Dlaczego warto ocieplić podłogę na poddaszu?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Dlaczego warto ocieplić podłogę na poddaszu
Izolacja poddasza pianką poliuretanową to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność, choć jeszcze kilka lat temu częściej do ocieplenia wybierano wełnę mineralną lub styropian. Sprawdź, dlaczego warto izolować podłogę na poddaszu i czym na tle innych materiałów wyróżnia się pianka PUR.

Ocieplenie podłogi na poddaszu – czy to konieczne?

Ocieplenie podłogi na poddaszu w dużym stopniu wpływa na poziom termoizolacji budynku. Przez nieizolowane poddasze ucieka bowiem od 10% do 25% całej energii cieplnej. Zastosowanie odpowiedniego termoizolatora zmniejszy straty energetyczne do minimum, co wpłynie na komfort życia mieszkańców i użytkowania pomieszczeń. Największą zaletą ocieplenia podłogi na poddaszu jest ograniczenie wydatków na ogrzewanie.

 

Do ocieplania poddasza nadaje się wełna mineralna, styropian oraz pianka PUR. Jednak w przeciwieństwie do wełny mineralnej i styropianu, pianka nie traci właściwości termoizolacyjnych oraz przeciwwilgociowych przez długie lata. Idealnie sprawdza się przy ocieplaniu stropów użytkowych i nieużytkowych. Produkt nanoszony jest metodą natryskową, równomiernie i jednolicie pokrywając powierzchnię.

Izolacja podłogi na poddaszu użytkowym stropów międzypiętrowych

Ocieplona podłoga na poddaszu nie tylko pozwala ograniczyć straty ciepła oraz wpływa na zmniejszenie rachunków za energię, ale stanowi również doskonałą warstwę wyciszającą kondygnacje. Choć ocieplanie poddasza pianką jest nieco droższe niż termoizolacja wełną mineralną lub styropianem, korzyści wynikające z wyboru metody natryskowej są warte swojej ceny.

Izolując podłogę na poddaszu pianką PUR, nie musisz martwić się o powstawanie mostków cieplnych. Warstwa produktu pokrywa idealnie powierzchnię stropu, nie chłonąc przy tym wilgoci. Pianka jest w 100% bezpieczna dla użytkowników domu. Tworzy środowisko pozbawione pyłów, czynników alergizujących, grzybów i pleśni.

Ocieplenie podłogi pianką różni się w zależności od materiału, z którego wykonany jest strop, jego rodzaju i konstrukcji. Inną piankę PUR należy zastosować w przypadku stropu betonowego, a inną w przypadku stropu szkieletowego. Sprawdź, jaki rodzaj pianki wybrać do ocieplenia podłogi na poddaszu.

Izolacja podłogi na poddaszu użytkowym stropów międzypiętrowych

Jaki rodzaj pianki wybrać do ocieplenia podłogi na poddaszu?

W przypadku stropu betonowego podłoga na poddaszu użytkowym powinna być ocieplona pianką zamkniętokomórkową, np. Purios H. Tego rodzaju materiał termoizolacyjny jest sztywny i  wytrzymały mechanicznie, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku podłogi obciążonej betonem posadzkowym. Dodatkowo, ze względu na swoje parametry wytrzymałościowe uwzględnia możliwość zaadaptowania poddasza i chodzenia po posadzce.

Stropy szkieletowe znajdują się najczęściej w obiektach drewnianych, starych kamienicach lub domach z dachem drewnianym. Jeśli jesteś posiadaczem domu z tego typu stropem, zdecyduj się na ocieplanie podłogi na poddaszu pianką otwartokomórkową, np. Purios E. Termoizolacja w tym przypadku polega na wypełnieniu pianką wolnej przestrzeni między elementami konstrukcyjnymi, a następnie na ich zabudowaniu.

Ocieplanie podłogi na poddaszu pianką otwartokomórkową pozwala uzyskać lekką i trwałą warstwę termoizolacyjną, bez zbędnego obciążenia konstrukcji. Materiał ten wyróżnia się doskonałymi właściwościami termicznymi. Jest także wysokiej jakości izolatorem akustycznym, który skutecznie wycisza kondygnacje.