Izolacja busa, czyli jak i czym ocieplić kamper lub samochód dostawczy?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Izolacja busa, czyli jak i czym ocieplić kamper lub samochód dostawczy?
Poliuretan to materiał od lat powszechnie wykorzystywany w branży motoryzacyjnej. Elementy wykonane z tego tworzywa montowane są w praktycznie każdym zjeżdżającym z linii produkcyjnej samochodzie. Wystarczy wymienić zderzaki, tapicerkę, deskę rozdzielczą, zagłówki czy podsufitkę. Jednak oprócz standardowego zastosowania w pojazdach osobowych, poliuretan w formie pianki PUR jest również często wybieranym materiałem izolacyjnym. W końcu, gdy chcesz z busa zrobić kamper, pierwszą rzeczą, jaką musisz wykonać, jest odpowiednie wygłuszenie oraz izolacja przestrzeni załadunkowej pojazdu.

Czym ocieplić bus?

Nie da się ukryć, że pojazdy typu bus są często używane przez okrągły rok, czy to jako kamper, spełniający funkcję domu na kółkach, czy np. jako pojazd dostawczy, którym przewożone są owoce, warzywa, kwiaty lub produkty spożywcze.

Izolacja przestrzeni załadunkowej busa pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu zarówno w lecie, jak i zimie, zapewniając tym samym komfortowe warunki podróżowania czy też dłuższą żywotność wspomnianych wyżej roślin i produktów spożywczych. Jedno jest pewne – izolacja przestrzeni ładunkowej musi być wykonana solidnie i z odpowiednich komponentów.

Za ocieplaniem paki busa przemawiają również inne korzyści. Dodatkowym bonusem będzie na pewno efektywne wygłuszenie wnętrza samochodu, co przełoży się bezpośrednio na wyższy komfort jazdy.

Aby skutecznie zaizolować i wygłuszyć bus, a tym samym stworzyć w nim stabilne warunki termiczne, konieczne jest użycie wysokiej jakości specjalistycznych materiałów. Materiałów, które w żaden sposób nie zmniejszają powierzchni auta ani też drastycznie nie zwiększają masy całkowitej pojazdu. Piana PUR wydaje się tutaj idealnym rozwiązaniem, spełniającym wszystkie powyższe warunki.

Jak ocieplić bus?

Przed przystąpieniem do termoizolacyjnych prac w przestrzeni załadunkowej busa, należy upewnić się, że na podłożu nie ma żadnych ognisk rdzy. W przypadku ich występowania, należy w pierwszej kolejności skorodowaną powierzchnię odpowiednio oszlifować i pomalować odrdzewiaczem, a następnie nałożyć na nią podkład oraz farbę. W sytuacji, gdy rdzą zajęty jest większy obszar blachy, wówczas konieczna będzie wizyta w zakładzie blacharskim i wymiana skorodowanych elementów na nowe. Dopiero na tak oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię paki busa można położyć izolację.ocieplenie busa pianą A. Radomski

Autor fotografii: Grzegorz Radomski

Do ocieplenia busa wielu fachowców używa pianki PUR, która doskonale sprawdza się jako materiał izolacyjny ścian, stropów oraz poddaszy obiektów budowlanych. To, jaki jej rodzaj zostanie zastosowany, zależy w głównej mierze od przeznaczenia auta. W samochodach typu chłodnia zaleca się natrysk twardej i sztywnej pianki zamkniętokomórkowej. Do ,,blaszaków” częściej jednak wybierana jest pianka otwartokomórkowa o strukturze wypełnionej pęcherzykami powietrza. Tego rodzaju lekki i oddychający materiał jest łatwy i szybki w aplikacji, a dzięki swej elastyczności pozwala na dowolne formowanie, co daje możliwość swobodnej zabudowy pojazdu. Niski współczynnik przenikania ciepła pianki otwartokomórkowej przekłada się również na oszczędności, związane chociażby ze stosowaniem ogrzewania postojowego samochodu.

Izolacja ścian i sufitu

Oprócz poliuretanowej pianki natryskowej, częstym wyborem izolacyjnym jest również wełna lub włókno szklane. Przed rozpoczęciem prac izolacyjnych ścian i sufitu paki busa, należy pamiętać o prawidłowym wykonaniu wszystkich przewodów w całej magistrali. Warto upewnić się, że przewody instalacji elektrycznej i hydraulicznej znajdują się w łatwo dostępnym miejscu zanim położona zostanie warstwa pianki izolacyjnej.

Pokryty sufit i boki paki busa pianką PUR gwarantuje nie tylko skuteczną termoizolację, ale również odpowiednie wygłuszenie. Wysoka szczelność tego materiału eliminuje wszelkiego rodzaju hałasy, w tym również te powstające w wyniku wstrząsów czy drgań generowanych podczas jazdy. Dodatkowa izolacja akustyczna tworzy więc przyjazne warunki użytkowe w tak przygotowanym samochodzie. Właściwości pianki poliuretanowej docenią szczególnie właściciele starszych rocznikowo pojazdów, dla których wibracje mechaniczne są zazwyczaj trudne do wyeliminowania.

ocieplenie paki Martol

Autor fotografii: Grzegorz Radomski

Izolacja podłogi przestrzeni załadunkowej

Do ocieplenia podłogi busa stosuje się przeważnie materiały o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej, z zachowaniem odpowiednich parametrów izolacyjności termicznej. Jednym z takich materiałów jest m.in. piana PUR zamkniętokomórkowa. Np. Purios HR. . Jest świetnym izolatorem budowlanym o strukturze składającej się z małych zamkniętych komórek. Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła pozwala na aplikacje cienkiej warstwy przy zachowaniu najwyższych parametrów izolacyjnych. Brak osłabień pomiędzy poszczególnymi komórkami wpływa na jego większą wytrzymałość mechaniczną, dużą twardość oraz mniejszą nasiąkliwość od tradycyjnych izolatorów... Do wykończenia busa można użyć również sklejki, jednak sam ten materiał nie zapewni aż tak dobrej izolacyjności termicznej, hydroizolacji oraz wysokiej wytrzymałości.

Kolejnymi popularnymi materiałami izolacyjnymi stosowanymi do ocieplenia powierzchni załadunkowej busa są polistyren ekstrudowany XPS,oraz pianka poliizocyjanurowa (PIR), czyli udoskonalona wersja poliuretanu (PUR). Wytrzymuje ona większe temperatury dochodzące nawet do 300 stopni Celsjusza.

PIR to materiał lekki i cienki, charakteryzujący się ogromną wartością izolacyjną. Jest wodoodporny, mocny i zachowuje swoją formę. Nie załamie się i nie skurczy nawet po wielu latach. Posiada wysoką odporność na ściskanie i jest materiałem ognioodpornym. Nakładając piankę PIR na podłogę busa można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że wytrzyma ona cały okres eksploatacji samochodu, chroniąc go zarówno przed upałem, jak i chłodem, a także odpowiednio wygłuszając.


Autor głównej (okładkowej) fotografii: Marcin Kubik