Cena ocieplenia pianą PUR – sprawdź ile kosztuje m2 i dlaczego to dobra inwestycja na przyszłość

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Ile kosztuje ocieplenie domu pianką PUR
Wybór metody ocieplenia domu to jedna z kluczowych decyzji, które wpływają zarówno na naszą wygodę i komfort użytkowania budynku, jak również późniejsze koszty jego eksploatacji. Na rynku dostępne są różne metody izolacji termicznej, a jednym z materiałów, który zdobywa coraz większą popularność, jest piana poliuretanowa (PUR). Czy takie rozwiązanie się jednak opłaca? Dowiedz się ile kosztuje ocieplenie pianą PUR poddasza, jakie są jego zalety oraz na co zwrócić uwagę podczas tego etapu prac budowlanych.

Ocieplenie pianą PUR – cena za 1m2 i łączny koszt ocieplenia

Izolacja poddasza domu jednorodzinnego to niewątpliwie kosztowna inwestycja, a cena za m2 to istotny czynnik, który wpływa na decyzję inwestora o wyborze materiału termoizolacyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że jest to także inwestycja, która może przynieść wiele korzyści w dłuższej perspektywie czasu.

Koszty ocieplenia poddasza mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, jego powierzchnia i geometria oraz grubość warstwy izolacji. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi warunkami technicznymi (WT 2021), według których współczynnik przenikania ciepła U np. dla dachów nie powinien przekraczać wartości 0,15 W/(m2K), grubość ocieplenia poddasza pianką poliuretanową otwartokomórkową powinna wynosić 26 cm dla przegrody jednorodnej, bez uwzględnienia elementów przegrody. W takim przypadku cena ocieplenia poddasza pianą PUR wynosi 80-100 zł netto za 1 m2, w zależności od wybranego systemu poliuretanowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje piany, o różnych parametrach technicznych, które wpływają na cenę tego produktu. Pamiętajmy również, że na ostateczny koszt wpływ będzie mieć wspomniana już powierzchnia – czym większa inwestycja, tym cena za m2 ocieplenia pianką PUR będzie niższa – a także indywidualne potrzeby klienta i warunki budowlane.

Cena ocieplenia poddasza pianką na tle alternatywnych metod izolacji

Cena ocieplenia domu pianą poliuretanową Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu izolacja natryskowa uchodziła za najdroższą metodę ocieplenia i tylko zamożni klienci decydowali się na to rozwiązanie. Aktualnie sytuacja uległa zmianie, na polskim rynku działa kilku konkurujących ze sobą producentów, którzy oferują wysokiej jakości natrysk w konkurencyjnej cenie. Dzięki temu koszt ocieplenia domu pianą kształtuje się obecnie na tym samym poziomie co w przypadku alternatywnych rozwiązań. Jest to doskonała wiadomość, gdyż izolacja natryskowa oferuje szereg zalet, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru metody ocieplenia domu.

Zalety ocieplenie izolacją pianką PUR domu jednorodzinnego – dlaczego ta inwestycja Ci się opłaci

Izolacja pianą poliuretanową niesie ze sobą wiele korzyści, które przekonują inwestorów do wyboru tego materiału izolacyjnego. W przypadku domów jednorodzinnych najbardziej popularne jest zastosowanie izolacji natryskowej do ocieplenia poddaszy, ale z powodzeniem wykorzystywana jest ona również do izolacji termicznej i akustycznej stropów nad piwnicą, posadzek, ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku oraz fundamentów. Kluczem jest tutaj dobór odpowiedniego systemu poliuretanowego.

Efektywność termiczna

Pianka PUR charakteryzuje się wysoką efektywnością termiczną, co oznacza, że doskonale izoluje przed utratą ciepła. Jej współczynnik przewodzenia ciepła λ waha się w granicach 0,037 – 0,039 W/mK dla pian otwartokomórkowych, np. Purios E oraz 0,020 – 0,022 W/mK dla pian zamkniętokomórkowych, np. Purios HO. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i stworzyć bardziej komfortowe warunki dla użytkowników budynku.

Trwałość ocieplenia pianką

Jedną z kluczowych zalet piany poliuretanowej jest także jej trwałość. Materiał ten nie osuwa się, nie zmienia wymiarów, utrzymuje swoje parametry przez wiele lat, co oznacza, że warstwa piany nie będzie tracić właściwości termoizolacyjnych wraz z upływem czasu. To z kolei w perspektywie lat przełoży się na oszczędności i finalnie niższą cenę izolacji pianą. Jest to zdecydowana przewaga piany PUR nad innymi materiałami izolacyjnymi, w przypadku których obniżenie parametrów następuje zdecydowanie szybciej.

Szczelność budynków

Ogromną zaletą izolacji natryskowej jest również jej szczelność. Dzięki swojej metodzie aplikacji piana dociera w trudnodostępne zakamarki, całkowicie wypełniając wszelkie szczeliny i ograniczając tym samym ryzyko powstawania mostków termicznych. Wpływa to na zwiększenie efektywności izolacji i podniesienia komfortu temperaturowego mieszkańców budynku. Co ważne, jest to jednocześnie materiał otwarty dyfuzyjnie, zapewniający odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.

Szybko aplikaci pianki poliuretanowej

Korzyścią wynikająca z zastosowania ocieplenia PUR jest także niezwykła szybkość jej aplikacji w porównaniu do tradycyjnych metod. Materiał jest nanoszony natryskowo, co pozwala na szybkie, równomierne i dokładne pokrycie powierzchni – w jeden dzień możliwe jest wykonanie ocieplenia nawet 200 m2 powierzchni dachu. Dzięki temu, prace izolacyjne można przeprowadzić w znacznie krótszym czasie, a to zdecydowane ułatwienie dla inwestorów, którzy cenią sobie oszczędność czasu i wygodę. W przypadku alternatywnych materiałów izolacyjnych prace te mogą potrwać nawet do tygodnia, w zależności od poziomu skomplikowania konstrukcji dachu.

Dofinansowanie do termoizolacji budynku izolacją natryskową

Warto również wspomnieć, że w przypadku termomodernizacji starszego budynku obejmującej ocieplenie przegród pianką PUR możliwe jest skorzystanie z rządowego programu Czyste Powietrze lub z innych dofinansowań i ulg termomodernizacyjnych oferowanych przez rząd i samorządy. W 2023 roku wysokość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze uzależniona jest od zakresu prac termomodernizacyjnych, a maksymalna kwota, którą można uzyskać przy kompleksowej inwestycji to 135 tys. zł. Uzyskane w ten sposób dopłaty przekładają się na obniżenie np. kosztów ocieplenia poddasza.

Taniej nie znaczy lepiej - czy każda firma powinna ocieplać budynki?

Wybór odpowiedniej firmy do izolacji pianką pur domu ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu i trwałości izolacji. Oczywiście, cena za m2 oraz koszty wykonawstwa są ważnymi czynnikami, ale nie powinny być jedynym kryterium wyboru. W dłuższej perspektywie czasu o wiele istotniejsze są parametry użytej piany oraz doświadczenie ekipy montażowej. Dobra firma specjalizująca się w ociepleniach powinna korzystać z materiałów renomowanych producentów, co gwarantuje wysoką jakość i efektywność izolacji. Warto wybrać certyfikowanych wykonawców, którzy pracują na sprzęcie dobrej jakości oraz gwarantują użycie oryginalnych materiałów termoizolacyjnych bezpośrednio od producenta. Przed podjęciem decyzji wskazane jest również sprawdzenie referencji oraz opinii innych klientów, co pozwoli ocenić profesjonalizm i jakość usług firmy.

Pamiętajmy również, że wybierając wykonawcę, warto zapytać o dostępność różnych rodzajów systemów poliuretanowych, aby dostosować materiał do swoich indywidualnych potrzeb. Profesjonalna firma doradzi i pomoże w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Alternatywne metody ocieplania domów

Oprócz piany PUR dostępne są także alternatywne metody ocieplenia domu, takie jak wełna mineralna i styropian. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Wełna mineralna jest materiałem naturalnym, co jest jej istotną zaletą. Wełna jest paroprzepuszczalna i odporna na bardzo wysokie temperatury, a także posiada właściwości dźwiękochłonne, dzięki którym jest również dobrym izolatorem akustycznym.  Z drugiej strony należy pamiętać, że materiał ten źle znosi kontakt z wodą i traci wówczas swe właściwości izolacyjne. Dodatkowym problemem może być fakt osuwania się wełny wraz z upływem lat i powstawania mostków termicznych.

Popularną metodą termoizolacji jest także ocieplenie domu styropianem. Produkt ten jest stosunkowo tani i kilkukrotnie lżejszy niż wełna mineralna. Wyróżnia się niskim poziomem nasiąkliwości, jest łatwy w montażu i odporny na urazy mechaniczne. Nie jest jednak dobrym izolatorem dźwięku – nie wycisza pomieszczeń. Ponadto, nie stosuje się go w przegrodach dachowych, gdyż jest zamknięty dyfuzyjnie, czyli nieoddychający.

Ostateczny wybór metody termoizolacji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Podejmując decyzję odnośnie materiału, należy kierować się nie tylko ceną za m2 ale również wziąć pod uwagę jego właściwości i stabilność parametrów na przestrzeni lat użytkowania budynku. Ocieplenie domu pianą PUR jest w tym wypadku inwestycją, która przyniesie długofalowe korzyści w postaci efektywności energetycznej, trwałości warstwy izolacji, a w konsekwencji znacznych oszczędności. Dzięki temu koszt izolacji i jej aplikacji zwróci się już po kilku latach. Dodatkowo, pamiętajmy, że wybór odpowiedniej firmy wykonawczej oraz dbałość o jakość materiałów zagwarantują, że izolacja spełni swoje zadanie przez wiele lat.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jak ocieplić dom?

Ocieplenie domu z zasady powinno być zaplanowane na odpowiednim etapie budowy. W innym czasie wykonywana jest izolacja pionowa i pozioma fundamentów, a w innym ocieplenie ścian oraz poddasza. Niektóre prace można wykonać już w funkcjonujących budynkach – mowa przede wszystkim o ocieplaniu poddaszy, do których jest swobodny dostęp. Izolacja powinna być dobrze rozplanowana również, jeśli chodzi o ilość warstw i rodzaj materiałów.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia domu?

Wybór materiałów do wykonywania izolacji budynków jest bardzo szeroki. Coraz częściej wybierana jest pianka poliuretanowa. Wynika to z jej trwałości i bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła. Co więcej, metoda aplikacji pianki jest szybka i pozwala w krótkim czasie wykonać resztę prac związanych z budową domu. Jej cena jest porównywalna do cen innych materiałów, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmie się koszty zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy.

Ile kosztuje ocieplanie domu pianką poliuretanową?

Ocieplanie domu jest niezbędne, aby móc korzystać z oszczędności generowanych podczas ogrzewania pomieszczeń użytkowych. Koszt termoizolacji może być różny z uwagi na poziom cen w danym regionie. Różnice wynoszą nawet kilka złotych na metrze kwadratowym. Dodatkowo ważna jest powierzchnia inwestycji, bo z nią spada cena jednostkowa. Nie bez znaczenia będzie również typ wybranej pianki, jej gęstość i grubość nakładanej warstwy.

Dlaczego warto wybrać piankę PUR do ocieplenia domu?

Ocieplenie domu pianką PUR jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim sam proces trwa bardzo krótko, co znacząco przyspiesza resztę prac związanych z budową. Pianka szybko osiąga pełnię właściwości, a dzięki sposobowi aplikacji nie pozostawia mostków termicznych, co poprawia ogólną termoizolację budynku. Jest trwała, a dodatkowo nie zmienia swojego działania po kontakcie z wilgocią, dlatego pozwala oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie przez wiele lat.

Tagi:

wykonawcy
Jeden krok dzieli Cię od otulenia swojego domu. Napisz do nas!
Administratorem Państwa danych osobowych jest Purinova Sp. z o. o. z siedzibą w Bydgoszczy. Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zapytanie, a także przedstawienia informacji handlowych i/lub wysyłki newslettera, jeśli wyrazili Państwo na nie zgodę. Wyrażone zgody mogą być wycofane w każdym czasie. W tym celu proszę wysłać e-mail na adres odo@purinova.com.
Pełne informacje o zasadach przetwarzania danych osobowych znajdują się tutaj .

Dziękujemy za wysłaną wiadomość, niebawem skontaktujemy się z Państwem.

Potrzebujesz więcej informacji o ocieplaniu natryskowym lub szukasz autoryzowanego wykonawcy
info@purios.com +48 52 56 16 727

CookieTa strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.