Na jakie powierzchnie może być nakładana piana PUR?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
przyczepność pianki PUR
Dzięki doskonałym właściwościom pianka poliuretanowa zyskuje coraz większą popularność w kwestii termoizolacji domu. To trwały i szczelny materiał ociepleniowy, który na długie lata zabezpieczy dom przed ucieczką ciepła z wnętrza. Jednak czy piankę można zaaplikować na każdą powierzchnię?

Czy piana PUR może być nałożona na dowolną powierzchnię?

Jeszcze do niedawna specyfika konstrukcji budynków wymagała zastosowania określonego rodzaju materiału do ocieplenia powierzchni. Niejednokrotnie wiązało się to z wydłużeniem czasu pracy i wzrostem ceny usługi. Obecnie na rynku budowlanym popularnym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa. Właściwości tego termoizolatora pozwalają stwierdzić, że to jeden z najbardziej przyczepnych materiałów ociepleniowych.

Natrysk pianki poliuretanowej, np. Purios H, może być zastosowany na wielu popularnych powierzchniach, bez konieczności dodatkowego przygotowywania podłoża. Odpowiedni rodzaj piany można wykorzystać do ocieplenia fundamentów, ścian, dachów i poddaszy. Tworzy ona jednolitą warstwę, która szczelnie wnika we wszystkie zakamarki i doskonale przylega do powierzchni. To trwała izolacja termiczno-akustyczna, która w niezmienionym stanie przez długi czas chroni dom przed ucieczką ciepła.

Jak zwiększyć przyczepność pianki poliuretanowej?

Jedną z właściwości piany PUR jest doskonała przyczepność do większości materiałów budowlanych. Są jednak pewne aspekty, które możesz wdrożyć, aby tę właściwość ulepszyć. Jak więc zwiększyć przyczepność pianki PUR?

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które nie zawsze spełnia podstawowe wymogi. Natrysk pianki poliuretanowej przeprowadzony powinien być na spójnym, suchym podłożu. Jeśli na powierzchni znajduje się rdza, brud, piasek lub inne, łatwe do oderwania elementy, pianka przyczepi się tylko do najsłabszej, łatwej do oderwania warstwy dlatego najeży zadbać o prawidłowe przygotowanie powierzchni przed aplikowaniem piany.
 
Parametry pianki PUR pozwalają na jej aplikację na czystą i piaszczystą zaprawę murarską. Dla polepszania efektu, warto pokryć tę warstwę dobrej jakości zaprawą. Proces ten zwiększy spójność powierzchni i zabezpieczy podłoże przed oderwaniem się pianki poliuretanowej, wynikającym z jej naturalnych napięć.

Natrysk PUR na materiały gładkie także wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy dokładnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię spirytusem mineralnym i przygotować grunt pod względem antykorozyjnym. W przypadku asfaltu niechronionego, warto sprawdzić jego umocowanie na powierzchni i zadbać o usunięcie nieklejącej warstwy polietylenowej palnikiem. Jeśli masz do czynienia z warstwą starej, zniszczonej piany poliuretanowej, oczyść powierzchnię, np. szczotką drucianą lub inną metodą mechaniczną.

W przypadku natrysku pianą hal stalowych, magazynów lub rolniczych pomieszczeń inwentarzowych, sama aplikacja także nie będzie stanowić problemu. Jeśli hala jest wykonana z blachy ocynkowanej, wówczas przed naniesieniem piany, musimy użyć specjalnych preparatów, które spowodują adhezję między pianą a ocynkowaną blachą. Jeśli taka blacha jest kilkuletnia, takie przygotowania nie będzie już konieczne.

Na jakie powierzchnie nie nakłada się piany PUR?

Przyczepność pianki poliuretanowej osiąga najwyższy poziom, gdy termoizolator aplikowany jest na spójne, oczyszczone i suche podłoże. Nie należy więc aplikować pianki na brudną i wilgotną powierzchnię lub miejsce pokryte skropleniem powierzchniowym. Problematyczna może być także powierzchnia o bardzo niskiej porowatości. Nakładanie pianki poliuretanowej w ich przypadku nie będzie miało żadnego sensu. W przypadku pewnego rodzaju plastików, np. na teflonie czy polipropylenie, ich brak przyczepności powoduje, iż nawet wysoce przyczepne materiały termoizolacyjne nie będą się trzymać.