Izolacja komina pianką PUR – zalety ocieplania komina

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Izolacja komina pianką PUR
Komin niemalże w całości znajduje się w ogrzewanej części domu jednorodzinnego. Jedynie fragment wystający ponad dach ma kontakt z powietrzem, którego temperatura w zimie spada poniżej 0 stopni. Czy warto ocieplać komin i jaki materiał termoizolacyjny wybrać?

Czym ocieplić komin?

Kominy w domach jednorodzinnych budowane są najczęściej z cegły ceramicznej, licowej, klinkierowej lub pustaka ceramicznego. To najtrwalsze rozwiązanie, które zapewnia stabilność obciążonej konstrukcji. Kominy budowane są od fundamentów, przez trzon i czapkę kominową, aż po obróbki blacharskie.

Ocieplenie komina poprawia jego ciąg, dlatego warto ten proces przeprowadzić. Ważny jest odpowiedni dobór materiałów. Czym ocieplić komin nad dachem? Znanym i skutecznym rozwiązaniem jest styropian i wełna mineralna. Materiały te są jednak dość kłopotliwe w montażu. Ciężko dopasować je w miejsca trudno dostępne, co skutkuje powstawaniem mostków termicznych i niepożądaną ucieczką ciepła z wnętrza domu. Obecnie na popularności zyskuje ocieplenie wokół komina pianką poliuretanową, która ze względu na swoje walory termoizolacyjne doskonale spełnia swoją funkcję.

Sprawdź także jak wygląda ocieplanie dachu skośnego pianką poliuretanową.

Jak wykonać ocieplenie komina?

Izolacja komina powinna znaleźć się na jego całej długości. Różnica temperatur w jego wnętrzu, np. chłodniejszy na strychu, ciepły w pokoju, może skutkować skraplaniem wilgoci, a w następstwie – uszkadzaniem komina. Zalecane jest więc ocieplenie komina ponad dachem. Im wyższy dom, tym bardziej narażony na wychładzanie jest komin.

Planując ocieplenie komina, zleć przeprowadzenie kontroli jego stanu. Ważne jest, aby sprawdzić miejsce łączenia z dachem. Nawet drobne błędy mogą doprowadzić do przecieków i zawilgocenia. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż remont tej części domu jest trudny, kosztowny i pracochłonny.

Aby izolacja komina efektywnie chroniła go przed zniszczeniem, po aplikacji piany stosowana jest folia dachowa, układana nad łatami, a przytwierdzana taśmą kominiarską. Następnie kładzione jest pokrycie dachu. Jeśli jest to dachówka – należy zachować wolną przestrzeń między końcem łat a kominem, którą wypełnia się taśmą do obróbek kominów. Dzięki tym zabiegom pianka do komina spełni swoją funkcję i nie ulegnie zniszczeniom.

Izolowanie komina pianką PUR – zalety

Piana PUR przy kominie, np. piana zamkniętokomórkowa Purios H, to jedno z najlepszych rozwiązań termoizolacyjnych. Materiał kilkukrotnie zwiększa swoją objętość, docierając nawet w trudno dostępne szczeliny. Tworzy trwałą i szczelną warstwę, która chroni komin przed wilgocią i mrozem. Aplikacja piany jest łatwa i szybka. Produkt doskonale przyczepia się do każdej powierzchni i wysycha w błyskawicznym tempie.

Pianka wokół komina minimalizuje powstawanie mostków termicznych i niweluje poziom ucieczki ciepła z wnętrza domu. Jest odporna na szeroki zakres temperatur oraz chroni przed powstawaniem grzybów i pleśni. Ponadto wzmacnia konstrukcję komina i trwale go zabezpiecza. Ocieplenie komina pianką poliuretanowa to jeden z najskuteczniejszych termoizolatorów dostępnych na rynku budowlanym.

Ze względu na charakter produktu, że piana PUR nie jest materiałem precyzyjnym, można zastosować wykończenie materiałami zewnętrznymi (klinkier, płyty kamienne, tynk), które pozwoli inwestorowi na estetyczne wykończenia komina.