Jak rozpocząć działalność jako aplikator piany PUR? (część 1)

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Jak rozpocząć działalność jako aplikator piany PUR?
Zastanawiasz się od czego zacząć i co będzie niezbędne w rozpoczęciu działalności w branży piany poliuretanowej? Szacujesz koszty całego przedsięwzięcia? Mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki i rady na co powinieneś zwrócić uwagę na samym początku.

Nowa specjalizacja dla tradycyjnych profesji

Termoizolacja wykonywana metodą natrysku piany poliuretanowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród inwestorów, jak i osób prywatnych. W ślad za rosnącym zapotrzebowaniem coraz częściej firmy dekarskie, tynkarskie, posadzkarskie, instalacyjne czy wykończeniowe podejmują decyzje o wyspecjalizowaniu właśnie w tym kierunku.

Odpowiedni sprzęt i zgrana załoga to elementy niezbędne do wykonywania prac związanych z ociepleniem pianką PUR. Aplikacja piany PUR wymaga zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i tradycyjnych narzędzi wykorzystywanych w budownictwie.

Co zatem powinniśmy przygotować?

Co przygotować Biorąc pod uwagę, iż jest to biznes zdecydowanie mobilny, a aplikacja piany odbywa się z użyciem agregatu do piany PUR zainstalowanego w samochodzie, należy wziąć pod uwagę koszt utrzymania samochodu typu VAN.

Podstawowym narzędziem pracy będzie zestaw do aplikacji piany, w którym znajdują się:

  • agregat do natrysku piany PUR – pneumatyczne lub hydrauliczne urządzenie dozujące zasilane elektrycznie,
  • specjalistyczny pistolet dozujący z mechanicznym systemem samooczyszczenia,
  • zestaw węży niskociśnieniowych podających mieszankę z agregatu umieszczonego w samochodzie na miejsce aplikacji

 

Ponadto niezbędne będą dodatkowe narzędzia, takie jak:

  • stroje ochronne – kombinezony, rękawice oraz środki ochronne twarzy i dróg oddechowych,
  • narzędzia pomiarowe: termometr laserowy oraz wilgotnościomierz (higrometr kłowy),
  • zestaw opasek grzewczych z termostatem do podgrzewania beczek,
  • nagrzewnica spalinowa powietrza,
  • osuszacz powietrza,
  • mieszadło mechaniczne,
  • drabina segmentowa


Właściwy produkt – piana PUR, dystrybuowana jest w beczkach o ciężarze łącznym ok. 470 kg - 220 (składnik A) i 250 (składnik B). Mieszanie obu składników odbywa się podczas aplikowania. Beczki z pianą PUR umożliwiają jej szybki i wygodny transport w dużych ilościach.A jakie będą koszty?

Szacunkowy koszt rozpoczęcia nowego biznesu w branży systemów PU to około 70.000 zł netto. W kwocie tej (nie wliczając kosztów samochodu) można z powodzeniem kupić kompletny system wraz z maszyną do piany PUR oraz narzędziami dodatkowymi.

Purinova jako jedyna firma w Polsce oferuje zarówno produkt w postaci szerokiej palety pian PUR, jak również bardzo dobrej jakości produkowane w Europie maszyny do natrysku piany.

A ilu pracowników będziemy potrzebować, aby dobrze wywiązywać się z powierzonych prac?

Zdecydowana większość aplikatorów piany PUR realizuje zlecenia w kilkuosobowym składzie. W ciągu jednego dnia sprawna ekipa jest w stanie zaaplikować nawet do 250 m2 materiału. Jest zatem o co walczyć!

Przeczytaj również drugą część artykułu, w której przeanalizujemy część „biznesową” rozpoczęcia działalności: Jak rozpocząć działalność jako aplikator piany PUR? (część 2)>