Jak przygotować poddasze pod izolowanie pianką PUR?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Termoizolacja pianą poliuretanową staje się coraz bardziej popularną metodą ocieplenia domu. Pianka doskonale nadaje się do izolacji fundamentów, ścian, a także poddasza. Aby móc cieszyć się efektami ocieplenia, warto odpowiednio przygotować się do prac remontowych. Jak przygotować poddasze pod izolację pianką?

Na jakim etapie budowy wykonuje się ocieplanie poddasza pianą PUR?

Kiedy najlepiej wykonać ocieplenie poddasza pianką poliuretanową? Jest to możliwe na różnych etapach budowy domu, najlepiej jednak zaplanować prace ociepleniowe bezpośrednio przed pracami wykończeniowymi. Aplikacja piany wymaga odpowiednich warunków, takich jak temperatura czy wilgotność drewna – aplikatorzy zawsze sprawdzają te parametry przed przystąpieniem do pracy. Ocieplenie pianą PUR warto przeprowadzić w końcowej fazie prac budowlanych, po nałożeniu tynków i posadzek. Jeśli chcesz przyspieszyć działania, możesz zdecydować się na sztuczne osuszenie powierzchni. Pamiętaj jednak, że są to dodatkowe koszty.

O czym należy pamiętać przed nałożeniem piany poliuretanowej na poddaszu?

Izolacja poddasza pianką poliuretanową, np. otwartokomórkową Purios E, wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim aplikatorzy rozpoczną jakiekolwiek działania, należy zabezpieczyć folią drzwi, okna czy inne wrażliwe na zabrudzenie miejsca. Większość firm oferuje tę usługę w cenie, warto jednak skonsultować to ze zleceniobiorcą.

Zasięgnij porady specjalisty i dowiedz się, czy w przypadku Twojego poddasza konieczne jest użycie folii paroszczelnej. Skonsultuj również kwestię wentylacji oraz wykończenia. Jeśli pianka do ocieplenia poddasza ma być pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, musisz wcześniej zainstalować uchwyty do ich mocowania – to bardzo ważne.

Przygotowanie do pianowania poddasza krok po kroku

Jeśli wybierzesz odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, aplikacja piany na poddasze przebiegnie szybko i bezproblemowo. W większości przypadków, wykonawcy biorą całą pracę związaną z przygotowaniem do natrysku na siebie. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przy takich pracach przygotowawczych. -Na czym warto się skupić?

  • Pamiętaj, aby powierzchnia, na którą aplikowana będzie piana PUR była stabilna i wolna od nieczystości, a połączenia membran – zabezpieczone.
  • Zanim wykonasz ocieplenie poddasza pianką poliuretanową, zamontuj wieszaki i kotwy do stelaża pod zabudowę z karton-gipsu. Elementy mocujące przytwierdź do krokwi. Po aplikacji pianki bez problemu usuniesz ją, aby zainstalować profile i płyty kartonowo-gipsowe. Takie prace również często wykonywane są przez aplikatorów po wcześniejszym uzgodnieniu.
  • Przy oknach dachowych należy wykonać szpalety z płyty kartonowo-gipsowej. Pozwoli to na precyzyjne doszczelnienie okna dachowego. Okno następnie zabezpiecz  folią – piankę trudno bowiem usunąć z szyb i innych powierzchni.
  • Zrób porządek i usuń wszelkie niezbędne przedmioty. Ułatwi to pracę montażystom i zapobiegnie przypadkowemu zapiankowaniu narzędzi.

Izolacja pianą PUR  wymaga znalezienia profesjonalnej ekipy, która posiada doświadczenie w izolacji pianą poliuretanową i zapewniają gwarancję na jakość wykonanych prac. Tylko prawidłowo zaaplikowany materiał termoizolacyjny pozwoli Ci osiągnąć wymierne efekty i skutecznie zabezpieczy dom przed ucieczką ciepła.