Czy piana PUR jest szkodliwa? Sprawdziliśmy wszystkie możliwe scenariusze

Data publikacji:
Data aktualizacji:
Toksyczność pianki PUR
Czy piana PUR rzeczywiście ma wpływ na zdrowie? To obecnie bardzo ważny temat. Wyroby budowlane poddawane są wielu zmiennym środowiskowym, a oprócz tego znajdują się w bezpośrednim otoczeniu ludzi przez wiele lat. Dlatego przyjrzymy się zarówno tym oczywistym aspektom, jak i pomijanym, choć mającym potencjalnie ogromny wpływ na zdrowie.

  1. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie mity na temat wpływu piany PUR na zdrowie.
  2. Sprawdziliśmy również wpływ pianki na środowisko domowe i środowisko naturalne.
  3. Postanowiliśmy także sprawdzić, czy poliuretan jest tylko w ścianach i dachu.
  4. Uzyskane wnioski dają jednoznaczną odpowiedź.


Z poniższego artykułu dowiesz się:

Czy piana PUR jest szkodliwa podczas natryskiwania jej składników?

Piana poliuretanowa to szczególny materiał do ocieplania domów ze względu na to, że natryskiwany jest na miejscu (in situ). W tym celu profesjonalna ekipa dysponująca odpowiednim urządzeniem nanosi na powierzchnię jednocześnie dwa składniki: A oraz B. Jeżeli wszystkie warunki są prawidłowo zachowane, to w wyniku wymieszania się składników zaczyna powstawać piana. 

W odrębnych pojemnikach znajdują się mieszaniny odpowiednio skomponowanych substancji chemicznych wykazujące szkodliwe działanie. Dlatego troska o bezpieczeństwo podczas natrysków ma najwyższy priorytet. 
Nasi przeszkoleni specjaliści zachowują wszystkie zasady bezpieczeństwa w trakcie pracy, na które składają się zarówno przepisy BHP, jak i wewnętrzne standardy firmy. Między innymi dzięki maskom pełnotwarzowym z właściwymi filtrami, a także dzięki kombinezonom natryskiwanie piany jest całkowicie bezpieczne. Zatrucie się nią na etapie natrysków jest wykluczone dzięki stosowaniu właściwych środków ochrony. 
 
Przeczytaj również: 
Czy piana poliuretanowa wywołuje alergię? 

Czy świeżo natryśnięta pianka ma wpływ na zdrowie mieszkańców?

Podczas wykonywania natrysków w powietrzu unoszą się zarówno duże cząsteczki chemiczne, jak i małe drobiny piany. W obu przypadkach są to substancje na tyle ciężkie, że szybko opadają, przyklejając się do podłoża. Teoretycznie po kilkudziesięciu minutach otoczenie jest wolne od zawiesiny.

Czy poliuretan jest tak rzadko spotykany?

Prawidłowo wykonana termoizolacja budynku pianą PUR będzie spełniać swoje funkcje przez co najmniej 25 lat – mniej więcej tyle samo lat ten wyrób budowlany istnieje na rynku polskim. Tym samym oznacza to stałą obecność materiału w życiu mieszkańców. I jest to zupełnie normalna sytuacja, ponieważ codziennie mamy bezpośrednią styczność z pianą poliuretanową

Znajduje się prawie wszędzie, gdzie jest miękka powierzchnia. Wypełnia meble tapicerowane, w tym krzesła biurowe, powstają z niej elementy deski rozdzielczej i drzwi. Wiele tak zwanych elementów plastikowych wykonanych jest z poliuretanu (wytrzymałością czasami przewyższa metal). 

Jego popularność wynika między innymi z faktu, że jest bezpieczny w każdej sytuacji, a także bardzo łatwy w obróbce i niezwykle wytrzymały. Dlatego jest powszechnie obecnym tworzywem sztucznym. Poliuretan - szkodliwość tego materiału badano wielokrotnie i zawsze rozwiewano ten mit.

Czy piana PUR zapobiega rozwojowi pleśni?

Jedną z najczęściej wymienianych zalet piany poliuretanowej w budownictwie jest jej neutralność biologiczna. Jest to materiał stanowiący wyjątkowo niekorzystne środowisko dla rozwoju pleśni i innych mikroorganizmów.
 
Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa ma bardzo gęstą, jednolitą strukturę, co przekłada się na znikomą nasiąkliwość wody: 0,1%. Jest to więc rodzaj materiału termoizolacyjnego o działaniu ochronnym względem zdrowia.

Czy otwartość dyfuzyjna piany to korzystne zjawisko?

Dyfuzja to zjawisko spotykane codziennie i bardzo istotne, choć na ogół niezauważane, a wręcz ignorowane. Oznacza proces rozprzestrzeniania się cząsteczek w innych cząstkach. Takie zjawisko odbywa się codziennie w wielu domach, a przynajmniej powinno mieć miejsce.

Dyfuzja (choć właściwszym określeniem będzie efuzja) pozwala usuwać wilgoć obecną w domu, a mającą postać pary wodnej. Podczas jednego dnia rodzina oddaje kilkanaście litrów wody do otoczenia. Jeżeli nie znajdzie ona ujścia, to wilgotne ściany szybko mogą poddać się działaniu pleśni, a ponadto takie powietrze nie jest zdrowe.

Piana otwartokomórkowa jest otwarta dyfuzyjnie. Wilgoć może wnikać w jej strukturę, żeby po czasie wydostać się na zewnątrz (zgodnie z różnicą ciśnień). Ściana w pewnej mierze jest konstruowana w taki sposób, aby transportować parę wodną na zewnątrz budynku.

Czy pianka poliuretanowa jest rakotwórcza albo toksyczna?

Toksyczność i rakotwórczość tworzyw sztucznych są często i słusznie poruszanym zagadnieniem. Udowodniono naukowo, że niektóre naczynia „plastikowe” stanowiły realne zagrożenie. Tu jednak rozpatrujemy jedynie poliuretan: toksyczność oznacza, że drobne cząstki substancji mogą być uwalniane do powietrza albo wody, a wysoka szkodliwość niektórych z nich może powodować mutacje komórek rozwijających się w nowotwór. Czy w takim razie pianka poliuretanowa jest rakotwórcza? 

Ryzyko rakotwórczości istnieje w materiałach, od których mogą oderwać się małe cząstki. Natomiast poliuretan w każdej postaci tworzy jednolitą strukturę. Nauka doskonale zna jego zachowanie pod wpływem wysokich temperatur, płomienia, promieniowania słonecznego czy powszechnie występujących substancji chemicznych (np. środków czystości). Gdy materiałem termoizolacyjnym jest pianka poliuretanowa, zatrucie nie jest możliwe.

Czy piana PUR ma wpływ na środowisko naturalne?

Można powiedzieć, że piana poliuretanowa jest zdrowym materiałem termoizolacyjnym. Do takiej oceny prowadzą trzy wnioski: 

  • materiał, który redukuje ilość odpadów, sprzyja trosce o przyrodę, 
  • proces produkcji o minimalnym i dającym się policzyć wpływie na środowisko przyczynia się do jego poprawy, 
  • izolacja pianą sprawia, że dom pozostawia mniejszy ślad węglowy w przyrodzie. 

Nasza technologia wytwarzania piany PUR pozwala na wykorzystywanie wcześniejszych odpadów produkcyjnych. Możliwe staje się policzenie, ile ton nie trafia przez to na wysypiska. Oprócz tego wiemy dokładnie, ile ekwiwalentu CO2 wytwarza zarówno produkcja, jak i transport naszych materiałów. Jako firma odpowiedzialna społecznie każdego roku optymalizujemy procesy w taki sposób, aby emisja gazów cieplarnianych była coraz mniejsza.

Piana poliuretanowa to materiał przyszłości

Taki wniosek nasuwa się po przeczytaniu powyższych argumentów. Piana PUR ma znakomite właściwości izolujące, zabezpieczające zarówno przed zimnem, jak i przed upałami. Jest też trwała i zachowuje wiele ze swoich parametrów niezmiennymi przez lata.

Argumenty przemawiają również za tym, że jest to materiał bardzo bezpieczny dla zdrowia i życia pod każdym względem.