6. Budowa domu – Etap I
Zanim zaczniemy, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – wybór technologii budowy domu, która to decyzja jest, oczywiście, indywidualną kwestią każdego inwestora. To, z jakiego budulca powstanie dom będzie jednak oddziaływać na koszt całej inwestycji, czas jej realizacji, a także na wytrzymałość i późniejszą eksploatację budynku. Budowa domu od a do z to najczęściej inwestycje realizowane w tradycyjnej formie murowanej lub jako obiekty o szkieletowej konstrukcji drewnianej. My skupimy się, mimo wszystko, na najpopularniejszych nadal obiektach budowlanych, czyli na konstrukcjach murowanych.
Budowa domu od czego zacząć?
Najczęściej całą inwestycję rozpoczynamy od ogrodzenia placu budowy, a następnie konieczne jest dokładne wytyczenie lokalizacji obiektu budowlanego. Pamiętajmy, że takie czynności w terenie może wykonać jedynie uprawniony geodeta. Po wytyczeniu granic nieruchomości, należy dokonać wyrównania działki i przygotować się do wylania fundamentów. Tutaj musimy pamiętać o odpowiedniej izolacji części podziemnej, np. metodą natryskową (piana PUR) oraz o rozprowadzeniu poziomych elementów kanalizacyjnych. Może być konieczne np. wykonanie drenażu, który zabezpieczy fundamenty przed niekorzystnym działaniem wilgoci.
Właściwa izolacja fundamentów
Dlaczego odpowiednia izolacja fundamentów jest tak ważna już na tym etapie budowy? Nie jest tajemnicą, że najniżej położone obszary budynku są najbardziej narażone na działanie wilgoci. Może ona przedostawać się przez nieodpowiednio wykonaną lub zbyt cienką hydroizolację, wyrządzając w ten sposób ogromne szkody w domu. Podczas późniejszego użytkowania obiektu możemy mieć problem z coraz większymi rachunkami za ogrzewanie, powstawaniem mostków termicznych, degradacją ścian, osłabieniem konstrukcji, a także pojawianiem się pleśni oraz grzyba.
Nanoszona metodą hydrodynamiczną pianka poliuretanowa zwiększa stukrotnie swoją objętość, co eliminuje ryzyko pominięcia jakiejkolwiek luki, która w przyszłości może stać się mostkiem termicznym, czyli ośrodkiem upływu ciepła z domu. Nakładanie pianki poliuretanowej jest szybsze i bardziej szczelne niż ocieplanie fundamentów płytami styropianu czy polistyrenu. Piana PUR znacznie lepiej zabezpiecza budynek, nie wymaga kołków montażowych, a także nie wchodzi w reakcję z lepikiem. Takie przygotowanie fundamentów może oszczędzić nam wiele problemów w przyszłości.