Dofinansowanie do ocieplenia domu 2024 – wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o dopłatach do ocieplenia

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu w programie Czyste Powietrze?
Dofinansowanie do ocieplenia domu to od lat jeden z najgorętszych tematów dotyczących unijnych dopłat. Dzięki nim już miliony osób w Polsce skorzystało z pieniędzy, które można przeznaczyć między innymi na termoizolację ścian lub poddasza. Co trzeba zrobić, żeby również otrzymać dopłatę albo zwrot środków za zakup ocieplenia? W poniższym artykule wszystko dokładnie wyjaśniamy.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Dlaczego trzeba ocieplić dom?

Warunki w domu powinny być komfortowe przez cały rok, a dużą rolę odgrywa w tym materiał do ocieplenia. Wybierając najlepszy, można mieć pewność, że zimą zatrzyma uciekanie ciepła, a latem powstrzyma upały. Dlatego częściej mówi się o termoizolacji, zamiast o ociepleniu.

Nowoczesny materiał do izolacji cieplnej pozwala wyraźnie zmniejszyć opłaty za ogrzewanie, które szybko rosną (mimo że sezon grzewczy trwa kilka miesięcy). Oprócz tego pojawiają się nowe przepisy dotyczące ilości energii zużywanej do ogrzania powietrza i wody, a także do oświetlenia. Unia Europejska wymusza stosowanie coraz lepszych i nowocześniejszych materiałów. Te najlepsze gwarantują:

  • świetne właściwości termoizolacyjne – niektóre utrzymują ciepło lepiej od innych,
  • trwałość – odporność na wilgoć, szkodniki, promienie słoneczne,
  • niezmienność – skuteczność izolacji po upływie lat,
  • dobrą cenę – całkowity i jednorazowy koszt wykonania prac.

Kiedy najlepiej ocieplić dom?

Im szybciej właściciel domu podejmie decyzję o ociepleniu domu lub o wymianie obecnej starej wełny albo styropianu na rozwiązania nowocześniejsze, tym lepiej. Od 2024 roku do każdej transakcji sprzedaży lub wynajmu domu jego właściciel albo dzierżawca ma obowiązek przedstawić świadectwo energetyczne budynku, a jego brak może grozić konsekwencjami finansowymi.

W praktyce jednak warto mieć na uwadze dwa istotne aspekty:

  • pogodę – w sezonie wiosenno-jesiennym warunki są najlepsze,
  • dopłaty i zwroty – pieniądze i odpisy podatków na ocieplenie wynoszące nawet 100% kosztów.

Dofinansowanie do ocieplenia – czym są dopłaty do termoizolacji?

To pieniądze uzyskane z Unii Europejskiej i rozdzielane przez polskie urzędy tym osobom i gospodarstwom, które zgłoszą chęć ocieplenia lub termomodernizacji domu, a także są zainteresowane dopłatą lub zwrotem części albo całości poniesionych kosztów.

Rzeczywiście istnieją środki na to przeznaczone. O popularności takich dopłat świadczy fakt, że przez kilka lat ich istnienia program „Czyste Powietrze” to:

  • 814 tysięcy złożonych wniosków,
  • 679 tysięcy podpisanych umów (ponad 83% wniosków zostało przyjętych),
  • wnioski o przyznanie 25 miliardów złotych,
  • prawie 19 miliardów złotych wartości podpisanych umów,
  • 9,5 miliarda złotych realnego dofinansowania (50% wartości na umowach).

Z powyższego wynika, że naprawdę jest o co zabiegać.


Programy z dopłatami do ocieplenia

Wspomnieliśmy wyżej o programie „Czyste Powietrze”. To od lat najpopularniejszy z kilku projektów, z których mogą korzystać osoby prywatne. W zależności od programu pieniądze mogą być przeznaczone na różnego rodzaju usprawnienia w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego. Ponadto obowiązują inne warunki, dokumenty, terminy i wysokości dopłat lub zwrotów.

Czyste Powietrze

Program, który od 2018 roku zachęcił do skorzystania z niego ponad 800 tysięcy osób. Jest dedykowany właścicielom domów, którzy chcą wymienić termoizolację i/lub wymienić obecne źródło ciepła (piec) na nowocześniejsze rozwiązania (np. jeden z rodzajów pompy ciepła).

Dofinansowanie do ocieplenia domu 2024 – warunki

Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od wysokości przychodów na jednego mieszkańca. Na trzecim, najwyższym poziomie, może wynieść do 135 tysięcy złotych. Wymienionych jest kilkanaście różnych rodzajów inwestycji. Według najnowszych zmian na rok 2024 najniższa dopłata/zwrot wynosi 40% wartości inwestycji, a najwyższa – 100%.

Możliwe jest uzyskanie prefinansowania (firma świadcząca usługę termoizolacji domu otrzyma pieniądze od Państwa przed wykonaniem usługi).

Nie ma limitu kwotowego dofinansowania do usługi termoizolacji (państwo dopłaca połowę wartości).

Czyste Powietrze to jedyny obecnie program świadczący dopłaty do termoizolacji budynków (pozostałe programy oferują dopłaty do innych gałęzi działalności oraz do innych inwestycji firm i osób prywatnych).

Ulga termomodernizacyjna

Pozwala na odliczenie nawet 53000 złotych w corocznym zeznaniu podatkowym PIT. Istniejąca od 2019 roku ulga przysługuje każdemu, kto:

  • jest właścicielem albo współwłaścicielem domku jednorodzinnego,
  • uzyskuje wynagrodzenie z tytułu prowadzenia firmy lub pracy etatowej,
  • wydał pieniądze na termomodernizację domu (np. Na wymianę ocieplenia albo zakup pompy ciepła),
  • jest w stanie przedstawić faktury VAT za poniesione wydatki.

Bardzo ważną informacją jest to, że program Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna łączą się. Oznacza to, że dosłownie można zyskać pieniądze (otrzymując je z nadpłaconego podatku po pełnym sfinansowaniu termomodernizacji z pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej).

Ile można otrzymać dofinansowania do ocieplenia domu 2024?

W programie Czyste Powietrze są 3 poziomy finansowania:

  • podstawowy,
  • podwyższony,
  • najwyższy.

Im wyższy poziom, tym większa kwota i procentowy udział dofinansowania do ocieplenia budynku, które może uzyskać osoba składająca wniosek. Wysokość przychodów na jednego członka gospodarstwa domowego decyduje o tym, do którego poziomu kwalifikuje się wnioskodawca.

Zakres usług, których zakup współfinansuje UE, jest taki sam dla każdego poziomu, a różni je maksymalna wysokość dopłat/zwrotów:

  • do 66 tysięcy złotych na poziomie podstawowym,
  • do 99 tysięcy złotych na poziomie podwyższonym,
  • do 135 tysięcy złotych na poziomie najwyższym.


Dodatkowo można uzyskać do 1200 złotych na przeprowadzenie audytu energetycznego domu.

Im niższy poziom, tym niższe progi procentowe dopłat (wyłącznie na poziomie najwyższym wysokość dotacji wynosi 100% wartości inwestycji).

W każdym z poziomów można liczyć na różną wysokość dopłaty na wykonanie termoizolacji lub termomodernizacji:

  • 50% na poziomie podstawowym,
  • 75% na poziomie podwyższonym,
  • 100% na poziomie najwyższym.


Ile kosztuje ocieplenie?

Powyższa informacja stanowi bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich właścicieli starszych domów. Oznacza ona, że połowę wartości tak ważnej inwestycji opłaca Unia Europejska.

W innym artykule pisaliśmy o tym, ile kosztuje ocieplenie domu pianą PUR. Dzięki dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do ocieplenia poddasza i elewacji w cenie izolacji samego poddasza, a nawet całkowicie na koszt Unii Europejskiej.

Dlaczego Unia Europejska oferuje dopłaty do ocieplenia?

Warto wyraźnie podkreślić powody, dla których Polacy otrzymują pieniądze na termomodernizację własnych domów, ponieważ dzięki temu więcej osób rozważy złożenie wniosków (złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne).

Solidarnym celem wszystkich państw członkowskich UE jest zrównoważony rozwój społeczeństw. Jest to dążenie do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne i poprawa jego stanu. Jest to możliwe między innymi dzięki ograniczeniu spalania węgla i gazu. Paliwa kopalne są największym zagrożeniem dla przyrody, a ogrzewanie powietrza, wody i produkcja prądu konsumują najwięcej energii pierwotnej (powstałej właśnie ze spalania węgla i gazu).

Dopłaty mają na celu ochronę tego, co jako ludzkość mamy najważniejszego i czego w przyszłości nie zrekompensują żadne pieniądze – całej planety.

Dopłaty do ocieplenia – jak długo będą obowiązywać?

Program Czyste Powietrze oraz inne formy pomocy finansowej uruchamiane są cyklicznie. Aktualna edycja będzie trwać do 2027 roku.

Trudno przewidzieć, czy w przypadku ogromnego zainteresowania kwestią dopłat program nie zostanie zamknięty szybciej lub wysokość dopłat nie zmniejszy się. Podobnie trudno przewidzieć, czy pojawi się kolejna edycja dofinansowań. Nie da się także określić, czy ewentualne nowe wydanie programu Czyste Powietrze zaoferuje podobnie korzystne warunki dla jego uczestników (przykładowo w roku 2021 maksymalne dofinansowanie na poziomie podwyższonym wynosiło zaledwie 37 tysięcy złotych).

Dlatego warto jak najprędzej zainteresować się dopłatami, zebrać stosowne dokumenty i złożyć wniosek przez Internet albo w urzędzie. Udział w programie dopłat jest bezpłatny, tak więc zgłaszając się do niego, można wyłącznie zyskać.

W jaki sposób można złożyć wniosek o dofinansowanie do ocieplenia domu?

Pod względem formalnym program Czyste Powietrze również przygotowany jest bardzo dobrze. Komisja Europejska i rząd Polski maksymalnie ograniczyli formalności związane ze skompletowaniem dokumentacji do wniosku, a także oferują kilka sposobów na jego złożenie.

Wniosek do dopłatę do termoizolacji można złożyć:

  • przez rządową stronę internetową programu Czyste Powietrze,
  • przez dedykowaną stronę internetową do generowania wniosków (GWD),
  • w formie papierowej w najbliższym oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • we właściwym gminnym punkcie konsultacyjno‐informacyjnym,
  • za pośrednictwem niektórych banków, które realizują wypłaty świadczeń w programie Czyste Powietrze.

Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o dofinansowanie ocieplenia? Zgłoś się do nas

Nasza firma zajmuje się produkcją i sprzedażą systemów izolacji Purios. Właśnie z nich powstaje piana poliuretanowa, a więc najlepszy i najtrwalszy materiał termoizolacyjny.

Nasi specjaliści oferują ponadto pomoc w przeprowadzeniu Cię przez proces składania wniosku o dopłatę do ocieplenia. Zadzwoń lub napisz do nas, dzięki czemu już niedługo być może otrzymasz unijne dofinansowanie do ocieplenia domu pianą PUR.




W jaki sposób wykonuje się izolacje pianą poliuretanowych Purios?

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jaką dotację możesz otrzymać w ramach programu Czyste Powietrze?

W ramach programu Czyste Powietrze możesz otrzymać dotację na wymianę urządzeń grzewczych, montaż odnawialnych źródeł energii, centralnego ogrzewania. Dofinansowanie obejmuje również termomodernizację budynku czy wymianę okien oraz drzwi. Całkowita maksymalna suma dotacji dochodzi do 66 tysięcy złotych, jednak środki są indywidualnie przyznawane w zależności od dochodu na członka rodziny w danym gospodarstwie domowym.

Czy możesz otrzymać dotację na ocieplenie domu?

Tak, program Czyste Powietrze obejmuje również możliwość otrzymania dofinansowania w ramach wykonywania termomodernizacji budynku. Te prace zakładają również ocieplenie wykonane na przykład za pomocą pianki poliuretanowej. Proces ten ma za zadanie ograniczyć straty ciepła podczas ogrzewania budynku, ale również zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie, a przy tym – emisję efektów ogrzewania do atmosfery.

O jakie dofinansowanie możesz się jeszcze ubiegać?

Początkowe działania programu Czyste Powietrze skupiały się przede wszystkim na wymianie pieców węglowych na urządzeniach nowocześniejsze. Obecnie dofinansowanie obejmuje wszystkie działania, które mają pomóc w ochronie środowiska oraz ograniczyć koszty ogrzewania. Dotyczy to między innymi termomodernizacji, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, a także montaż odnawialnych źródeł energii. Jeśli inwestycja przekracza otrzymaną dotację, na resztę prac możesz otrzymać atrakcyjną pożyczkę.

Tagi:

Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.