Ile kosztuje ocieplenie domu? Sprawdź! (na podstawie pianki PUR)

2017-12-01
Ile kosztuje ocieplenie domu pianką PUR
Ocieplanie domu stało się obecnie prostsze niż było wcześniej. Piana poliuretanowa, jak żaden inny termoizolator, świetnie się do tego nadaje. Trwała, praktyczna i o wyjątkowych cechach fizycznych piana PUR zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.  Sprawdź, ile zapłacisz, decydując się na ocieplenie domu właśnie tym materiałem.

Ocieplenie domu – od czego zacząć?

Ocieplenie domu jednorodzinnego to droga inwestycja, do której warto się gruntownie przygotować.  Po pierwsze, przed przystąpieniem do prac trzeba wybrać odpowiedni materiał izolacyjny, bo od jego właściwości zależy Twój przyszły komfort mieszkania. Tak duże przedsięwzięcie zobowiązuje do użycia materiałów wysokiej jakości. Jedynie takie podejście może skutkować odpowiednim zabezpieczeniem termoizolacji i hydroizolacji budynku, który jest ocieplany.

Po drugie, należy dobrać odpowiednią ekipę fachowców, która profesjonalnie wykona powierzone zadanie. Żeby nie przepłacić i nie wyrywać sobie później włosów z głowy, warto wcześniej zorientować się, ile dana usługa może kosztować.

Ile kosztuje ocieplanie domu pianką poliuretanową – Sprawdź co składa się na koszt ocieplania natryskowego

Koszt ocieplenie domu pianą poliuretanową

Jeszcze kilka lat temu tylko zamożni klienci decydowali się na ocieplenie domu pianką, bo cena takiej metody była przynajmniej dwa razy wyższa niż tych tradycyjnych. Było to związane np. z koniecznością sprowadzania poszczególnych składników z Europy Zachodniej, USA czy Kanady. Obecnie sytuacja się zmieniła. Na rynku działa kilka konkurujących ze sobą firm, które bardzo dbają o klientów i starają się pozyskać nowych, prowadząc akcje o szerokim spektrum informacyjno-promocyjnym. W rezultacie ceny pianki oraz wykonawstwa spadły i produkt z powodzeniem konkuruje z innymi materiałami izolacyjnymi.

Z reguły grubość ocieplenia kładzionego pianą poliuretanową otwartokomórkową wynosi 15 cm. W takim przypadku koszt ocieplenia natryskowego 1m2 wynosi ok 60 zł brutto. W przypadku izolacji o grubości 20 cm cena m2 może sięgać 70 zł brutto, przy czym należy wziąć pod uwagę powierzchnię inwestycji i jej geometrię.  Dla takiej warstwy izolacji parametr domu energooszczędnego wynosi 0,2, – czyli na rok potrzeba energii o wielkości 20 kW na m2. Ostateczny koszt zależy od wspomnianej powierzchni inwestycji – co w praktyce wiąże się z tym, że im mniejsza, tym każdy jej m2 będzie droższy.

Ocieplanie natryskowe – od czego jeszcze zależy?

Natrysk piany poliuretanowej znajduje coraz większe zastosowanie. W przypadku domów jednorodzinnych najbardziej popularne jest ocieplenie poddaszy pianką, ale wykorzystuje się ją też do izolacji termicznej i akustycznej stropów nad piwnicą, posadzek oraz ścian wewnątrz budynku i na zewnątrz. 

Wielorakie możliwości aplikacji tego materiału sprawiły, że na rynku pojawiło się wiele rodzajów pianki o różnych parametrach technicznych. To pierwszy istotny czynnik wpływający na koszt wykonania termoizolacji.

Na cenę izolacji pianką wpływ będzie miało również położenie geograficzne. Więc ile kosztuje ocieplanie domu? Stawki w poszczególnych regionach mogą się od siebie nieznacznie różnić. Za natrysk piany PUR o grubości od 10 – 15 cm najmniej zapłacisz, jeśli mieszkasz w województwach świętokrzyskim lub podlaskim – tutaj cena za metr kwadratowy wynosi ok. 42 zł lub lubelskim – 43 zł/m2. Najwyższa cena natrysku – 47 zł/m2 – dotyczy województw: wielkopolskiego, pomorskiego, opolskiego i łódzkiego. Jeśli zdecydujesz się na grubszą warstwę pianki – 15 do 17 cm – to najwięcej będziesz musiał zapłacić, jeśli jesteś mieszkańcem województwa śląskiego lub warmińsko-mazurskiego – 55 zł/m2. Taka sama warstwa izolacji w województwach lubelskim i świętokrzyskim będzie Cię kosztować 48 zł/m2. 

Co jeszcze składa się na koszt ocieplania natryskowego? Przede wszystkim liczy się wielkość obszaru, który ma zostać ocieplony pianką. Istotna jest wspomniana już grubość wybranej izolacji, należy również wziąć pod uwagę jak trudną powierzchnię ma obszar wybrany na ocieplenie pianką PUR oraz ewentualne rabaty, które może zaoferować hurtownia. Wtedy będziemy pewni, ile kosztuje ocieplanie domu.

Sprawdź również ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką.

Ekipa remontowa do izolacji pianą PUR

Poszukiwania dobrej ekipy remontowej warto zacząć przynajmniej na pół roku przed rozpoczęciem planowanych prac. Fachowcy za samą usługę oczekują zwykle wynagrodzenia rzędu 30-40 zł/m2. 

Samodzielny zakup materiału mógłby stanowić pewne oszczędności. Na wstępie warto jednak zapytać wykonawcę, czy jest w stanie wynegocjować od producenta rabat. Może to być korzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla Ciebie. Jeśli to Ty dostarczysz produkt, a wykonawca zgłosi do niego zastrzeżenia, to w przypadku problemów (wady produktu), może się próbować uchylać od odpowiedzialności. 

Dla inwestora istotna jest znajomość obowiązujących przepisów prawa. Na chwilę obecną zgodnie z Ustawą o Prawach Konsumenta oraz Kodeksem Cywilnym przy umowach o roboty budowlane przysługuje Ci dwuletnia rękojmia, liczona od dnia dokonania odbioru. Przy podpisywaniu umowy o kompleksowe wykonanie robót można negocjować dodatkowe gwarancje.

Dlaczego warto ocieplić dom pianą PUR?

Zaletą jest szybkość wykonania ocieplenia. Czas na wykonanie izolacji natryskowej dachu domu jednorodzinnego zajmuje jeden dzień, natomiast na ocieplenie metodami tradycyjnymi trzeba poświęcić zazwyczaj trzy do czterech dni. 

Eliminacja mostków termicznych to kolejny argument za wykorzystaniem do ocieplenia domu pianki poliuretanowej natryskowej. Wykonawcy wiedzą, że materiał w formie płyt bardzo trudno ułożyć w taki sposób, by nie pozostawić szczelin. W przypadku natrysku pianki PUR unikniesz tego rodzaju problemów. 

Piana bez problemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, nie ma szczelin na styku płyt ani styku płyt z innym materiałem.  Podczas użytkowania piana PUR nie zmienia swoich właściwości po zetknięciu z wilgocią, nie ubija się z biegiem czasu i nie ma tendencji do zmiany objętości. Izolacja natryskowa nie posiada też szczelin, przez co stanowi ciepły „termos” dla Twojego domu.