Jakie są zalety ocieplania budynków pianką poliuretanową?

2017-11-28
Zalety ocieplania budynków pianką PUR
Właściwa izolacja termiczna budynku jest bardzo ważna. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oszczędności, które w przypadku wykorzystania pianki PUR mogą wynieść nawet do 50%! Dowiedz się, jakie korzyści uzyskasz wykorzystując do termoizolacji właśnie ten materiał.

Piana poliuretanowa – czemu zawojowała świat?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mało kto w Polsce słyszał o piance poliuretanowej. Jednak za granicą, zwłaszcza w Ameryce, pianka i jej  doskonałe właściwości znane są od wielu lat.

Prawdziwa ekspansja poliuretanów rozpoczęła się z chwilą odkrycia możliwości spieniania. Pierwsze tworzywa piankowe z poliuretanów udało się stworzyć już w 1947 roku, a trzy lata później w Kanadzie pierwszy raz zastosowano ten materiał w budownictwie. Okazało się, że pianka świetnie sprawdza się jako samodzielny izolator, który nie wymaga dodatkowych klejów i innych substancji montażowych. Stało się też jasne, że natrysk pianki jest dziecinnie prosty, szybki, a przy tym pozbawiony wad. Zwiększająca swą objętość pianka wypełnia każdą, nawet najmniejszą szczelinę, zapewniając doskonałe ocieplenie.

Właściwości poliuretanów sprawiły, że już w latach 60. zwojowały one rynek systemów dachowych w Stanach Zjednoczonych. Na szeroką skalę zaczęły być wykorzystywane od lat 80. XX wieku. W Polsce piana poliuretanowa obecna jest na rynku dopiero od ok. 6 lat. Mimo, że wciąż walczy o pozycję numer jeden wśród termoizolatorów już teraz śmiało można powiedzieć, że zdobyła sobie rzeszę zwolenników.

Pianka miękka – zalety

Pianka miękka – zalety Do ocieplania domów wykorzystywane są dwa rodzaje pianek. Pierwsza z nich – otwartokomórkowa, potocznie zwana miękką, nadaje się do izolowania pomieszczeń wewnętrznych, np. poddaszy i ścian. Ocieplanie natryskowe prowadzi się bezpośrednio od wewnątrz na konstrukcję dachu, przy pomocy specjalistycznego sprzętu do natrysku. Wystarczy kilka sekund by pianka powiększyła swoją objętość 120 razy, tworząc warstwę ciepłej, szczelnej i elastycznej piany termicznej.

Do zalet pianki otwartokomórkowej należy przede wszystkim zaliczyć jej trwałość. Po aplikacji piana swoje właściwości zachowuje przez cały okres życia budynku, a przy tym nie utlenia się, nie kurczy i nie opada. Inną ogromną korzyścią jest jej jakość i ciągłość pokrycia powierzchni. Technologia natrysku pozwala na wyeliminowanie łączeń w izolacji, a tym samym mostków termicznych poprzez wypełnienie wszystkich szczelin i pustych przestrzeni. Dzięki temu unikniesz strat ciepła w zimie, a w lecie zdołasz uchronić swoje pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem. Wygłuszenie, czyli doskonałe właściwości tłumienia dźwięków, to kolejna z korzyści aplikacji piany poliuretanowej.

Do zestawu zalet warto dodać jeszcze jej paroprzepuszczalność, dzięki czemu nie następuje skraplanie pary na ścianach i sufitach. Powierzchnia pokryta pianką otwartokomórkową „oddycha”, nie następuje kondensacja wilgoci w pomieszczeniach. I co najważniejsze dla Twoich bliskich, piana PUR jest materiałem bezzapachowym, nie pyli, a w czasie użytkowania nie wydziela jakichkolwiek szkodliwych substancji. Jest też odporna na pleśnie i grzyby oraz nie wywołuje reakcji alergicznych u ludzi i zwierząt. Pamiętaj też, że sprawnie działająca ekipa będzie w stanie wykonać aż 400 m2 izolacji pianką dziennie!

Korzyści z aplikacji pianki twardej

Drugim rodzajem jest pianka sztywna, inaczej zwana zamkniętokomórkową. Zdaniem specjalistów, ten rodzaj materiału zapewnia świetną termo- i hydroizolację tarasów, dachów oraz fundamentów. Dzięki zamkniętej strukturze komórek, piana PUR stanowi barierę nieprzepuszczalną dla wilgoci oraz zimnego powietrza. Często jest wybierana jako docieplenie różnych nietypowych budynków – świetnie sprawdza się jako izolacja termiczna np. hal i magazynów, budynków inwentarskich, przechowalni owoców i warzyw czy chłodni.

Pianka zamkniętokomórkowa w swojej strukturze posiada minimum 90% zamkniętych komórek. Jej aplikacja polega na natryśnięciu odpowiedniej warstwy sztywnej piany poliuretanowej na izolowaną powierzchnię przy pomocy specjalistycznych urządzeń. W czasie spieniania, pianka zwiększa swoją objętość kilkakrotnie, dzięki czemu wypełnia wszystkie szczeliny tworząc jednolitą, bezspoinową warstwę ochronną.

A jakie są korzyści z wykorzystania w termoizolacji tego rodzaju pianki? Jest ich mnóstwo, a poniżej znajdziesz tylko te najbardziej znane:

 1. Doskonała izolacja termiczna

  Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi to 0,020 – 0,023W/(m2K). Jest to wartość mniejsza od pozostałych, dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych. Dodatkowo izolacji natryskowej nie przebijają łączniki montażowe, posiadające duży współczynnik przewodzenia ciepła. 

 2. Szczelność, ciągłość pokrycia

  Brak profili i łączników montażowych, spoin pomiędzy płytami i spoin na styku materiałów. Pianką można wypełnić również nietypowe powierzchnie. Użycie pianki eliminuje mostki termiczne, skomplikowane łączenia i podkonstrukcje.

  Powierzchnia pianki może być dowolnie kształtowana. Łatwo wykonać zaokrąglone brzegi i bezspoinowe zachodzenie izolacji na dwie płaszczyzny (np. przy izolacji stropu nad piwnicą od spodu). Na piance można wykonać natryskowo dodatkowe powłoki zabezpieczające. Czasem są one konieczne, jak w przypadku ekspozycji pianki na promienie UV, czy możliwości wystąpienia dużego naporu wody.

 3. Odporność na wpływy biologiczne, rozpuszczalniki i chemikalia

  Pianka jest odporna na większość związków chemicznych. Pod tym względem posiada lepsze właściwości niż inne, dostępne na rynku materiały izolacyjne. Jednak zawsze przy doborze powłok, należy każdorazowo sprawdzić, czy mogą być stosowane razem. A najlepiej stosować systemy i materiały zalecane przez producenta.

 4. Szybki montaż 

  Szybkość natrysku pianką stanowi wartość nieosiągalną przy innych materiałach, układanych w płytach, często wymagających montażu dodatkowych konstrukcji, mocowania łączników lub ekipy złożonej z kilku osób.

 5. Materiał przebadany i atestowany

  Jest sklasyfikowany jako materiał dopuszczony do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie.

 6. Przyczepność do niemal każdej powierzchni  

  Jest to cecha, która świadczy o wszechstronności stosowania produktu. Łatwość i czas wykonania natrysku przekłada się na wzrastającą popularność izolacji natryskowych.

Ocieplanie ścian pianą PUR

Śmiało można powiedzieć, że ocieplanie natryskowe ścian to przyszłościowa inwestycja. Co tym przesądza? Pianka zapewnia izolację na długie lata, a do tego nie pozwala na przenikanie wody, zawilgocenie ścian i powstanie pleśni oraz grzybów.