Jaka grubość pianki PUR na poddasze, aby mieszkanie było ocieplone?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Grubość piany to jeden z najważniejszych elementów termoizolacji domu. Wpływa ona przede wszystkim na komfort cieplny oraz koszt inwestycji. Im grubsza jest warstwa termoizolacji, tym wyższa cena, ale i lepsze parametry ocieplenia. Warto jednak zaznaczyć, że już stosunkowo do innych materiałów termoizolacyjnych, cienka warstwa pianki daje oczekiwany efekt. Sprawdź, jaka grubość pianki pomoże Ci uzyskać optymalny efekt ociepleniowy.

Od czego zależy zalecana grubość pianki poliuretanowej przy ocieplaniu?

Grubość warstwy izolacji zawsze powinna być określana na podstawie indywidualnych potrzeb użytkowników i warunków, w których znajduje się budynek. Inna izolacja znajdzie zastosowanie w domu zlokalizowanym na przedmieściach lub na niezamieszkanej działce, a inna w budynkach znajdujących się w środku miasta. Zanim zdecydujesz się na konkretną grubość ocieplenia pianą poliuretanową, skorzystaj z wyceny i doradztwa w tym zakresie.

Wybór grubości ocieplenia pianą poliuretanową zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj materiału, z charakteru/rodzaju budynku. Grubszą warstwę można zaaplikować np. na konstrukcję drewnianą poddasza, jeszcze grubszą – do ocieplenia domu pasywnego, energooszczędnego. Pamiętaj jednak, że nadmierne zwiększanie grubości izolacji termicznej jest nieefektywne i nie warto przesadzać z ilością pianki poliuretanowej.

Grubość pianki PUR - więcej pianki to lepsze ocieplenia?

Grubość ocieplenia domu pianą poliuretanową uzależniona jest od konstrukcji sufitu, ściany czy dachu, ale także parametru cieplnego, określanego dla przegrody. Grubsza warstwa izolacji wiąże się z wyższą efektywnością energetyczną, a także obniżeniem kosztów użytkowania budynku. Istnieje jednak granica, której nie warto przekraczać, gdyż nie daje żadnych dodatkowych zysków – nie ma więc sensu niepotrzebnie jej zawyżać.

Większa grubość materiału izolacyjnego z pewnością sprawdzi się w chłodniejszych rejonach Polski, w miejscach o niskim zagęszczeniu budynków lub umiejscowionych w okolicach narażonych na podmuchy wiatru. W cieplejszych rejonach warstwa ocieplenia może być oczywiście mniejsza. Najlepiej jednak zwrócić się o poradę do specjalisty, który znajdzie odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie. Dobierze on grubość izolacji do określonych, specyficznych warunków.

Jaka grubość pianki PUR jest potrzebna do prawidłowego ocieplenia domu?

Jaka grubość piany odpowiednio ochroni dom przed wychłodzeniem? Zależy to przede wszystkim od uwarunkowań mieszkaniowych i elementów, które planujesz ocieplić. Jeśli np.  przeprowadzasz termoizolację poddasza i nie chcesz znacząco obniżać wielkości pomieszczenia – możesz zastosować najcieńszą warstwę piany. Już 1 cm piany otwartokomórkowej odpowiada bowiem 1,8 cm wełny mineralnej i daje zadowalający efekt.

Grubość izolacji pianą poliuretanową

Grubość ocieplenia na danej powierzchni zależna jest od wartości współczynnika przenikania ciepła U, który chcemy finalnie osiągnąć. Jego wartość od roku 2021 ma być mniejsza niż 0,15 W/(m2K), w związku z czym grubość warstwy pianki PUR otwartokomórkowej, np. Purios E, wynosi minimum 25 cm. Jeśli stosujesz piankę zamkniętokomórkową, np. Purios H77, minimalna grubość pianki wynosi 15 cm. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu niższego współczynnika przenikania ciepła – należy nanieść grubszą warstwę pianki. Większa objętość ocieplenia zwiększy poziom izolacji. Wpłynie to na wzrost oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń.