Czy piana izolacyjna to to samo co piana montażowa?

Data publikacji:
Data aktualizacji:
piana pur a piana montażowa
Istnieje kilka typów pianek poliuretanowych, które – mimo tych samych składników budulcowych – spełniają różne role. Czym są piany montażowe a czym piany izolacyjne? Jakimi cechami różnią się od siebie i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym jest piana izolacyjna i gdzie znajduje zastosowanie?

Pianka izolacyjna to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych materiałów ociepleniowych, dostępnych na rynku budowlanym. Dzięki doskonałym właściwościom fizykochemicznym skutecznie chroni obiekty budowlane przed utratą ciepła. Nie jest to jednak jedyna zaleta pianek termoizolacyjnych.

Izolacja pianką PUR jest prosta i zajmuje niewiele czasu. Doświadczona ekipa remontowa w przeciągu jednego dnia jest w stanie ocieplić ok. 250 m2 powierzchni poddasza. Aplikacja natryskowa pozwala uzyskać równomierną warstwę, jak również zachować ciągłość izolacji. Chroni to przed powstawaniem mostków termicznych i utraty ciepła. Pianka izolacyjna PUR doskonale przyczepia się do każdego podłoża, a dzięki lekkiej wadze – nie obciąża konstrukcji budynku.

W zależności od rodzaju piany – nadaje się ona do ocieplenia różnych części domu. Piana zamkniętokomórkowa, np. Purios H, z uwagi na wysoką sztywność i wytrzymałość – idealnie nadaje się do wzmocnienia konstrukcji domu. Polecana jest do ocieplenia fundamentów i ścian zewnętrznych, narażonych na kontakt z wodą gdzie wykazuje się doskonałymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa, np. Purios E, sprawdzi się do izolacji ścian wewnętrznych, poddasza i stropu, wszędzie tam, gdzie chcemy zachować parametr oddychalności konstrukcji. To również izolator akustyczny, który pozwala wyciszyć dom, mieszkanie w bloku i jego poszczególne kondygnacje.

Piana montażowa – charakterystyka i zastosowanie

Piana montażowa to stabilny chemicznie, spójny materiał, powstały w wyniku reakcji gazu MDI, poliolu oraz alkoholu wielowodorotlenowego. Doskonale nadaje się do wypełnienia wszelkich szczelin. Często stosowana jest do montażu okiennych ościeżnic, przestrzeni między przewodami instalacyjnymi czy rurami.

W zależności od rodzaju pianki – letnia lub zimowa – materiał ten wykorzystać można do prac remontowych. Sprawdzi się do wypełnienia płyt w systemie ociepleń zewnętrznych, szczelin wokół komina czy okiennic. Służy do sklejania różnorodnych elementów, osadzania parapetów czy progów.

Piana montażowa a izolacyjna – podstawowe podobieństwa i różnice

Zarówno pianka izolacyjna, jak i piana montażowa stworzone są ze spienionej żywicy poliestrowej. Są łatwe w obróbce, montażu i transporcie. Nie zmieniają swoich właściwości na przestrzeni lat, są odporne na działanie pleśni i grzybów. Tworzą środowisko nieprzyjazne dla gryzoni i szczurów, będąc równocześnie w 100% bezpiecznymi dla ludzi, zwłaszcza dla alergików. Mimo wielu podobieństw – ich zastosowanie jest nieco inne.

Piana montażowa to swego rodzaju silny klej, służący do montażu izolacji termicznych, parapetów czy schodów. Nadaje się do uzupełnienia szczelin i wolnych przestrzeni, np. między rurami. Jest materiałem, który sprawdzi się doskonale przy pracach remontowo-budowlanych, jako substancja łącząca kilka elementów.

Z kolei pianka izolacyjna natryskowa to materiał termoizolacyjny, którego głównym zadaniem jest ocieplenie powierzchni – ścian, fundamentów, dachu. Aplikowana jest na duże powierzchnie metodą natrysku, z zastosowaniem odpowiednich maszyn, obsługiwanych przez doświadczonych specjalistów. Pianka izolacyjna może posłużyć jako wzmocnienie konstrukcji budynku czy izolator akustyczny. Mimo wspólnego mianownika, piana montażowa i izolacyjna mają inne zastosowanie, jednakże oba te materiały sprawdzają się w swoich rolach doskonale.