Blog
Wszystko o izolacji pianą Purios

Ile kosztuje ocieplenie domu? Sprawdź cenę! (na podstawie pianki PUR)

2020-12-01
Ile kosztuje ocieplenie domu pianką PUR
Ocieplanie domu stało się obecnie prostsze niż było wcześniej. Piana poliuretanowa, jak żaden inny termoizolator, świetnie się do tego nadaje. Trwała, praktyczna i o wyjątkowych cechach fizycznych piana PUR zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.  Sprawdź, ile zapłacisz, decydując się na ocieplenie domu właśnie tym materiałem.

Koszt ocieplenia domu – od czego zacząć?

Ocieplenie domu jednorodzinnego to droga inwestycja, do której warto się gruntownie przygotować.  Po pierwsze, przed przystąpieniem do prac trzeba wybrać odpowiedni materiał izolacyjny, bo od jego właściwości zależy Twój przyszły komfort mieszkania. Tak duże przedsięwzięcie zobowiązuje do użycia materiałów wysokiej jakości. Jedynie takie podejście może skutkować odpowiednim zabezpieczeniem termoizolacji i hydroizolacji budynku, który jest ocieplany.

Po drugie, należy dobrać odpowiednią ekipę fachowców, która profesjonalnie wykona powierzone zadanie. Żeby nie przepłacić i nie wyrywać sobie później włosów z głowy, warto wcześniej zorientować się, ile dana usługa może kosztować.

Ile kosztuje ocieplenie budynku pianką poliuretanową – Sprawdź co składa się na koszt ocieplania natryskowego

Koszt ocieplenie domu pianą poliuretanową

Jeszcze kilka lat temu tylko zamożni klienci decydowali się na ocieplenie domu pianką, bo cena takiej metody była przynajmniej dwa razy wyższa niż tych tradycyjnych. Było to związane np. z koniecznością sprowadzania poszczególnych składników z Europy Zachodniej, USA czy Kanady. Obecnie sytuacja się zmieniła. Na rynku działa kilka konkurujących ze sobą firm, które bardzo dbają o klientów i starają się pozyskać nowych, prowadząc akcje o szerokim spektrum informacyjno-promocyjnym. W rezultacie ceny pianki oraz wykonawstwa spadły i produkt z powodzeniem konkuruje z innymi materiałami izolacyjnymi.Z reguły grubość ocieplenia kładzionego pianą poliuretanową otwartokomórkową wynosi 15 cm. W takim przypadku koszt ocieplenia natryskowego 1m2 wynosi ok 60 zł brutto. W przypadku izolacji o grubości 20 cm cena m2 może sięgać 70 zł brutto, przy czym należy wziąć pod uwagę powierzchnię inwestycji i jej geometrię.  Dla takiej warstwy izolacji parametr domu energooszczędnego wynosi 0,2, – czyli na rok potrzeba energii o wielkości 20 kW na m2. Ostateczny koszt zależy od wspomnianej powierzchni inwestycji – co w praktyce wiąże się z tym, że im mniejsza, tym każdy jej m2 będzie droższy.

Ile kosztuje izolacja domu pianką PUR - czynniki dodatkowe

Natrysk piany poliuretanowej znajduje coraz większe zastosowanie. W przypadku domów jednorodzinnych najbardziej popularne jest ocieplenie poddaszy pianką, ale wykorzystuje się ją też do izolacji termicznej i akustycznej stropów nad piwnicą, posadzek oraz ścian wewnątrz budynku i na zewnątrz. 

Wielorakie możliwości aplikacji tego materiału sprawiły, że na rynku pojawiło się wiele rodzajów pianki o różnych parametrach technicznych. To pierwszy istotny czynnik wpływający na koszt wykonania termoizolacji.

Na cenę izolacji pianką wpływ będzie miało również położenie geograficzne. Więc ile kosztuje ocieplanie domu? Stawki w poszczególnych regionach mogą się od siebie nieznacznie różnić. Za natrysk piany PUR o grubości od 10 – 15 cm najmniej zapłacisz, jeśli mieszkasz w województwach świętokrzyskim lub podlaskim – tutaj cena za metr kwadratowy wynosi ok. 42 zł lub lubelskim – 43 zł/m2. Najwyższa cena natrysku – 47 zł/m2 – dotyczy województw: wielkopolskiego, pomorskiego, opolskiego i łódzkiego. Jeśli zdecydujesz się na grubszą warstwę pianki – 15 do 17 cm – to najwięcej będziesz musiał zapłacić, jeśli jesteś mieszkańcem województwa śląskiego lub warmińsko-mazurskiego – 55 zł/m2. Taka sama warstwa izolacji w województwach lubelskim i świętokrzyskim będzie Cię kosztować 48 zł/m2. 

Co jeszcze składa się na koszt ocieplania natryskowego? Przede wszystkim liczy się wielkość obszaru, który ma zostać ocieplony pianką. Istotna jest wspomniana już grubość wybranej izolacji, należy również wziąć pod uwagę jak trudną powierzchnię ma obszar wybrany na ocieplenie pianką PUR oraz ewentualne rabaty, które może zaoferować hurtownia. Wtedy będziemy pewni, jaki jest koszt ocieplenia budnyku.


Sprawdź również ile kosztuje ocieplenie poddasza pianką.

Cena ocieplenia pianką za m2 zależy także od ekipy remontowej

Poszukiwania dobrej ekipy remontowej warto zacząć przynajmniej na pół roku przed rozpoczęciem planowanych prac. Fachowcy za samą usługę oczekują zwykle wynagrodzenia rzędu 30-40 zł/m2. 

Samodzielny zakup materiału mógłby stanowić pewne oszczędności. Na wstępie warto jednak zapytać wykonawcę, czy jest w stanie wynegocjować od producenta rabat. Może to być korzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla Ciebie. Jeśli to Ty dostarczysz produkt, a wykonawca zgłosi do niego zastrzeżenia, to w przypadku problemów (wady produktu), może się próbować uchylać od odpowiedzialności. 

Dla inwestora istotna jest znajomość obowiązujących przepisów prawa. Na chwilę obecną zgodnie z Ustawą o Prawach Konsumenta oraz Kodeksem Cywilnym przy umowach o roboty budowlane przysługuje Ci dwuletnia rękojmia, liczona od dnia dokonania odbioru. Przy podpisywaniu umowy o kompleksowe wykonanie robót można negocjować dodatkowe gwarancje.

Dlaczego warto ocieplić dom pianą PUR?

Zaletą jest szybkość wykonania ocieplenia ścian. Czas na wykonanie izolacji natryskowej dachu domu jednorodzinnego zajmuje jeden dzień, natomiast na ocieplenie metodami tradycyjnymi trzeba poświęcić zazwyczaj trzy do czterech dni. 

Eliminacja mostków termicznych to kolejny argument za wykorzystaniem do ocieplenia domu pianki poliuretanowej natryskowej. Wykonawcy wiedzą, że materiał w formie płyt bardzo trudno ułożyć w taki sposób, by nie pozostawić szczelin. W przypadku natrysku pianki PUR unikniesz tego rodzaju problemów. 

Piana bez problemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, nie ma szczelin na styku płyt ani styku płyt z innym materiałem.  Podczas użytkowania piana PUR nie zmienia swoich właściwości po zetknięciu z wilgocią, nie ubija się z biegiem czasu i nie ma tendencji do zmiany objętości. Izolacja natryskowa nie posiada też szczelin, przez co stanowi ciepły „termos” dla Twojego domu.

Ocieplane domu - jaki materiał wybrać? Styropian, wełnę mineralną czy pianę?

Wybór metody ocieplenia domu nie należy do najłatwiejszych. Wysoką popularnością cieszą się wełna mineralna i styropian, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się też pianka poliuretanowa. Warto więc wziąć pod uwagę właściwości wszystkich materiałów i zastanowić się, który z nich sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Wełna mineralna do ocieplania domu jest produktem niepalnym i odpornym na bardzo wysokie temperatury. Jest elastyczna i paroprzepuszczalna. Łatwo dopasujesz ją do kształtu ocieplanej powierzchni. Miej jednak na uwadze, że wełna źle znosi kontakt z wodą – wówczas traci właściwości izolacyjne.

Popularną metodą termoizolacji jest także ocieplanie domu styropianem. Produkt ten jest stosunkowo tani i kilkukrotnie lżejszy niż wełna mineralna. Wyróżnia się niskim poziomem nasiąkliwości, jest łatwy w montażu i odporny na urazy mechaniczne. Nie jest jednak dobrym izolatorem dźwięku – nie wycisza pomieszczeń.Kolejnym rozwiązaniem jest ocieplenie domu pianką PUR, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Pianka jest dźwiękochłonna i doskonale przyczepna do każdego typu podłoża. Jest odporna na wilgoć i grzyby, a także bezpieczna dla alergików. Aplikowana metodą natryskową, dociera w trudnodostępne zakamarki i eliminuje mostki termiczne.

Jaki materiał termoizolacyjny warto więc wybrać – wełnę mineralną, styropian czy piankę PUR? Choć każdy z nich dobrze sprawdza się do ocieplania domu, najlepszymi właściwościami wyróżnia się pianka poliuretanowa. Koszt ocieplania domu tymże materiałem jest nieco wyższy niż w przypadku rozwiązań alternatywnych. Pamiętaj jednak, że to właśnie pianka jest najbardziej odporna na zniszczenia i wilgoć. Jej cienka warstwa skutecznie zabezpieczy dom przed ucieczką ciepła.

Ocieplenie domu – wymogi energetyczne

Współczynnik przenikania ciepła U w przypadku ścian zewnętrznych zależny jest od ocieplenia i warstwy nośnej. Obecnie, zgodnie z panującymi przepisami, nie powinien przekraczać 0,23W/(m2·K), od stycznia 2021 roku wyniesie natomiast 0,2W/(m2·K).

Najpopularniejszym na tą chwilę materiałem termoizolacyjnym jest wełna mineralna. Przenikanie ciepła λ jest niskie – wynosi od 0,031W/mK do 0,045W/mK. Wełna, zarówno szklana jak i mineralna wyróżnia się więc stabilnością cieplną  i dobrze sprawdza się jako izolator termiczny. Jest także popularna również dzięki właściwościom dźwiękochłonnym i niepalności. Biorąc pod uwagę jej stały współczynnik przenikania ciepła można stosować ją do ocieplania każdego typu pomieszczeń.

Równie popularnym materiałem ociepleniowym jest styropian. Przenikanie ciepła λ oscyluje w granicach od 0,031 do 0,044 W/(mK). Styropian o niedużej grubości i niskiej wartości λ zabezpiecza przed ucieczką ciepła lepiej, niż jego grubsza warstwa o wysokiej wartości λ. Przy wyborze warto więc skupić się szczególnie na współczynniku przenikania ciepła, a nie tylko na grubości materiału.

Porównanie materiałów zamyka ostatni już produkt – pianka poliuretanowa. Przenikanie ciepła zależne jest od jej rodzaju – współczynnik przenikania ciepła w piance otwartokomórkowej, np. Purios E, waha się w granicach 0,037 – 0,039 W/mK. W przypadku pianki zamkniętokomórkowej, np. Purios HO, to jedyne 0,020 – 0,022 W/mK! Nie ma więc żadnej wątpliwości, że materiały te wyróżnia najniższy z możliwych współczynników λ.

Choć koszt ocieplania domu pianką poliuretanową jest najwyższy w stosunku do wełny czy styropianu – to właśnie ten materiał termoizolacyjny przyniesie Ci największe, długofalowe oszczędności energetyczne. Koszt materiału i jego aplikacji zwróci się już po kilku latach, a Ty będziesz mógł cieszyć się wysokim komfortem życia i niskimi rachunkami za ogrzewanie.

Zobacz również jaką grubość piany PUR wybrać?

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak ocieplić dom?

Ocieplenie domu z zasady powinno być zaplanowane na odpowiednim etapie budowy. W innym czasie wykonywana jest izolacja pionowa i pozioma fundamentów, a w innym ocieplenie ścian oraz poddasza. Niektóre prace można wykonać już w funkcjonujących budynkach – mowa przede wszystkim o ocieplaniu poddaszy, do których jest swobodny dostęp. Izolacja powinna być dobrze rozplanowana również, jeśli chodzi o ilość warstw i rodzaj materiałów.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia domu?

Wybór materiałów do wykonywania izolacji budynków jest bardzo szeroki. Coraz częściej wybierana jest pianka poliuretanowa. Wynika to z jej trwałości i bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Co więcej, metoda aplikacji pianki jest szybka i pozwala w krótkim czasie wykonać resztę prac związanych z budową domu. Jej cena jest porównywalna do cen innych materiałów, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmie się koszty zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy.

Ile kosztuje ocieplanie domu pianką poliuretanową?

Ocieplanie domu jest niezbędne, aby móc korzystać z oszczędności generowanych podczas ogrzewania pomieszczeń użytkowych. Koszt termoizolacji może być różny z uwagi na poziom cen w danym regionie. Różnice wynoszą nawet kilka złotych na metrze kwadratowym. Dodatkowo ważna jest powierzchnia inwestycji, bo z nią spada cena jednostkowa. Nie bez znaczenia będzie również typ wybranej pianki, jej gęstość i grubość nakładanej warstwy.

Dlaczego warto wybrać piankę PUR do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu pianką PUR jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim sam proces trwa bardzo krótko, co znacząco przyspiesza resztę prac związanych z budową. Pianka szybko osiąga pełnię właściwości, a dzięki sposobowi aplikacji nie pozostawia mostków termicznych, co poprawia ogólną termoizolację budynku. Jest trwała, a dodatkowo nie zmienia swojego działania po kontakcie z wilgocią, dlatego pozwala oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie przez wiele lat.

Tagi:

wykonawcy
Jeden krok dzieli Cię od doskonałej izolacji na lata. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera

    Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, a także przedstawienia informacji handlowych, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com. Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj.

    Dziękujemy za zapis do newslettera.

    CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.