Jak wykończyć elewację izolowaną pianką PUR?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Jak wykończyć elewację izolowaną pianką PUR?
Zdecydowałeś się na ocieplanie domu pianką poliuretanową, ale nie wiesz, jaką elewację możesz teraz wykonać? Bez obaw, nie jesteś skazany na nierównego „baranka” wykonanego tynkiem natryskowym. Niezliczone możliwości daje ci tzw. elewacja wentylowana, gdzie elewację możesz wykonać z drewna, cegły klinkierowej, płytek ceramicznych, sidingu, kasetonów stalowych i aluminiowych, płyt włóknowych, płyt HPL. Możesz także wykonać gładki tynk na podkładzie z płyt cementowych.

Elewacja wentylowana

Terminem tym określa się taki rodzaj ściany zewnętrznej, gdzie pod zewnętrzną okładziną znajduje się szczelina powietrzna. Minimalna grubość szczeliny to 2 cm. Dopływy powietrza mogą znajdować się w równych odstępach, bądź mogą być umieszczone na dole i przy szczycie ściany. Konstrukcja zewnętrznej ściany jest samonośna, miejscowo kotwiona do konstrukcji wewnętrznej.

Co nam daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim większe możliwości komponowania wyglądu elewacji – podziały na elewacji są niezależne od podziałów konstrukcyjnych. Ponadto na rynku jest ogromny wybór produktów elewacyjnych. Decydując się na ocieplenie pianką PUR możesz zastosować niemal każdy z nich: poczynając od wieloformatowych płyt włóknowo-cemetowych czy blach trapezowych na płytach kamiennych i okładzinach ceramicznych kończąc.

Izolacja termiczna (która się znajduje pomiędzy zewnętrzna okładziną, a ścianą konstrukcyjną) nie musi posiadać gładkiej powierzchni ani dużej wytrzymałości na nacisk. Ściany budynku z wentylowaną szczeliną powietrzną w mniejszym stopniu ulegają zawilgoceniu i przemarzaniu. 

Pianka PUR zamkniętokomórkowa jest szczególnie polecana z uwagi na łatwość wykonania takiej elewacji (natrysk), bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, małą nasiąkliwość oraz możliwość szczelnej obróbki wkoło łączników – kotw przechodzących przez warstwę izolacji.

Elewacja z drewna i materiałów drewnopochodnych

Elewacja twojego domu do jego wizytówka. Projektanci coraz częściej sięgają po nieszablonowe rozwiązania jeżeli chodzi o projekt elewacji, powoli odchodząc od klasycznych tynków. Materiałem chętnie wykorzystywanym przez architektów jest drewno, czy też produkty naśladujące je swoim wyglądem i strukturą.

Drewno jako materiał konstrukcyjny ma swoje ograniczenia. Pod wpływem warunków atmosferycznych nieustająco „pracuje”, zmieniając swoje wymiary. Natomiast zaletą elewacji drewnianych jest ich przyjazny odbiór przez otoczenie.

Stosując naturalne deski drewniane, czy deski kompozytowe (popularne na tarasy) albo drewnopochodne płyty elewacyjne (np. HPL) przy elewacji wentylowanej masz pełną swobodę projektowania. Możesz je układać wielokierunkowo: pionowo, poziomo, pod kątem, naprzemiennie. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia.

Łącząc zalety obu rozwiązań możesz otrzymać solidny dom pasywny o elewacji z desek drewnianych, idealnie harmonizujących się z otoczeniem lasu, bądź nowoczesny obiekt usługowy, handlowy o designerskiej elewacji.

Decydując się na elewację z naturalnego drewna, zwróć uwagę na to, aby był to materiał dobrze przygotowany, odporny na warunki atmosferyczne panujące w naszej szerokości geograficznej. Wybieraj więc panele wykonane z sosny skandynawskiej, modrzewia syberyjskiego czy cedru kanadyjskiego, a przede wszystkim dbaj o regularność napraw i konserwacji.

Cegła klinkierowa, płytki ceramiczne

Elewacja z cegły klinkierowej Elewacja klinkierowa jest zawsze modna. Szkoda, że w dobie ocieplania wiele takich elewacji zginęło pod styropianem. Elewacje wykonane z tego materiału są niezwykle trwałe i oporne na zmiany temperatury. Na długie lata zachowuje także swoje walory estetyczne - nie odbarwia się tak łatwo, a także jest stosunkowo łatwa w czyszczeniu.

W przypadku elewacji z wentylowaną warstwą powietrza mamy do wyboru dwie możliwości: tradycyjny mur z cegły klinkierowej oraz nowoczesne płytki ceramiczne (są cieńsze, większych rozmiarów, wymagają specjalnej podkonstrukcji – jest to rozwiązanie kosztowne).

Kiedy wybierasz cegłę klinkierową zwróć uwagę na parametr zwany współczynnikiem nasiąkalności. Im współczynnik ten jest niższy (zbliżony do 0 proc.) tym bardziej trwała jest cegła. Zależnie od upodobań masz do wyboru produkty szkliwione oraz barwione w masie. Warto zainwestować w produkt dobrej jakości, od znanego producenta, aby elewacja zachowała swój wygląd na długie lata.  

Dobra rada: kiedy decydujesz się na elewację z cegły klinkierowej, zaplanuj to już na etapie powstawania konstrukcji budynku, ponieważ ten materiał elewacyjny jest dość ciężki.

Płyty cementowe i włóknowo-cementowe

Te materiały polecane są, gdy zależy ci na wyglądzie najbardziej zbliżonym do tynkowanych budynków (np. gdy chcesz, by elewacja nie odbiegała znacznie od wyglądu budynków sąsiednich).

Płyty mogą być mocowane w sposób widoczny lub niewidoczny. W tym drugim systemie wymagają gęstszej podkonstrukcji. Płyty cementowe wymagają otynkowania i malowania (alternatywnie można na nich nakleić płytki ceramiczne imitujące cegłę). Natomiast płyty włóknowo-cementowe mają powierzchnię wykończoną. Są one oferowane w różnych rozmiarach. W porównaniu do standardowych systemów, czy tynków narzucanych bezpośrednio na płyty izolacyjne, tak wykonane ściany wentylowane lepiej się starzeją, następuje mniejsze ich zawilgocenie i przemarzanie.

Amerykański siding, blacha trapezowa i falista

Amerykański siding Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem ściany wentylowanej jest zastosowanie: systemu profili winylowych, PVC (siding) lub blachy trapezowej, falistej. System ten montuje się szybko, z dość dużych paneli, z gotowymi elementami do obróbek. Produkty te są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej.

Zaletą tego rozwiązania jest jego uniwersalność, mały ciężar zastosowanych materiałów. Sidingi, blacha trapezowa czy falista to gotowe rozwiązania do zastosowania w większości sytuacji. Panele te są odporne na zmienne warunki pogodowe i chronią izolację przed zamakaniem. Elewacja taka sprawdzi się w sytuacji, gdy nie możesz zastosować ciężkich płyt, czy też w miejscu, gdzie występują obfite opady deszczu.

Obiekty użyteczności publicznej – płyty kamienne, beton architektoniczny, okładziny z blachy stalowej i aluminiowej, panele dekoracyjne z tworzyw sztucznych, ceramiki, panele szklane na konstrukcji aluminiowej

Na drugiej stronie szali znajdują się bardzo trwałe elewacje budynków reprezentacyjnych. W przypadku takich obiektów najczęściej stosuje się właśnie elewacje z wentylowaną warstwą powietrza. Dlaczego? Ponieważ rozdzielenie konstrukcji od warstwy osłonowej niesie za sobą same korzyści: możliwość zmiany okładziny po kilkunastu latach na zupełnie inne rozwiązanie, czy też wymiany pojedynczej płyty, bez potrzeby przemalowywania całej elewacji. I co najważniejsze – rozwiązanie takie zapewnia trwałość! Bez większej ingerencji taka elewacja z płyt kamiennych przetrwa kilkadziesiąt lat w stanie praktycznie niezmienionym.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co znajduje się pod elewacją monumentalnych, reprezentacyjnych budynków? Taki sam materiał izolacyjny, jak w przypadku domu jednorodzinnego. Te same kryteria decydują o jego wyborze – w wielu przypadkach najlepszy materiał izolacyjny stanowić będzie pianka PUR.