa pozwala zaizolować dokładnie każdy, nawet najtrudniej dostępny fragment. Jej nanoszenie przypomina rozpylanie farby, a dodatkowo w ciągu kilku sekund natryśnięta ciecz wypienia się, wypełniając kąty, szczeliny, pęknięcia, nierówności i otwory. Utworzona w ten sposób szczelna, jednolita i bezspoinowa warstwa może być nanoszona nawet na istniejące powłoki dachu bez ich zrywania.
Po drugie, wytrzymałość. Piana zamkniętokomórkowa wykazuje bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, ma także wysoką gęstość. Z łatwością znosi duży nacisk, dlatego stosowana jest także do ocieplenia fundamentów. Uzyskany certyfikat dowodzi, że nawet po upływie 25 lat ten materiał zachowuje swoją objętość, klasę reakcji na ogień i przewodnictwo cieplne. Jest też bardzo odporny na działanie wody.
Po trzecie, precyzja. Precyzyjnie izoluje wszystkie przestrzenie. Zabezpiecza połączenia dachu z attyką, z kominami i innymi elementami. Zaizolowanie punktów styków trwa bardzo krótko, jest dokładne, trwałe i w żaden sposób nie zagraża elementom metalowym lub murowanym.
Po czwarte, łatwość. Nie wymaga zabudowy. Natryśnięta warstwa piany powinna zostać pokryta hydroizolacją. Tak utworzona równa, jednolita struktura może przez wiele lat posłużyć jako idealne zabezpieczenie dachu oraz komfortu mieszkańców.
Po piąte, bezpieczeństwo. Zamkniętokomórkowa piana poliuretanowa ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu gwarantuje komfort cieplny mieszkańcom. Ma także odpowiednią klasę reakcji na ogień, co czyni ją sojusznikiem w walce z ewentualnym pożarem. Jest też bezpieczna dla ludzi i zwierząt niezależnie od temperatury.