Zalety pianki PUR - jakie są korzyści z ocieplenia budynku pianą?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Zalety ocieplania budynków pianką PUR
Prawidłowa termoizolacja obiektu budowlanego jest niezwykle ważna. Można zadać pytanie – dlaczego? Po pierwsze, jest to oszczędność. Zastosowanie pianki PUR pozwala zaoszczędzić nawet 50%! Poniżej prezentujemy pozostałe korzyści wykorzystania do termoizolacji wspomnianego materiału.

Piana poliuretanowa – czemu zawojowała świat?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mało kto w Polsce słyszał o piance poliuretanowej. Jednak za granicą, zwłaszcza w Ameryce, pianka i jej doskonałe właściwości znane są od wielu lat. 

Prawdziwa ekspansja poliuretanów rozpoczęła się z chwilą odkrycia możliwości spieniania. Pierwsze tworzywa piankowe z poliuretanów udało się stworzyć już w 1947 roku, a trzy lata później w Kanadzie pierwszy raz zastosowano ten materiał w budownictwie. Okazało się, że pianka świetnie sprawdza się jako samodzielny izolator, który nie wymaga dodatkowych klejów i innych substancji montażowych. Stało się też jasne, że natrysk pianki jest dziecinnie prosty, szybki, a przy tym pozbawiony wad. Zwiększająca swą objętość pianka wypełnia każdą, nawet najmniejszą szczelinę, zapewniając doskonałe ocieplenie.

Właściwości poliuretanów sprawiły, że już w latach 60. zwojowały one rynek systemów dachowych w Stanach Zjednoczonych. Na szeroką skalę zaczęły być wykorzystywane od lat 80. XX wieku. W Polsce piana poliuretanowa obecna jest na rynku dopiero od ok. 6 lat. Mimo, że wciąż walczy o pozycję numer jeden wśród termoizolatorów już teraz śmiało można powiedzieć, że zdobyła sobie rzeszę zwolenników.

Miękka pianka PUR – zalety ocieplania domu pianką

Pianka miękka – zalety Do ocieplania domów wykorzystywane są dwa rodzaje pianek. Pierwsza z nich – otwartokomórkowa, potocznie zwana miękką, nadaje się do izolowania pomieszczeń wewnętrznych, np. poddaszy i ścian. Ocieplanie natryskowe prowadzi się bezpośrednio od wewnątrz na konstrukcję dachu, przy pomocy specjalistycznego sprzętu do natrysku. Wystarczy kilka sekund by pianka powiększyła swoją objętość 120 razy, tworząc warstwę ciepłej, szczelnej i elastycznej piany termicznej. 

Do zalet ocieplania domu pianką otwartokomórkową należy przede wszystkim zaliczyć jej trwałość. Po aplikacji piana swoje właściwości zachowuje przez całą żywotność budynku, a przy tym nie utlenia się, nie kurczy i nie opada. Inną ogromną korzyścią jest jej jakość i ciągłość pokrycia powierzchni. Innowacyjna technologia na skutek wypełnienia materiałem wszystkich rowków i pustych miejsc, eliminuje powstawanie mostków termicznych i łączeń. Dzięki temu unikniesz strat ciepła w zimie, a w lecie zdołasz uchronić swoje pomieszczenia przed zbyt dużym nagrzewaniem. Wygłuszenie, czyli cecha pianki pozwalająca na tłumienie akustyki, to kolejna z korzyści aplikacji piany poliuretanowej. Do zestawu zalet ocieplania domu pianką warto dodać jeszcze jej paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie następuje skraplanie pary na ścianach i sufitach. Powierzchnia pokryta pianką otwartokomórkową „oddycha”, nie następuje kondensacja wilgoci w pomieszczeniach. I co najważniejsze dla Twoich bliskich, piana PUR to materiał, który nie ma zapachu, nie pyli, a co ważniejsze, nie wytwarza substancji, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia. Materiał ten jest również odporny na występowanie pleśni i grzybów, w miejscach, w których występuje, nie wywołał reakcji alergicznych. Pamiętaj też, że sprawnie działająca ekipa będzie w stanie wykonać aż 400 m2 izolacji pianką dziennie!

Korzyści z aplikacji twardej pianki PUR

Drugim rodzajem jest pianka sztywna, inaczej zwana zamkniętokomórkową. Zdaniem specjalistów, ten rodzaj materiału zapewnia świetną termo- i hydroizolację tarasów, dachów oraz fundamentów. Dzięki zamkniętej strukturze komórek, piana PUR stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wilgoci oraz zimnego powietrza. Często jest wybierana jako docieplenie różnych nietypowych budynków – świetnie sprawdza się jako izolacja termiczna np. hal i magazynów, budynków inwentarskich, przechowalni owoców i warzyw czy chłodni.

Pianka zamkniętokomórkowa w swoim składzie posiada minimum 90% zamkniętych komórek. Do jej aplikacji używa się specjalnego urządzenia, a sam zabieg polega na umieszczeniu warstwy sztywnej piany poliuretanowej o właściwej grubości w miejscu, które ma zostać izolowane..W momencie spieniania, pianka rozpręża się, powiększając kilkakrotnie, dzięki czemu wypełnia rowki, w taki sposób, że warstwa zabezpieczająca nie ma łączeń i spoin.

A jakie są korzyści z wykorzystania w termoizolacji tego rodzaju pianki? Jest ich mnóstwo, a poniżej znajdziesz tylko te najbardziej znane:

 1. Doskonała izolacja termiczna

  Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi to 0,020 – 0,023W/(m2K). Jest to wartość mniejsza od pozostałych, dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Dodatkowo izolacji natryskowej nie przebijają łączniki montażowe, posiadające duży współczynnik przewodzenia ciepła. 

 2. Szczelność, ciągłość pokrycia

  Brak profili i łączników montażowych, spoin pomiędzy płytami i spoin na styku materiałów. Pianką można wypełnić również nietypowe powierzchnie. Użycie pianki eliminuje mostki termiczne, skomplikowane łączenia i podkonstrukcje.

  Powierzchnia pianki może być dowolnie kształtowana. Łatwo wykonać zaokrąglone brzegi i bezspoinowe zachodzenie izolacji na dwie płaszczyzny (np. przy izolacji stropu nad piwnicą od spodu). Na piance można wykonać natryskowo dodatkowe powłoki zabezpieczające. Czasem są one konieczne, jak w przypadku ekspozycji pianki na promienie UV, czy możliwości wystąpienia dużego naporu wody.

 3. Odporność na wpływy biologiczne, rozpuszczalniki i chemikalia

  Pianka jest odporna na większość związków chemicznych. Pod tym względem posiada lepsze właściwości niż inne, dostępne na rynku materiały izolacyjne. Jednak zawsze przy doborze powłok, należy każdorazowo sprawdzić, czy mogą być stosowane razem. A najlepiej stosować systemy i materiały zalecane przez producenta..

 4. Szybki montaż 

  Szybkość natrysku pianką stanowi wartość nieosiągalną przy innych materiałach, układanych w płytach, często wymagających montażu dodatkowych konstrukcji, mocowania łączników lub ekipy złożonej z kilku osób.

 5. Materiał przebadany i atestowany

  Jest sklasyfikowany jako materiał dopuszczony do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie.

 6. Przyczepność do niemal każdej powierzchni  

  Jest to cecha, która świadczy o wszechstronności stosowania produktu. Łatwość i czas wykonania natrysku przekłada się na wzrastającą popularność izolacji natryskowych.

Ocieplanie ścian pianą PUR

Śmiało można powiedzieć, że ocieplanie natryskowe ścian to przyszłościowa inwestycja. Co tym przesądza? Ocieplenie pianką zapewnia izolację na długie lata, a do tego nie pozwala na przenikanie wody, zawilgocenie ścian i powstanie pleśni oraz grzybów.