Izolacja akustyczna stropu z zastosowaniem piany PUR. Skuteczna ochrona przed hałasem

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Podwyższony poziom hałasu w mieszkaniu lub w domu jednorodzinnym może skutecznie zaburzyć komfort życia mieszkańców. Dźwięki wpływają bowiem na koncentrację, zdrowy sen i samopoczucie. Pianka dźwiękochłonna to jeden z najskuteczniejszych izolatorów akustycznych. Sprawdź, jak przy pomocy pianki PUR wyciszyć mieszkanie.

Czym jest izolacja akustyczna stropu?

Już na etapie budowy domu warto pamiętać, że spowodowane hałasem drgania przechodzą wzdłuż przegród – ścian, stropu i dachu, promieniując na całą powierzchnię obiektu budowlanego. Na komfort życia i użytkowania wszystkich pomieszczeń wpływa między innymi odpowiednia izolacja akustyczna stropu.

Izolacja akustyczna stropu zapobiega przenoszeniu się wszelkich dźwięków do pozostałych pomieszczeń. Przez strop i inne przegrody może przenikać  hałas z zewnątrz, np. odgłosy komunikacji miejskiej czy silnego wiatru. Niepożądane dźwięki mogą powstawać także wewnątrz domu – powodują je np. instalacje, kroki mieszkańców czy upadające przedmioty. W takim przypadku niezbędna może się okazać się zastosowanie pianki dźwiękochłonnej.

Czy izolacja akustyczna stropu pianką poliuretanową wygłusza dom?

Właściwości akustyczne pianki PUR pozwalają kontrolować natężenie dźwięków, które dochodzą do wnętrza domu z zewnątrz. Zapewniają odpowiedni poziom ciszy, jak i prywatności. Pianka dźwiękochłonna tworzy bowiem przegrodę, która skutecznie zatrzymuje lub tłumi hałas, będący w postaci drgających cząsteczek powietrza.

Pianka PUR, np. Purios E, to pianka dźwiękochłonna. Jej innowacyjna struktura doskonale tłumi dźwięki pochodzące z zewnątrz – nawet minimalna warstwa skutecznie powstrzymuje przenikanie niepożądanego hałasu. Zastosowanie tego materiału zwiększa komfort życia domowników, tłumiąc dźwięki, a ponadto stanowi doskonałą termoizolację budynku.

Właściwości pianki dźwiękochłonnej utrzymują się przez długi czas. Produkt nadaje się do izolacji akustycznej domów, w których znajduje się biuro, gdzie szczególnie wymagana jest cisza. Sprawdzi się też w obiektach umieszczonych w blokach mieszkalnych, w których wyciszenie kondygnacji może okazać się jedynym sposobem na oddzielenie się od hałaśliwych sąsiadów.

Pianka poliuretanowa użyta do wygłuszenia ścian

Pianka poliuretanowa – właściwości akustyczne pianki

Jednym ze skuteczniejszych pochłaniaczy dźwięku jest otwartokomórkowa pianka poliuretanowa. Właściwości akustyczne materiału doskonale zapobiegają przenikaniu wszelkich hałasów, związanych z tłumieniem  fal dźwiękowych. Pianka chroni przed dźwiękami z wewnątrz, jak i z zewnątrz budynku i stanowi skuteczne zabezpieczenie przed związanymi z nimi wibracjami.

Wygłuszenie akustyczne stropu pianką PUR możliwe jest dzięki niskiej przepuszczalności dźwięku – współczynnik pochłaniania dźwięku (αW) dla Purios FR został oznaczony na poziomie 0,5. Doskonale sprawdza się w obiektach mieszkalnych, jak również w studiu nagraniowym, kinie, szpitalu i  klubach nocnych.

Pianka dźwiękochłonna PUR dzięki swoim charakterystycznym właściwościom wpływa na absorbowanie dźwięków. Jej zastosowanie wpływa na zmniejszenie hałasu przenikającego przez dach, podłogę i ściany.