Jakie domy kupują Polacy? Jak nieruchomość to parterowa, a jak działka to z dala od miasta

2022-05-06
Jakie domy kupują Polacy? Jak nieruchomość to parterowa, a jak działka to z dala od miasta
Polacy zawsze cenili sobie komfort posiadania własnego M, jednak w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat stało się to jeszcze bardziej aktualne. Pandemia wymusiła na nas konieczność spędzania we własnych czterech ścianach o wiele więcej czasu niż wcześniej. To z kolei podsyciło naszą chęć posiadania własnego skrawka ziemi, a dom jednorodzinny z dala od centrum miasta stał się o wiele lepszym rozwiązaniem niż opcja widoku z okna na blokowisko. Czego pragnie obecnie przeciętny Kowalski? Jakie domy kupują Polacy? Co jest na topie, a co passe? Jak budujemy, co budujemy i gdzie budujemy?

Dom – podstawowa potrzeba człowieka

Dom marzeń statystycznego Polaka to budynek jednorodzinny dobrze skomunikowany z miastem, najlepiej postawiony blisko parku lub lasu, gdzie można uprawiać sport, spacerować i zapewnić odpowiednią przestrzeń do zabawy dzieciom. Dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni od 120 do 150 mkw, ekologiczny z odnawialnymi źródłami energii i termoizolacją, a także z tarasem, ogrodem oraz garażem – to dom, w którym większość z nas chciałaby zamieszkać.

Izolacja społeczna wywołana przez COVID-19 sprawiła, że zaczęliśmy doceniać niezależność i bezpieczeństwo, jakie oferuje deweloperski dom jednorodzinny. Zapragnęliśmy dostępu do swojego własnego ogrodu, możliwości robienia grilla i zabawy na świeżym powietrzu bez konieczności noszenia maseczki czy zachowywania dystansu społecznego.

Pandemia dobitnie pokazała, jak ważne jest i potrzebne do normalnego życia posiadanie wygodnego domu, zapewniającego zarówno miejsce do odpoczynku, jak i wykonywania obowiązków służbowych. Powszechnie wprowadzona praca zdalna sprawiła, że lokalizacja miejsca zamieszkania zaczęła tracić na znaczeniu. Polacy ruszyli na poszukiwania odpowiednich parceli i do załatwiania niezbędnych formalności. Największym wzięciem zaczęły cieszyć się przede wszystkim nieruchomości w sąsiedztwie największych aglomeracji miejskich.

Polacy wolą się budować na mniejszej działce

Jak wynika z raportu Oferteo.pl „Raport o budowie domów” z 2021 r., największym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszy się budowa domu na mniejszej działce.

Zarówno w 2019 r. jak i w 2020 r. tylko 32% wybieraliśmy niewielkie grunty o powierzchni wynoszącej od 5 do 10 arów. W 2021 r. zaobserwowano w tym zakresie tendencję wzrostową, wynoszącą 6 punktów procentowych (38%). Z kolei popyt na działki o powierzchni od 10 do 20 arów w 2021 (31%) względem roku poprzedniego (40%) zmalał o aż 9 punktów procentowych.

Według raportu większość ankietowanych decydowała się na działki położone na terenach wiejskich (56%) lub w pobliżu niewielkich miasteczek (do 20 tys. mieszkańców). Z kolei najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się parcele oraz nieruchomości w miastach z liczbą ludności od 250 tys. do 500 tys. osób.

wielkość działki jaką wybierają polacy

Nieruchomość – jaki metraż domu?

Jakie domy kupują Polacy? Jeśli chodzi o metraż, to preferencje inwestorów są raczej podobne do tych, jakie przeważały na rynku nieruchomości w latach poprzednich.

Połowa kupujących stawiała w 2021 r. na powierzchnię użytkową w przedziale od 100 do 150 m2 (50%). Z kolei w przypadku budynków z powierzchnią mieszkalną w granicach od 150 do 200 m2 włącznie, zainteresowanie nimi spadło o 7 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Na topie były domy parterowe z poddaszem użytkowym (48%) oraz budynki parterowe (32%). Jedynie 1,4% inwestorów wybudowało dom z dwoma lub więcej piętrami.

metraż domu jaki wybierają polacy

Budowa domu pod kątem technologii, ogrzewania i energooszczędności

Pod względem technologii użytej do postawienia domu, niezmiennie bezkonkurencyjne okazały się domy murowane. Bez większych zmian pozostały również kwestie pokrycia dachowego. Wśród najczęściej sprzedawanych domów były te z pokryciem blachą lub blachodachówką (42%) oraz dachówkami ceramicznymi (34%).

Przeciętny nabywca najchętniej decydował się na ogrzewanie gazowe w nowo budowanym domu (40%). Coraz większa popularność zyskują jednak ekologiczne pompy ciepła, dodatkowo dofinansowywane z programów „Moje ciepło” czy „Czyste powietrze 2022”. W 2021 roku na takie rozwiązanie zdecydowało się 34% inwestorów (8% więcej niż w 2020).

Dla poprawienia efektywności energetycznej zarówno nowo budowanej nieruchomości, jak i budynków już istniejących, kupionych na rynku wtórnym, nabywcy coraz częściej stawiali na optymalną termoizolację lub gruntowną termomodernizację budynku z użyciem piany poliuretanowej.

Inwestorzy zdecydowali się na użycie takiego rozwiązania głównie z powodu:

  • szybkości aplikacji
  • małej grubość warstwy izolacyjnej potrzebnej do skutecznego ocieplenia
  • bezpieczeństwa dla zdrowia (materiał przyjazny alergikom)
  • stuprocentowego wyeliminowania mostków termicznych
  • trwałości
  • pełnej ochrony przed wilgocią
  • szczelnego wypełnienia nawet najmniejszej szczeliny
  • odporności na grzyby, pleśń i szkodniki

Według danych Głównego urzędu Statystycznego, w Polsce na budowę własnego domu decydują się najczęściej inwestorzy indywidualni w przedziale wiekowym od 30 do 40 lat. Zazwyczaj są to młodzi ludzie, którzy zrezygnowali z własnego mieszkania zlokalizowanego w aglomeracji miejskiej na rzecz właśnie domu z dala od ulicznego zgiełku.

Materiały graficzne pochodzą z notek prasowych Oferteo.pl