Docieplanie budynku - czy pianka PUR będzie odpowiednia do docieplenia i termomodernizacji domu?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Odpowiednia termoizolacja cieplna budynku mieszkalnego to kluczowy element wpływający na późniejszy komfort użytkowania, a także na jego niższe koszty utrzymania. Czy pianka PUR będzie odpowiednia do docieplenia i termomodernizacji domu? Sprawdźmy.

Nieodzowne docieplanie budynku

Każdy budynek mieszkalny podlega pewnym określonym prawom fizycznym. Wraz z upływem czasu zmienia się jego wygląd zewnętrzny, parametry wytrzymałościowe czy też ogólny poziom użyteczności i ergonomii. Zmianom podlega również krzywa efektywności energetycznej. Jeśli jest ona zbyt niska, konieczne jest natychmiastowe docieplenie domu.

Niejednokrotnie za słabą termoizolację budynku odpowiada nie tylko starzejąca się cegła, lecz również nieprawidłowo wykonana izolacja na wczesnym etapie budowy samego obiektu lub, po prostu, błędy w sztuce budowlanej (np. źle położony lub zawilgocony materiał izolacyjny, mokre mury lub wilgoć między ścianą a termoizolacją). Niewłaściwa izolacja termiczna domu lub jej całkowity brak powoduje utratę nawet 40 proc. energii potrzebnej do utrzymania wymaganej temperatury wnętrz mieszkalnych.

Plotki i mity

Na początku wyjaśnijmy raz na zawsze jedną kwestię. Wbrew temu, co się czasem słyszy, pianka PUR jest bezpieczna dla zdrowia, a niezależne badania dodatkowo potwierdzają, że jej warstwa izolacyjna zapobiega rozwojowi pleśni oraz grzybów w pomieszczeniach użytkowych. Ponadto otwarto-komórkowa piana poliuretanowa jest materiałem oddychającym i bezpiecznym dla konstrukcji drewnianych. Jakiekolwiek ewentualne problemy z drewnem szkieletowym budynku najczęściej są wynikiem niewłaściwego jego wysuszenia lub wad konstrukcyjnych tych elementów.

Piany PUR posiadają na ogół klasę reakcji na ogień E, lecz samogasnące. Tę samą klasę reakcji na ogień ma styropian. Jedynie wełna mineralna jest niepalna (klasą A1 lub A2). Stosowanie i późniejsze użytkowanie warstwy izolacji metodą natryskową PUR jest więc w pełni bezpieczne.

Dwa rodzaje PUR

Docieplanie domu metodą natryskową PUR wykonuje się poprzez mechaniczne rozprowadzenie warstwy izolacyjnej na daną powierzchnię w sposób ciągły, unikając przerw technologicznych i łączeń materiału. W termoizolacji budynków wykorzystuje się dwa rodzaje piany PUR.

  • Pierwsza z nich to piana zamknięto-komórkowa (np. Purios H). Składa się ona z małych, zamkniętych pęcherzy, a jej właściwości są zbliżone do tych, jakimi charakteryzuje się polistyren XPS. Ten rodzaj pianki wykorzystuje się najczęściej do termoizolacji fundamentów, ścian i dachów płaskich. Piana zamknięto-komórkowa nie jest paroprzepuszczalna, lecz jednocześnie charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na wodę. Jej waga to 30 - 55 kg/m3.
  • Drugi rodzaj piany, to piana otwarto-komórkowa (np. Purios E), która strukturą przypomina zwykłą gąbkę. Tego typu materiał izolacyjny cechuje się wysoką elastycznością, przez co jest idealnym termoizolatorem na konstrukcjach drewnianych, poddaszach czy w wypełnieniach szkieletowych. Jego waga to od 9 do 12 kg/m3 (wełna mineralna waży od 20 - 80 kg/m3).

Dlaczego docieplanie pianką PUR?

Docieplanie za pomocą piany PUR pozwala uzyskać jednolitą warstwę izolacyjną, zlikwidować mostki powietrzne, zapewnia bardzo dobrą szczelność pokrytej powierzchni (płynna postać piany, po nałożeniu, rozszerza się, wypełniając dokładnie wszystkie miejsca), nie traci właściwości izolacyjnych wraz z upływem czasu, skutecznie zabezpiecza budynek przed utratą ciepła zimą, natomiast latem chroni go przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Szybkość i wydajność aplikacji

Docieplanie budynku pianą PUR to obecnie jedna z najlepszych metod izolacyjnych, która pozwala przeprowadzić ocieplanie wielu elementów, począwszy od fundamentów, na elementach poddasza i dachu kończąc. Przede wszystkim jest to metoda bardzo szybka do wykonania, która nie wymaga zbędnych przygotowań podłoża czy też specjalistycznego zabezpieczenia w tym zakresie. Docieplenie budynku pianką PUR to gwarancja długiej i niezawodnej funkcjonalność, a przede wszystkim prawidłowej efektywności energetycznej całego domu.

Docieplanie budynków od wewnątrz i z zewnątrz – korzyści

Główne korzyści pojawiające się wraz z ociepleniem domu to przede wszystkim niższe koszty ogrzewania, zniwelowanie emisji zanieczyszczeń trafiających do atmosfery, przyjaźniejszy dla domowników mikroklimat pomieszczeń, lepsza szczelność wnętrz, wyższa paroprzepuszczalność chroniąca budynek ryzykiem rozwoju pleśni i grzybów, a także atrakcyjniejszy wygląd samej elewacji. Jednak to nie wszystko. Lepsza energooszczędność nie tylko wpłynie na niższe rachunki za ogrzewanie, ale również podniesie klasę energetyczną nieruchomości, przez co jej wartość rynkowa wzrośnie, a sam obiekt stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców.

Odpowiednia energooszczędność domu jest uzależniona od prawidłowe położenie termoizolacji, szczególnie w tych miejscach najbardziej narażonych na powstawanie mostków termicznych. Obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu jednorodzinnego można najszybciej uzyskać izolując ściany zewnętrzne oraz kładąc dodatkową warstwę termoizolacyjną stropodachu. Jest to bardzo ważne, ponieważ za największą utratę ciepła odpowiedzialne są w głównej mierze ściany, dach i piwnica, a także okna, czyli wszystkie kluczowe przegrody budynku mieszkalnego.

Prawidłowe wykonanie izolacji zależy przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania podłoża, wysokiej jakości materiałów izolacyjnych oraz właściwie wybranej technologii wykonania ocieplenia. Na wszystkie te elementy należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na wykonanie prac termoizolacyjnych.

Zmniejszenie kosztów utrzymania budynku wynika głównie ze zniwelowania zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Decydując się na ocieplenie wraz z wymianą stolarki okiennej oraz modernizacją instalacji, zwiększymy komfort użytkowy budynku i podniesiemy jego wartość.

Termoizolacja domu a ekologia

Każde gospodarstwo domowe emituje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku węgla, co wysoce negatywnie odbija się na środowisku naturalnym. Emisję szkodliwych substancji skutecznie ogranicza odpowiednia i prawidłowo przeprowadzona izolacja budynku, która finalnie zmniejsza zużycie energii, a więc w przypadku systemu ogrzewania pobór nieodnawialnych źródeł ciepła.

Źródeł oszczędności i proekologicznych rozwiązań można szukać również na innych obszarach konstrukcyjnych budynku oraz w jego wykończeniach. Mowa tutaj m.in. o wentylacji, która zapewnia właściwy mikroklimat w pomieszczeniach mieszkalnych, a która jest w dużym stopniu zależna od wykonanej izolacji, a także od szczelności stolarki okienno-drzwiowej.

Nie zapominajmy również, że budownictwo jednorodzinne może korzystać z odnawialnych źródeł energii, które można pozyskać np. poprzez instalacje panelów fotowoltaicznych czy też montażu systemu pompy ciepła w domu.

Ważny aspekt - Audyt Energetyczny

Zazwyczaj ciepło ucieka przez zewnętrzne ściany, fundamenty czy dach budynku. Nie bez znaczenia są również drzwi, okna i duże przeszklenia balkonowe, zwłaszcza gdy są stare. Warto pamiętać także o nadprożach czy wieńcach, które mogą być nieocieplone.

Przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych, warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku. Ta profesjonalna analiza pozwala dokładnie wskazać elementy wymagające gruntownego docieplenia, uszczelnienia lub całkowitej wymiany. Warto także zbadać dom termowizyjnie, co nie pozostawi już żadnych złudzeń odnośnie elementów wymagających prac izolacyjnych.

Pamiętajmy, że na termomodernizację domu możemy uzyskać dofinansowanie, czyli m.in. tzw. premię termomodernizacyjną.

Kiedy najlepiej wykonać docieplenia budynków metodą wdmuchiwania?

Najlepszym okresem na rozpoczęcie czynności termomodernizacyjnych będzie wiosna. Harmonogram prac zależy jednak w głównej mierze od tego, co wykaże wcześniej przeprowadzony audyt energetyczny.