Najnowsze trendy w budownictwie 2022, czyli budownictwo minimalistyczne i energooszczędne

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Najnowsze trendy w budownictwie 2022, czyli budownictwo minimalistyczne i energooszczędne
Jakie będą domy jednorodzinne budowane w 2022 roku? Przede wszystkim oszczędne w formie, cechujące się prostotą kształtów oraz dużymi przeszkleniami. To będą również budynki przestronne, o otwartej przestrzeni, podzielone na konkretne strefy użytkowe. Jednak dominujące trendy w budownictwie jednorodzinnym A.D. 2022 to energooszczędność i ekologia. Przyszłość to prefabrykaty, sprytne rozwiązania i nowoczesne materiały, które zapewnią szybszą realizację inwestycji, zoptymalizują kolejne procesy, obniżą koszty eksploatacyjne oraz zminimalizują ryzyka użytkowe. Poznajmy najnowsze trendy w budownictwie 2022.

Europejska branża budowlana – ekologia w cieniu pandemii

Szacuje się, że wydajność europejskiego sektora budowlanego będzie systematycznie rosnąć w 2022 roku, przy krótkoterminowej prognozie oscylującej obecnie na poziomie 3,6 proc. Co najważniejsze, w celu jeszcze większego ożywienia gospodarki rządy na całym świecie koncentrują się w dużym stopniu na inwestycjach infrastrukturalnych i budowlanych, jako kluczowych obszarach wpływających na przyspieszenie tych działań.

Fundamentalny wpływ na trendy w budownictwie 2022 miała i nadal ma pandemia, a także związane z nią obostrzenia. Nie bez znaczenia są również szybko rosnące ceny gazu, energii elektrycznej, paliw oraz drewna. Wszystkie te czynniki sprawiły, że doceniliśmy własne domy, jako nasze bezpieczne enklawy, dostrzegając przy tym, jak ważne jest budowanie obiektów mieszkalnych w pełni dostosowanych do potrzeb naszych oraz naszych najbliższych. Efektem tego jest coraz większe zainteresowanie domami otwartymi, utrzymanymi w minimalistycznym stylu, a przy tym energooszczędnymi i przyjaznymi środowisku naturalnemu. 

Trend nr 1 A.D. 2022 – czyli energooszczędnie oraz ekologicznie, ale i minimalistycznie

Każdy inwestor mający w planach budowę domu w stosunkowo tani i szybki sposób, powinien brać pod uwagę projekty obiektów o prostych bryłach. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne.

Należy pamiętać, że przepisy dotyczące energooszczędności budynków mieszkalnych ulegają dynamicznym zmianom praktycznie każdego kolejnego roku. Obecnie energooszczędność, zwłaszcza obiektów mieszkalnych i użytkowych, jest naprawdę w cenie.

Kierunek związany z energooszczędnością z całą pewnością również w kolejnych latach będzie zyskiwał na coraz większym znaczeniu. Drastycznie rosnące rachunki za energię elektryczną oraz gaz sprawiają, że każdy ekonomicznie i perspektywicznie myślący inwestor stawia obecnie na rozwiązania, które przyniosą mu w przyszłości realne oszczędności oraz korzyści w zużyciu energii. Chodzi tu m.in. o odpowiednie systemy i czujniki pogodowe sterujące żaluzjami fasadowymi, montaż okien z progiem niwelującym mostki termiczne, instalację paneli fotowoltaicznych czy efektywnych pomp ciepła.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, wykorzystywanym jeszcze na etapie wykończenia domu energooszczędnego, staje się termoizolacja newralgicznych miejsc domu z wykorzystaniem metody natryskowej piany poliuretanowej. Jest to obecnie jedna z najwydajniejszych metod, która pozwala na realne i wymierne oszczędzanie energii grzewczej w dłuższym czasie.

Piana PUR stanowi doskonałą alternatywę dla wełny czy styropianu, zapewniając przy tym znacznie mniejszą grubość warstwy izolacyjnej. Inwestorzy coraz chętniej stawiają na pianę poliuretanową z wielu powodów:

 • szybkość montażu
 • mała grubość warstwy izolacyjnej
 • wysokie właściwości termoizolacyjne
 • niski współczynnik przenikania ciepła
 • stuprocentowa eliminacja mostków termicznych
 • lekkość materiału (nie obciąża konstrukcji budynku)
 • nie uczula, jest bezpieczna dla zdrowia
 • chroni przed upałem
 • nie zmienia swoich właściwości z upływem czasu (trwałość na dziesięciolecia)
 • chroni przed wilgocią
 • paroprzepuszczalna (dyfuzja pary wodnej)
 • zatrzymuje zimne powietrze z zewnątrz, a ciepłe – wewnątrz
 • szczelnie wypełnia nawet najmniejsze szczeliny
 • odporna na grzyby, pleśń i ataki szkodników

Wykorzystując jednocześnie odnawialne źródła energii, nowoczesne systemy ogrzewania pomieszczeń czy wody, należy zwracać również szczególną uwagę na izolacyjność przegród w budynkach mieszkalnych. Niska przenikalność cieplna ścian, stropów i dachu w dużym stopniu pomoże obniżyć koszty ogrzewania, a sama inwestycja w odpowiednie materiały budowlane bardzo szybko zwróci się z nawiązką, szczególnie w obliczu tak galopujących cen energii.

Trend nr 2 A.D. 2022 – czyli nowoczesne budownictwo otwarte na naturę

Jednak nie tylko projekty domów wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz nowoczesne technologie będą w najbliższym czasie na topie w budownictwie jednorodzinnym. Kierunek, który może być dominujący w najbliższych latach, dotyczy przede wszystkim minimalistycznych konstrukcji z ogromnymi przeszkleniami, efektownymi żaluzjami oraz oknami sterowanymi zdalnie, które będą dodatkowo otwarte na naturę i idealnie wkomponowane w otoczenie. Taki kierunek architektoniczny jest w dużej mierze pokłosiem pandemii ostatnich lat.

Proste, lecz nowoczesne budynki mieszkalne, będą coraz częściej wkomponowane w otoczenie, nierzadko stając się wręcz jego integralnymi elementami. Również modernizowane domy, poprzez minimalistyczne podejście i otwartość na naturę, zyskają niepowtarzalny charakter. Dziś na topie są proste dachy, nienachalne elementy ozdobne czy jednolita, harmonijnie wkomponowana w otoczenie elewacja.

Ogólnie rzecz biorąc trendy w branży budownictwa jednorodzinnego na rok 2022, są w zasadzie kontynuacją tych, które wiodły prym w roku ubiegłym. Dominować będą obiekty nowoczesne i jednocześnie ekonomiczne zarówno pod kątem procesu budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Energooszczędny – to słowo klucz, jeśli chodzi o nowoczesne trendy w budownictwie mieszkaniowym. Ugruntują swoją pozycję duże przeszklenia, a zwłaszcza okna z żaluzjami, którymi będzie można sterować zdalnie.

Architektoniczny must have na rok 2022 rynku nieruchomości to budynek powiększający naszą życiową przestrzeń i dającymi na przy okazji bezcenne poczucie wolności blisko natury.