Jak zabezpieczyć pianę PUR przed czynnikami zewnętrznymi?

2020-07-27
zabezpieczenie pianki PUR
Zdarza się, że izolacja pianą poliuretanową potrzebuje nieco wsparcia do stworzenia całkowitej i bezpiecznej ochrony domu. Jedną z substancji , która chroni powierzchnię piany, jest polimocznik. Czym jest polimocznik i jakie ma właściwości – zapraszamy do lektury.

Co to jest polimocznik?

Jeśli decydujesz się zainwestować w ocieplanie pianą poliuretanową, słyszałeś pewnie o materiale jakim jest polimocznik. Co to jest? To powłoka natryskowa, powstała z dwuskładnikowego systemu żywicznego. Służy do ochrony różnorodnych powierzchni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Polimocznik jest wynikiem reakcji izocyjanianu z poliaminami. W momencie natryskiwania prepolimer łączy się z poliaminami, rozpoczynając proces żelowania. Cały proces trwa zaledwie kilka sekund, a gotowy produkt umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni.

Polimocznik ma formę płynną i aplikowany jest na różnorodne powierzchnie. Zasycha szybko a już po ok. 24 godzinach powierzchnia nim pokryta jest gotowa do użytku. Doskonale sprawdza się na powierzchniach nieregularnych. Po zakończeniu procesu produkt jest w 100% bezpieczny dla zdrowia i nie wydziela toksycznych substancji.

W jakim celu wykonuje się zabezpieczenie piany PUR polimocznikiem?

Polimocznik stosowany jest często jako powłoka antykorozyjna i hydroizolacyjna. Doskonale nadaje się do zabezpieczenia powierzchni zamkniętokmórkowej pianki poliuretanowej, powierzchni betonowych, drewnianych czy też metalowych. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Polimocznik znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest stosowany w przemyśle budowlanym,  ogrodnicznym, chemicznym czy motoryzacyjnym.

Specjaliści z branży termoizolacji pianą PUR doskonale znają jej doskonałe właściwości i wiedzą, że pianę należy ochronić  przed czynnikami zewnętrznymi. Jednym z nich są promienie UV, które mogą uszkodzić materiał termoizolacyjny. Natryskiwanie pianki poliuretanowej polimocznikiem w wysokim stopniu zabezpiecza warstwę termoizolacyjną przed promieniami ultrafioletowymi, jak również przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Stanowi 100% warstwę hydroizolacyjną.

Polimocznik jest odporny na wodę, dlatego znajduje zastosowanie jako ochrona piany PUR zamkniętokomórkowej, np. Purios HR przed wilgocią. Oba produkty w połączeniu ze sobą tworzą doskonałą termo i hydroizolację, która zabezpiecza m.in. dach, fundamenty domu czy elementy, które mają częsty kontakt z wodą. Pokrywanie pianki PUR polimocznikiem to dodatkowe zabezpieczenie powierzchni szczególnie narażonych na kontakt z wodą gruntową.

W jakich przypadkach stosuje się polimocznik do zabezpieczenia piany PUR?

Powłoki polimocznikowe stosowane są jako warstwa zabezpieczająca powierzchnie różnego rodzaju, np. na fundamentach budynków, w celu zabezpieczenia izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas zasypu gruntem. Zapewniają zwiększoną wodoszczelność, a także chronią przed zniszczeniem chemicznym.

Polimoczniki wykorzystywane są właśnie najczęściej do zabezpieczania konstrukcji betonowych i stalowych przed wilgocią, korozją oraz niepożądanym działaniem  środowiska chemicznego. Stanowią skuteczną ochronę rur i kanałów. Używane są także do ochrony stropodachów betonowych. Wykorzystuje się je również w branży motoryzacyjnej, jako zabezpieczenie części ładunkowej samochodów typu pickup. Jeśli więc planujesz ocieplenie dachu pianką – niezbędne będzie także zabezpieczenie powierzchni piany przed szkodliwym działaniem promieni UV i wilgoci.

Zatem warto zastosować zabezpieczenie pianki PUR polimocznikiem, wszędzie tam gdzie obiekty są narażone na szczególnie trudne warunki eksploatacyjne.