Jak zabezpieczyć piankę PUR przed promieniowaniem UV?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Czym zabezpieczyć pianę PUR przed UV?
Piana PUR to jeden z najskuteczniejszych termoizolatorów, polecany do zabezpieczenia przed ucieczką ciepła. Czy można aplikować ją na dowolną powierzchnię bez dodatkowych zabezpieczeń? Czy piana PUR jest odporna na działanie promieni słonecznych?

Zalety termoizolacji pianą PUR

Piana PUR to zyskujący na popularności materiał termoizolacyjny. Nic dziwnego – wysoka skuteczność ochrony przed ucieczką ciepła przyciąga kolejnych klientów, poszukujących trwałego rozwiązania na lata. Piana PUR, np. zamkniętokomórkowa Purios H, wykazuje doskonałe właściwości ociepleniowe. Jest łatwa w aplikacji, szybko wysycha i tworzy szczelną, jednolitą warstwę, chroniącą przed powstawaniem mostków termicznych. Tworzy komfortowe warunki do życia i wpływa na zmniejszenie opłat za ogrzewanie i klimatyzację.

Czy piana PUR jest odporna na promieniowanie UV?

Jest jeden aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając ten materiał termoizolacyjny – to odporność pianki PUR na UV. Promieniowanie sprawia, że pianka traci swoje właściwości, dlatego też miejsca, w których będzie ona eksponowana na zewnątrz i narażona na działanie promieniowania UV, należy odpowiednio zabezpieczyć. Aby wydłużyć żywotność i wydajność pianki, zabezpiecz ją specjalną powłoką poliuertanową, odporną na działanie promieni słonecznych.  

Zabezpieczenie pianki przed UV jest niezwykle ważne – brak ochrony termoizolatora może oznaczać jego uszkodzenie. Pokrycie jej warstwą ochronną zmniejsza ryzyko szkodliwego działania promieni ultrafioletowych i innych warunków atmosferycznych. Zabezpieczenie stanowi warstwę przeciwdziałającą wilgoci.

Jeśli decydujesz się na izolację fundamentów przy zastosowaniu pianki PUR, wiedz, że nie wymaga ona zabezpieczenia przed UV – fundamenty zostaną zasypane, a promieniowanie nie będzie do nich docierać. Warto jednak zabezpieczyć izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi – idealnie sprawdzi się tu powłoka polimocznikowa, która zapewnia zwiększoną wodeoszczelność, a także chroni przed zniszczeniami chemicznymi.

Czym zabezpieczyć pianę PUR przed UV?

Doskonałym rozwiązanie termoizolacji dachów płaskich jest piana zamkniętokomórkowa. Jako że termoizolator nie jest odporny na promienie UV, bardzo ważne jest aby zabezpieczyć pianę PUR tam, gdzie będzie narażona na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. W tym celu należy zastosować hydroizolacyjną membranę w postaci płynnej, która ochroni przed promieniami słonecznymi i przed niepożądanym skutkiem kontaktu z wodą.

Jeśli warstwa zamykająca nie zostanie zastosowana w odpowiedni sposób, może to grozić zniszczeniem pianki PUR – gdy powłoka hydroizolacyjna odsłoni piankę, zostanie ona narażona na promieniowanie UV.

Jak zabezpieczyć pianę PUR na poddaszu?

Stuprocentowe zabezpieczenie piany PUR przed promieniowaniem UV na poddaszu, zapewni zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty zakrywają pianę i są wystarczającym zabezpieczeniem.

Piana natryśnięta od wewnątrz zmieni jedynie swój kolor, jednak nie straci swoich właściwości izolacyjnych, nie grozi jej też biodegradacja. Podobnie zachowuje się piana zamkniętokomórkowa.

Membrana jednoskładnikowa wodorozcieńczalna

Możesz zdecydować się na zabezpieczenie pianki przed UV membraną jednoskładnikową poliuretanową, wodorozcieńczalną. Ochrona ta tworzy jednorodną i szczelną warstwę, odporną na wodę i promienie słoneczne. Jej elastyczność określana jest jako 250% - to jej wydłużenie przy sile ok. 3MPa. Aplikowana jest metodą natrysku lub wałkiem tradycyjnym, wcześniej jednak powierzchnię piany należy przygotować stosując odpowiednią bazę.

Membrana dwuskładnikowa na bazie rozpuszczalnika

Innym skutecznym środkiem, służącym jako ochrona przed UV pianki poliuretanowej, jest membrana polimocznikowa dwuskładnikowa na bazie rozpuszczalnika. Produkt ten składa się z bazy i utwardzacza, mieszanych przed aplikacją mieszadłem wolnoobrotowym. Ochronę tę należy nałożyć w ciągu 90 minut po wymieszaniu – po tym czasie zastyga. Jej elastyczność wynosi 410% – wydłużenie przy sile ok. 10 MPa. Produkt jest szczelny, odporny na promienie UV i wodę i dodatkowo, wysycha w ciągu 2 godzin.

Ochrona pianki PUR przed promieniowaniem UV to zabieg konieczny, jeśli chcesz przez długi czas cieszyć się wysokiej jakości termoizolacją.