Izolacja dachu zielonego - czym ocieplić dach ekstensywny?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Izolacja dachu zielonego
W ostatnim czasie można zaobserwować istny rozkwit nieszablonowych rozwiązań w budownictwie. Rozwój ten dotyczy także dachów, czyli górnych przegród budynku. Coraz częściej w przestrzeniach miejskich stosuje się zielony dach. Co to właściwie jest i skąd jego popularność? To dach, który oprócz konstrukcji nośnej oraz warstwy izolacji termicznej posiada specjalny rodzaj pokrycia – rośliny.

Czym jest zielony dach ekstensywny?

Zielony dach pełni taką samą funkcję  jak dach konwencjonalny. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi: opadami i zmianą temperatur. Zabezpieczona warstwą izolacji termicznej – np. w postaci pianki PUR – konstrukcja dachu może zostać pokryta trawą, rozchodnikiem, ziołami, kwiatami lub innymi roślinami. Wówczas mówimy, że jest to dach zielony.

Czy każdy dach się do tego nadaje? W zasadzie nie ma przeciwwskazań, by takie rozwiązanie było wykluczone w przypadku jakiegoś rodzaju dachu, choć znacznie częściej zazielenia się konstrukcje płaskie. Dla zastosowania takiego pomysłu nie ma również znaczenia wysokość obiektu budowlanego. Budynek posiadający zielony dach ma wiele zalet, zwłaszcza w miastach, w których coraz więcej terenów zielonych przeznaczanych jest pod np. budowę bloków.

Takie rozwiązanie pozwala na ciekawą aranżację, dach ekstensywny może służyć np. jako taras widokowy. Oprócz walorów estetycznych przynosi on korzyści funkcjonalne w postaci pochłaniania przez roślinność kurzu i zanieczyszczeń, jak również cyrkulację wody. W przypadku doboru roślin o małych wymaganiach wegetacyjnych roślin, mówimy, że to dach ekstensywny.

Zielony dach - warstwy i jego budowa

Zielony dach, by przynosił korzyści, musi spełniać pewne warunki. Ważne jest, by był uszczelniony i trwały, dlatego w jego przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na termoizolację i hydroizolację. Dach ekstensywny składa się więc z konstrukcji, na której umieszcza się materiał izolujący oraz mało wymagające pokrycie roślinne. Przypomnijmy, że jest to miejsce narażone na skrajne warunki atmosferyczne.

Jaka powinna być izolacja dachu zielonego? Przede wszystkim lekka i jak najbardziej przylegająca do konstrukcji. Nieprawidłowo dobrana mogłaby przyczynić się do powstawania grzyba i ingerować w konstrukcję, a ostatecznie nawet przyczynić się do degradacji budynku. Zieleń sama również pełni funkcję zabezpieczającą warstwę izolacyjną. Warstwy zielonego dachu to m.in. część filtracyjna, drenująca oraz ochronna. Posadzone na dachu rośliny mogą również przyczynić się do wyciszenia fal akustycznych.

dach zielony warstwy

Izolacja dachu zielonego - czym go ocieplić?

Czy zielony dach to konstrukcja ekologiczna pozwalająca zwiększyć ilość tlenu w otoczeniu? Zdecydowanie tak. Co więcej, zielone rośliny na dachu mogą powstrzymywać jego nagrzewanie. Powiązane jest to z ich właściwościami chemiczno-fizycznym oraz z zastosowaną na dachu  izolacją. Jakie materiały do tego zastosować? Popularna w przypadku tego typu dachów jest piana PUR.

Jest tak przede wszystkim ze względu na jej właściwości fizyczne. Pianka natryskowa jest elastyczna, łatwo wpasowuje się w nawet najmniejsze szczeliny, nie pozostawiając mostków termicznych, a oprócz tego jest lekka i doskonale łączy się z różnego rodzaju materiałami. Piankę PUR łatwo się nakłada, ale należy pamiętać, że powierzchnia dachu musi być sucha. Piana poliuretanowa jest materiałem izolacyjnym, posiada również właściwości hydroizolacyjne ale nie jest typową hydroizolacją. Tylko prawidłowa aplikacja pozwoli zachować jej trwałość, elastyczność oraz właściwe funkcje. Jest także bezpieczna dla alergików. Dachy zielone to nowa jakość w budownictwie.